Ducati na EICMA 2026 je jako Vánoce
Tři modely SP se suchou spojkou a DesertX Rally
U stánku Ducati na EICMA 2026 se cítím jako dítě, které objevilo dárky příliš brzy. Čekají na mě tři číslované modely SP se suchou spojkou, nová DesertX Rally, Diavel V4 S a celá off-roadová rodina.
Má Ducati už úpln všechno? Ano, má úpln všechno. Sotva stojím na EICMA 2026 v Milán u stánku Ducati, nevím, kam se dřív podívat. Tlačenice je zatím ješt únosná, pár kolegů už tu ale je. Na ploše stojí modelová paleta, která by dřív byla nemyslitelná: tři číslované speciály SP, přepracovaná Diavel V4, nová DesertX Rally, k tomu motokros, enduro a závodní supermoto. Dřív mlo Ducati ve výstavní síni jednoho Monstera a 916, dnes musí prodejci svým zákazníkům vysvtlit půl vesmíru. Přiznávám se: po pár minutách jsem úpln nervózní a nabuzený. Tato EICMA je výstava s nejvíce novinkami na jednom míst, jakou jsem za celý svůj život navštívil, a Ducati k tomu přispívá svým dílem.
Streetfighter V4 SP ukazuje svou suchou spojku otevřeně
Začíná to Streetfighter V4 SP, a u naked bike pro m nejde líp. Matný černý lak připomíná zimní testy MS superbiků, syrový a brutální, jako by motocykl práv vyjel z přípravy na sezónu. Ale to klame. Ducati tomu říká Winter-Test livery, a SP je hotový sériový motocykl s broušenou hliníkovou nádrží, karbonovými koly a 214 koňmi. Co Ducatisty opravdu chytne za srdce, je suchá spojka. Na výstavním motocyklu je nasazený díl Corse, aby byla vidt voln bžící. To je vlastn určeno jen pro závodní trať, normáln je zakrytá. K čemu to celé je? Upřímn, spousta lidí ji kupuje, protože zní parádn a pak každý ví, že přijíždí skutečný znalec Ducati. Technický smysl má přesto, a ten je zajímavjší, než si mnozí myslí.
Proč suchá spojka přináší víc než jen zvuk
Pokud spojka nebží v oleji, pracuje anti-hopping, zařazování i každá regulace jasnji, klinicky čistji. K tomu přichází výhoda, kterou málokdo zná: olej na součástce, která přenáší sílu třecím spojením, vlastn vadí. Protože ale motor olej potřebuje, musí u mokré spojky dlat kompromisy, s mnoha aditivy a viskozitou, která není ideální. Vyjmete-li koš spojky z olejového okruhu, můžete u maziva sáhnout po tom nejlepším a spojka se neplácá v olejové lázni. Pro Streetfighter V4 SP slibuje Ducati s vlastním olejem Corse Performance až o 3 kon více. K evropským prodejcům dorazí od března 2027. Kolega z 1000PS Zonko, kterého pozdji na výstav potkávám, ji spontánn jmenuje jako svůj highlight: "Tak to m samozřejm baví tahle Streetfighter SP. Šílenství." Dobře mu rozumím, mn to bylo před hodinou úpln stejné.
Diavel V4 S je mocný, i když ho nikdo nepotřebuje
O kousek dál stojí Diavel V4 v nové verzi S, přepracovaná pro rok 2027. O tomhle motocyklu se lidé rádi hádají. Široká zadní pneumatika stojí ovladatelnost, se Streetfighter v tomhle Diavel soupeřit nemůže. Ale o to u ní nejde. V4 Granturismo s obsahem 1 158 cm³ má podle Ducati 168 koní a 126 Nm, verze S k tomu přidává semiaktivní podvozek, jemnjší kola a sériové vyhřívané rukojeti. To, co Diavel definuje, je fascinace ze sedla. Kdo na ní sedí, cítí se mocný, povznesený, njak živjší. Samozřejm je takový motor úpln zbytečný. Ale práv u tak brutálních, extrovertních motocyklů cítíš radost z toho, že máš nco zvláštního a mocného. Pro m je to nakonec prost super a za to se nikdo nemusí omlouvat.
Špatné zprávy pro mou ženu se jmenují DesertX Rally
Pak přichází DesertX Rally, a s ní špatné zprávy pro mou ženu. Slíbil jsem jí, že příští rok budu mén na cestách. Ale takový off-road cestovní motocykl se netestuje jedno krátké odpoledne, to si žádá rozsáhlou balkánskou túru. Argumenty dodává hned Ducati: nový V2 o objemu 890 cm³ se 110 koňmi, 250 mm zdvihu vpředu a 240 mm vzadu, 256 mm svtlé výšky a konečn bezdušová drátná kola v rozmrech 21 a 18 palců. K tomu elektronický balíček se šestiosou IMU, jak ji známe jinak ze supersportů, tady na extrémní enduro. U stánku čtu pro Itálii kolem 20 000 eur, v Rakousku k tomu ješt připočte NoVA. K evropským prodejcům se dostane od dubna 2027. Ve mn vyvolává hlavn jedno: šílenou touhu po dálkách, a to je u cestovního enduro ta nejlepší známka.
Na Desmo250 MX sedím hned na správném místě
V off-roadovém kout stánku stojí Desmo250 MX, 250kubíkový krosař s desmo jednoválcem. Podle Ducati motor točí až do 15 000 ot/min, vrtání a zdvih pocházejí z Panigale V4 R. Pro m je ale highlightem elektronika: kontrola trakce reguluje podle skutečného prokluzu zadního kola. Podle Ducati se tím liší od dosavadních systémů v tomto segmentu. Jestli drží, co Ducati slibuje, nevím, zatím jsem na ní nejel. Tak si na ni sedám. Sedlo je sotva znatelné, a pak se stane nco, co se mi stává málokdy. Normáln sedím vždycky trochu moc vzadu. Tady sedím hned po nasednutí vepředu a přesn správn. Typické Ducati. Kdo chce jet rychle, najde na tomto motocyklu bez hledání správnou polohu.
Motokros, enduro a supersport teď pod jednou střechou
Hned vedle stojí Desmo450 EDS, první moderní enduro od Ducati, odvozené od Desmo450 MX. Jednoválec má 449,6 cm³, hliníkový rám váží podle Ducati mén než 9 kg, převodovka je odstupňovaná pro enduro, s kratším prvním a delším šestým rychlostním stupnm. K vybraným evropským prodejcům se dostala od července 2026. Co m v tomto kout stánku nejvíc ohromuje, je šíře nabídky. Dřív mlo Ducati jednoho Monstera a 916 nebo nco podobného. Dnes značka dlá motokros a enduro a vedle toho dál staví dravé supersporty, které jsou jejím domácím hřištm. Co všechno musí prodejci Ducati svým zákazníkům dnes vysvtlovat a předvádt, je úchvatné. Ducati v tom není samo, ale tady je to vidt obzvlášť jasn. Pro nás motorkáře je tahle rozmanitost dárek.
Panigale V4 SP získává přítlak i ve velkém náklonu
Pak konečn nová Panigale V4, a pod ní SP. Její nov konstruovaná křidélka mají přinášet více přítlaku nejen v rovince, ale i ve velkém náklonu tlačit sílu na přední kolo. Více bočního vedení znamená vyšší rychlost v zatáčce. Podle Ducati přinášejí vtší dvouprvková křídla spolu s Corner Sidepods při 270 km/h o 25 procent více přítlaku než u Panigale V4. Přední rám je o 12 procent mén boční tuhý, tedy o nco pružnjší. K tomu přibývají frézované, nastavitelné pedály, elektronický podvozek Öhlins, broušená 17litrová hliníková nádrž a sériové číslo na frézované hlav řízení, na výstavním motocyklu tam stojí XXX. To jsou detaily, u kterých máte radost stejn při čištní jako při pohledu na n. I zde pracuje suchá spojka, s olejem Performance je podle Ducati možné získat až 3,5 kon navíc. Kdo na závodní trati hledá maximum, na tomto motocyklu nebude nic postrádat.
Panigale V2 SP je supersport pro moje ego
Málem jsem přehlédl Panigale V2 SP. Sedí na ní práv mladý kluk, kterému se musím omluvit, protože te jsem na řad já. Sotva jsem nahoře, je se mnou konec. Sedlo je skvlé, úzké, sotva znatelné, opravdu se k motocyklu přitulíte. V2 o objemu 890 cm³ dává 120 koní, a víc nepotřebuji. To je přesn moje parketa. V4 by pro m byla stejn až příliš, moje ego je dost velké. Ducati dlá z V2 SP homologační základ pro MS supersportů od sezóny 2027, s podvozkem Öhlins, kovanými koly, brzdami Brembo a rovnž suchou spojkou. Jednostrannou výkyvnou vidlici jako dřív už nemá. Technicky je ale nové řešení přesto dobré. Kdo chce být na závodní trati rychlý a skvlý, bez té síly V4, najde tady svůj motocykl.
Desmo450 SM je závodní motocykl s následnými náklady
Nakonec hledám supermoto. U stánku nacházím jen závodní stroj, se kterým Ducati už slavilo úspchy. Jako Desmo450 SM dorazí od prosince 2026 k vybraným evropským prodejcům, jako čisté závodní supermoto bez schválení pro silniční provoz. U ní a u krosařů m znervózňuje jedno: to jsou závodní stroje. Podle Ducati jsou u SM výmna pístu a kontrola vůle ventilů nutné každých 45 provozních hodin, generální oprava motoru po 90 hodinách. Kdo intenzivn jezdí na supermoto trati, za to platí. Pozitivn hodnotím, že Ducati u Desmo450 MX 2027 sází na prediktivní údržbu. Wi-Fi modul přizpůsobuje intervaly skutečnému využití, místo tvrdohlavé výmny podle brožurky. Nic nevznikne z ničeho: šílené otáčky a šílená rychlost vyžadují víc péče než njaký 30koňový slimák, a kdo s tím počítá, má s tmito stroji obrovskou radost.
Proč se stánek Ducati cítí jako Vánoce
Nakonec stojím u stánku a ptám se sám sebe, jestli jsem nco nezapomnl. Tak mi to u Ducati vždycky je. Ten pocit znám z dtství: Jednou jsem o Vánocích vešel do obýváku, když moji rodiče ješt nebyli doma, a dárky už tam ležely připravené. Tak jsem musel všechno prohlédnout a všude třepat, abych zjistil, co uvnitř je. Přesn tak chodím tady od motocyklu k motocyklu. Ducati na této EICMA ukazuje tři číslované modely SP, cestovní enduro pro velký útk, power-cruiser a kompletní off-roadovou rodinu. Otázku, co všechno budu muset příští rok ješt projet, si kladu vícekrát. Odpov zatím nemám. Jisté je jen jedno: Kdo miluje Ducati, má pro rok 2027 výbr jako nikdy předtím, a to m tší za každého Ducatistu.
Ducati ve videu z EICMA se sezením na V2 SP
Kdo chce novinky nejen číst, ale i vidt: Moje čtyřhodinová prohlídka EICMA 2026 bží na YouTube kanálu 1000PS. ást o Ducati začíná ve 22. minut, zde se dostanete přímo ke stánku Ducati. Vidt je Streetfighter V4 SP s otevřenou suchou spojkou, Diavel V4 S, DesertX Rally a Desmo250 MX, na které hned najdu správnou jezdeckou polohu. Potom se dostáváme k detailům Panigale V4 SP, od křidélek po číslovaný vrchní můstek vidlice, a k mému posezení na Panigale V2 SP. Na závr vysvtluji u závodního stroje, co znamená Desmo450 SM z hlediska údržby. Kdo se dívá dál, dostane přes 40 výstavních stánků od Triumph po CFMOTO, s posezeními, rozhovory u stánku a jasnými soudy. tyři hodiny EICMA ke zhlédnutí, bez tlačenice a bez cesty do Milána.
Datový přehled Ducati na EICMA 2026
- Streetfighter V4 SP: 214 koní při 13 500/min, 188 kg provozní hmotnost bez paliva, 16 l hliníková nádrž, suchá spojka, karbonová kola, Evropa od března 2027
- Diavel V4 S: 1 158 cm³ V4, 168 koní při 10 750/min, 126 Nm při 7 500/min, 222 kg provozní hmotnost bez paliva, výška sedla 790 mm, 20 l nádrž
- DesertX Rally: 890 cm³ V2, 110 koní při 9 000/min, 92 Nm při 7 000/min, 209 kg provozní hmotnost bez paliva, výška sedla 900 mm, 250/240 mm zdvih, 256 mm svtlá výška, 18 l nádrž, Evropa od dubna 2027
- Desmo250 MX: 249 cm³ jednoválec, 45 koní při 12 500/min, až 15 000/min, kontrola trakce podle prokluzu zadního kola
- Desmo450 EDS: 449,6 cm³ jednoválec, 42 koní a 119,9 kg provozní hmotnost bez paliva u silniční verze pro USA, Evropa od července 2026
- Panigale V4 SP: 218 koní při 13 500/min, 120,6 Nm při 11 000/min, 188 kg provozní hmotnost bez paliva, 17 l hliníková nádrž, suchá spojka, Evropa od března 2027
- Panigale V2 SP: 890 cm³ V2, 120 koní při 10 750/min, 93,3 Nm při 8 250/min, 176 kg provozní hmotnost bez paliva, suchá spojka
- Desmo450 SM: 64 koní při 9 400/min, 109 kg provozní hmotnost bez paliva, výmna pístu každých 45 provozních hodin, Evropa od prosince 2026, Nmecko od 13 290 eur (podle zpráv)