Avusturya'da 2026'nın en popüler motosiklet markaları

Satış rekorları mı? Gerçeklik kontrolü!

Tesciller 2025'e göre yüzde 11,44 artıyor. Sektör için mesai sonrası birası gibi geliyor. Ancak 2024'e bakış coşkuyu frenliyor: Avusturya asıl olarak zayıf bir önceki yılı telafi ediyor. Markalar tek tek incelendiğinde iş çok daha ilginçleşiyor.

by Poky on 14.10.2026

Avusturya motosiklet pazarı: Kutlamalar için biraz daha bekleyin

Çift haneli büyüme. Nihayet bir sektör sunumunda slayta büyük ve yeşil harflerle yazılmak istenen bir rakam. OcakEylül 2026 döneminde Avusturya toplam pazarında 42.251 araç tescil edildi; bu, önceki yıla göre yüzde 11,44 daha fazla. Yani 4.336 ek tescil. Sevindirici mi? Kesinlikle. Yeni bir patlama mı? Ben şampanyayı şimdilik buzdolabında bırakırdım.

Çünkü 2025, kıyaslama için son derece elverişli bir yıl. O zaman dokuz ayın sonunda istatistikte 37.915 tescil vardı. Güçlü 2024 karşılaştırma döneminde ise bu sayı 42.640'tı. Yani pazar önce yüzde 11,08 kaybetmişti ve şimdi bu düşüşü büyük ölçüde telafi ediyor.

Avusturya, 2024'e kıyasla hâlâ 389 araç, yani yüzde 0,91 geride. Sektör böylece neredeyse iki yıl önce bulunduu noktaya geri dönmüş durumda. Bu bir toparlanma, ama yeni bir büyüme ataı için birbirinin sırtını sıvazlamak için henüz bir neden deil.

Toplam rakamdan daha ilginç olan zaten bu toparlanmayı kimin taşıdıı sorusu. Bazı markalar gerçekten 2024 seviyelerinin üzerine çıkıyor. Dierleri, asıl olarak önceki yılın ne kadar kötü geçtiini ele veren bir artışı kutluyor. Ve bazıları da yeniden büyüyen bir pazarda bile kaybetmeye devam ediyor.

Baştan bilgi: Tüm rakamlar ilgili yılın OcakEylül dönemini ve iletilen toplam pazar istatistiini kapsıyor. Söz konusu olan tescillerdir; bunlar otomatik olarak bireysel son kullanıcılara yapılan satışlara karşılık gelmez. Yıllık bilanço ancak Aralık'tan sonra gelecek.

İlk 30 marka: Güzel bir yüzde yerine üç yıl

Sıralama 2026 tescillerine göre yapılmıştır. Bu 30 marka toplamda 38.936 araca, yani toplam pazarın yüzde 92,15'ine karşılık geliyor.

Avusturya'nın en popüler motosiklet markaları 2026

SıraMarka2024202520262026 / 20252026 / 2024
1Vespa6.9306.1186.187+%1,13-%10,72
2Honda5.8015.5095.279-%4,17-%9,00
3Beta3.6153.2254.039+%25,24+%11,73
4Yamaha2.3322.7262.709-%0,62+%16,17
5KTM2.9801.3642.413+%76,91-%19,03
6Kawasaki2.0732.4082.378-%1,25+%14,71
7BMW2.2232.2712.284+%0,57+%2,74
8Rieju2.2182.0522.016-%1,75-%9,11
9Aprilia7838171.016+%24,36+%29,76
10Suzuki952891961+%7,86+%0,95
11Piaggio1.062929943+%1,51-%11,21
12Triumph884982887-%9,67+%0,34
13Voge104425866+%103,76+%732,69
14CFMOTO315296858+%189,86+%172,38
15Sanyang-SYM615631661+%4,75+%7,48
16Ducati603638618-%3,13+%2,49
17QJ108191519+%171,73+%380,56
18Harley-Davidson531419498+%18,85-%6,21
19NIU140226477+%111,06+%240,71
20Kymco287298394+%32,21+%37,28
21Husqvarna850426366-%14,08-%56,94
22Stark0173340+%96,53h. y.
23Benda124251303+%20,72+%144,35
24Vent158293297+%1,37+%87,97
25Talaria7778296+%279,49+%284,42
26Zontes180243289+%18,93+%60,56
27Surron / Sur-Ron301247278+%12,55-%7,64
28Fantic-Motor414231277+%19,91-%33,09
29Moto Guzzi353252256+%1,59-%27,48
30Sherco624272231-%15,07-%62,98

h. y.: Başlangıç tabanı sıfır olduğunda yüzde değişim hesaplanamaz.

Vespa ve Honda: Önde, ama büyüme rotasında değil

Her daim popüler Vespa, 6.187 tescille birinci sırada kalıyor. Rakipler mesafeli, ancak markanın kendi 2024 sonucu da öyle. 2025'e göre topu topu 69 araç ekleniyor. Bu, yüzde 11,44 büyüyen bir pazarda yüzde 1,13'lük bir büyüme demek. 2024'e kıyasla 743 tescil eksik. Pazar payı yüzde 16,25'ten 14,64'e geriliyor. Taç hâlâ başta, ama biraz daha gevşek.

Honda 5.279 araçla ikinci sırada: 2024'te 5.801 ve 2025'te 5.509 tescilin ardından yine aşaı yönlü bir seyir var. Honda 2025'e göre yüzde 4,17 kaybediyor ve 2024'ün yüzde dokuz altında. Sıralama güçlü, gelişimin yönü ise hafif negatif.

Beta üçüncü sırada başka türlüsünün de mümkün olduunu gösteriyor. 3.615'ten 3.225 tescile düşüşün ardından marka 4.039 araca yükseliyor. 2025'e göre yüzde 25,24'lük artış bir telafi etkisi içeriyor, ama bunun ötesine geçiyor: 2024'e kıyasla 424 ek tescil ve yüzde 11,73 büyüme kalıyor. Burada yeşil rakam gerçekten yeşil kalabilir.

Yamaha ve Kawasaki: Küçük bir eksi, kötü haber demek değil

Yamaha'da yüzde 0,62'lik bir eksi var. Yalnızca bu rakama bakan, daha ilginç hikâyeyi kaçırır. Yamaha 2025'te zaten 2.332'den 2.726 araca çıkmıştı ve şimdi 2.709 tescille bu seviyeyi neredeyse koruyor. 2024'e kıyasla artış hâlâ yüzde 16,17. Dierleri şimdi açıı kapatırken Yamaha büyümeyi geçen yıl yakalamıştı.

Kawasaki de benzer bir tablo çiziyor. 2024'teki 2.073 tescili 2025'te 2.408 ve şimdi 2.378 izledi. Güncel yüzde 1,25'lik eksi, önceki büyümenin ardından gelen küçük bir düzeltme. 2024'e kıyasla yüzde 14,71 artış kalıyor. Yani kırmızı bir işaret, kötü bir iki yıllık bilanço anlamına gelmiyor.

KTM: Zorlu 2025 yılının ardından yaklaşık yüzde 77 artış önemli bir sinyal

KTM, - çalkantılı ayların ardından anlaşılabilir olan - zafer haberlerine neden her zaman eleştirel bir gözle de bakmak gerektiinin ders kitabı örnei. 2.413 tescil, 2025'e göre yüzde 76,91'lik bir artış anlamına geliyor. Bu kulaa salam bir ivme gibi geliyor ve 1.049 ek araçla mutlak rakamlarda da önemli; anahtar kelime: stok eritme. Salt matematiksel olarak bu artış, 2025'e göre toplam pazar artışının yaklaşık dörtte birine denk geliyor.

İşin püf noktası 2024 sütununda. O zaman 2.980 KTM tescil edilmişti. Güncel sıçramaya ramen 567 araç, yani yüzde 19,03 eksik. KTM dipten açıkça görülür şekilde çıkıyor. Ama marka henüz 2024 seviyesinde deil.

BMW, Suzuki ve Triumph: İstikrarın farklı yüzleri var

BMW, hesap makinesini terletmeyen rakamlar sunuyor: 2.223, 2.271 ve şimdi 2.284 tescil. Bu, 2025'e göre yüzde 0,57 ve 2024'e göre yüzde 2,74 artış demek. Toplam pazar bir çukurdan geçerken BMW nispeten sabit kaldı. Az drama ekonomik açıdan oldukça hoş olabilir.

Suzuki, 2024'teki 952 ve geçen yılki 891 tescilin ardından şimdi 961 araca ulaşıyor. Güncel yüzde 7,86'lık büyüme böylece pratikte başlangıç noktasına geri götürüyor. 2024'e kıyasla artış dokuz araç. Yönün yeniden doru olması güzel.

Triumph ters yolu izliyor. Önce 884'ten 982 tescile çıktı, şimdi 887'ye geriledi. 2025'e göre yüzde 9,67'lik eksi belirgin. Ancak iki yıllık bakıldıında üç ek araç kalıyor. Triumph geçen yılki büyümeyi neredeyse tamamen kaybediyor, ama hâlâ markanın 2024'te bulunduu yere yakın.

Rieju, Piaggio ve Aprilia: Her iki karşılaştırmada da yalnızca biri büyüyor

Rieju 2.218'den 2.052'ye, oradan 2.016 tescile düşüyor. Güncel yüzde 1,75'lik eksi zararsız görünüyor, ancak 2024'e olan mesafe artık yüzde 9,11. Düşüş daha küçük adımlarla gerçekleşiyor, yön aynı kalıyor.

Piaggio'da istatistikte 943 araç, yani 2025'ten yüzde 1,51 fazlası yer alıyor. Bu 14 ek tescil demek. 2024'teki 1.062 araca kıyasla hâlâ 119 eksik. Küçük bir artış, yüzde 11,21'lik iki yıllık bir eksiyi henüz eski hacme dönüş anlamında bir trend deişimine çevirmiyor.

Aprilia'nın sevinmek için çok daha fazla nedeni var. Marka 783'ten 817'ye, oradan 1.016 tescile büyüyor. Böylece 2025'e göre yüzde 24,36 ve 2024'e göre yüzde 29,76 artış kaydediliyor. Bir çöküşün ardından salt geri toparlanma deil, her iki karşılaştırmada da büyüme. Dört haneli tescil sayısı da buna uyuyor.

Voge, CFMOTO ve QJ: Burada dengeler değişiyor

Voge, 2024'teki 104 tescilden 2025'te 425'e, şimdi 866 araca yükseliyor. Zaten belirgin şekilde büyümüş olan geçen yılın hacmi bir kez daha iki katından fazlasına çıkıyor. 2024'e göre artış yüzde 732,69. Elbette küçük başlangıç tabanı etkileyici yüzde deerine yardımcı oluyor. Ama iki yıl içinde 762 ek araç, yüzde işareti olmadan da kolay kolay göz ardı edilemez.

CFMOTO 2025'te 296 tescille 2024'teki 315 aracın hâlâ biraz altındaydı. 858 araca sıçrayış şimdi bu açıı kapatmanın çok ötesine geçiyor. 2025'e göre yüzde 189,86 artışın karşısında 2024'e göre yüzde 172,38 büyüme duruyor. Burada sadece kötü bir önceki yıl telafi edilmedi. Model ataı, premium iddialı Çinli üreticiyi kanatlandırıyor.

QJ de her iki dönemde büyüyor: 108'den 191'e, oradan 519 araca. Bu, 2025'e göre yüzde 171,73 ve 2024'e göre yüzde 380,56 artış demek. Voge, CFMOTO ve QJ birlikte artık 2.243 tescile ulaşıyor. İki yıl önce bu sayı 527'ydi.

Toplam pazar neredeyse aynı büyüklükte kaldı. Bu üç marka ise içinde artık belirgin şekilde daha fazla yer kaplıyor. İstatistik bu kaymayı açıkça gösteriyor, ancak tek başına nedenlerini henüz açıklamıyor.

Ducati, Harley-Davidson ve Kymco: Açığı kapatmaktan gerçek büyümeye

Ducati, 603 ve 638 tescilin ardından şimdi 618 araca ulaşıyor. Bu, 2025'ten yüzde 3,13 daha az, ama 2024'ten yüzde 2,49 daha fazla demek. Büyük deişimler olmadan istikrarlı pazar rakamları.

Harley-Davidson 2025'e göre yüzde 18,85 artışla 498 araca çıkıyor. Geçen yıl yalnızca 419 tescile ulaşıldıı düşünülürse bu ilk bakışta sevindirici görünüyor. Ancak 2024'teki 531 araç ulaşılamaz durumda kalıyor. O döneme göre yüzde 6,21 eksik.

Kymco ise her iki karşılaştırma sütununu da gururla gösterebilir. 287'den 298'e, oradan 394 tescile çıkıyor. Bu, 2025'e göre yüzde 32,21 ve 2024'e göre yüzde 37,28 büyüme demek. Güncel sıçrama, zaten hafif büyümüş bir önceki yılın üzerine inşa ediliyor.

NIU ve Stark: Elektriklinin vitrin markaları en popüler ilk 20 motosiklet markasına doğru hücumda

NIU 140'tan 226'ya, oradan 477 tescile yükseliyor. Hacim önceki yıla göre iki katından fazlasına çıktı, 2024'e göre artış yüzde 240,71. Mutlak rakamlarla iki yıl içinde 337 ek araç; NIU, saf elektrikli üreticilerin açık ara 1 numarası olarak kendini kesin şekilde kanıtladı. Burada da büyük yüzdenin arkasında açıkça daha yüksek bir hacim var.

Stark, 2025'teki 173'ün ardından 340 tescile ulaşıyor. Bu yüzde 96,53 büyüme demek. Yani iki katına çıkış; yolculuun 2027'de nereye gideceini merakla bekliyoruz.

Benda ve Zontes: 2026'da da güçlü artışlar

Benda 124'ten 251'e, oradan 303 tescile yükseliyor. Geçen yılki iki katına çıkışın ardından güncel yüzde 20,72'lik artış daha az gösterişli. Ancak 2024'e göre yüzde 144,35 büyüme kalıyor. Hacim artmaya devam ediyor, yalnızca tempo deişti; bu arada belirtmek gerekir ki Rock 707 ve V4 motorlu 950'lik cruiser gibi modeller 2027'de çok geç pazara çıkıyor ve burada henüz hiç yer almıyor.

Zontes 180'den 243'e, oradan 289 araca büyüyor. Artış 2025'e göre yüzde 18,93 ve 2024'e göre yüzde 60,56. Marka böylece her iki karşılaştırmada da artış gösteriyor ve şu anda toplam pazardan daha hızlı büyüyor.

Husqvarna, Fantic, Moto Guzzi ve Sherco: 2024 hâlâ çok uzakta

Husqvarna'da nazik ifadelere pek yer yok. 2024'teki 850 tescili 426 ve şimdi 366 araç izledi. Geçen yılki sert düşüşün ardından marka yüzde 14,08 daha kaybediyor. 2024'e göre hacmin yüzde 56,94'ü eksik. Grubun şu anda odaını büyük ölçüde ana marka KTM'ye çevirdii belli oluyor.

Fantic-Motor en azından yüzde 19,91'lik güncel bir artış gösterebiliyor. Ancak 277 tescil, 2024'teki 414 aracın belirgin şekilde altında kalıyor. İki yıllık eksi yüzde 33,09. Çalkantılı bir geçmişe sahip marka açıı kapatıyor, ama önünde hâlâ epey yol var.

Moto Guzzi jübile yılında 252'den 256 araca çıkıyor. Dört ek tescil yüzde 1,59 artış demek. 2024'teki 353 araca göre hâlâ yüzde 27,48 eksik. Bu şimdilik daha düşük bir seviyede istikrar kazanma. Yeni fabrika açıldıına göre belki 2027'de daha fazlası beklenebilir.

Sherco 624'ten 272'ye, oradan 231 tescile düşüyor. Güncel eksi yüzde 15,07, 2024'e göre yüzde 62,98 eksik. Burada zaten zayıf bir karşılaştırma döneminin ardından bir düşüş daha geliyor.

İlk 30'un dışında: Büyük değişimler, kısmen küçük adetler

2026'da en az 25 tescile ulaşan ve 2025 ya da 2024'e göre yüzde 30'dan fazla deişim gösteren dier markalar dikkate alınmıştır.

Az adet - güçlü değişimler

Marka2024202520262026 / 20252026 / 2024
Brixton561215230+%6,98-%59,00
E.F.O163112214+%91,07+%31,29
Royal Enfield290278178-%35,97-%38,62
E Ride Pro052139+%167,31h. y.
Peugeot442184135-%26,63-%69,46
EFUN188120116-%3,33-%38,30
Royal Alloy925126+%404,00+%1.300,00
Zero Motorcycles183998+%151,28+%444,44
Kove0697+%1.516,67h. y.
Horwin1074494+%113,64-%12,15
TM Moto01082+%720,00h. y.
Motron28716775-%55,09-%73,87
Gas Gas2537474%0,00-%70,75
VMOTO101063+%530,00+%530,00
Terra Motorrad35211754-%53,85-%84,66
Moto Morini134852+%8,33+%300,00
Mangosteen333952+%33,33+%57,58
MV Agusta804037-%7,50-%53,75
Lambretta703335+%6,06-%50,00
Silence715535-%36,36-%50,70
Tianying3911433-%71,05-%15,38
Super Soco1125631-%44,64-%72,32
Benelli1106628-%57,58-%74,55
RFN0725+%257,14h. y.
Segway9125+%2.400,00+%177,78

Horwin bu raporun ana temasına çok iyi uyuyor: 2025'e göre yüzde 113,64 büyüme kulaa atılım gibi geliyor. Yine de 94 tescil, 2024'teki 107 aracın altında. Brixton ve Lambretta da güncel bir artış gösteriyor, oysa hacimleri iki yılda ciddi şekilde düştü. Gas Gas geçen yılın rakamını tam olarak koruyor, ancak yukarıda açıklanan nedenlerle 2024'ün yüzde 70,75 altında.

Royal Enfield, Peugeot, Motron, Terra Motorrad, MV Agusta, Silence, Super Soco ve Benelli'de her iki karşılaştırma sütunu da aşaıyı gösteriyor. EFUN da her iki karşılaştırmada geride. Tianying yüksek geçen yıl deerine göre yüzde 71,05 kaybediyor, ancak 2024'e göre yüzde 15,38 gibi çok daha küçük bir eksiyle kalıyor. Yani sert bir düşüş de balam gerektirir.

Öte yanda E.F.O, Royal Alloy, Zero Motorcycles, VMOTO, Moto Morini ve Mangosteen her iki karşılaştırma yılına göre artışlarla yer alıyor. E Ride Pro, Kove, TM Moto ve RFN 2025'e göre belirgin şekilde büyüyor; 2024 ile yüzde karşılaştırması ise her birinde sıfır başlangıç tabanı nedeniyle yapılamıyor.

Ve bir de yüzde 2.400 artışla Segway var. Bir sunum slaytında muhtemelen kendi animasyonunu alacak bir rakam. Araç sayısıyla ifade edersek, bir tescilden 25'e çıkılıyor. Büyüme doru, ama büyüklük mertebesini yine de yanına yazmak gerekir. Aynısı Royal Alloy için de geçerli: 2024'e göre yüzde 1.300, dokuzdan 126 araca bir artış anlamına geliyor.

Sonuç: Rotaya geri dönmek henüz yeni bir patlama değil

Avusturya pazarı 2025'e göre belirgin şekilde toparlandı. Bu sevindirici ve küçümsenmesi gerekmiyor. Ancak bundan yeni bir patlama çıkaran, 2026'nın neden hâlâ 2024'ün altında olduunu açıklamalı.

Daha ilginç gelişme pazarın içinde yaşanıyor. Voge, CFMOTO, QJ, NIU ve Talaria birlikte 3.016 tescile ulaşıyor. 2024'te bu sayı 744'tü. 2025'e göre bu beş marka hesaben 1.800 ek araç salıyor ve böylece toplam net artışın yüzde 41,51'ini oluşturuyor.

Dier üreticiler ya henüz geri toparlanıyor, ya ulaştıkları seviyeyi koruyor ya da kaybetmeye devam ediyor. Genel bir pazar artışı bu farkları küçültmüyor.

Sektör 2026 için sevinebilir. Kadeh kaldırırken yalnızca 2024 yılını tamamen unutmamalı.

Author

POKY