Suzuki SV650 2019
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Suzuki SV650 2019
Motor och drivlina
| Motortyp | V |
|---|---|
| Håldiameter | 81 mm |
| Slag | 62.6 mm |
| Motoreffekt | 76 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 8500 varv/min |
| Vridmoment | 64 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 8100 varv/min |
| Bränslesystem | Injicering |
| Startmotor | Elektrisk |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Växelspak |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler | DOHC |
| Kylning | flytande |
| Kan begränsas för A2-licens | Ja |
| Slagvolym | 645 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Teleskopgaffel |
|---|---|
| Diameter | 41 mm |
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Enkel stötdämpare |
| Material | Stål |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|---|
| Ramtyp | Rörformig |
Frambromsar
| Typ | Dubbel skiva |
|---|---|
| Diameter | 290 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 240 mm |
| Kolv | Enkel kolv |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 120 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 70 % |
| Diameter på framhjul | 17 tum |
| Bredd på bakhjul | 160 mm |
| Höjd på bakhjul | 60 % |
| Diameter på bakhjul | 17 tum |
| Längd | 2130 mm |
| Bredd | 760 mm |
| Höjd | 1080 mm |
| Hjulbas | 1445 mm |
| Säteshöjd | 785 mm |
| Tjänstevikt (med ABS) | 197 kg |
| Bränsletankskapacitet | 13.8 l |
| Licensefterlevnad | A |
Pris Suzuki SV650
Suzuki SV650 Historik
Suzuki SV650 2025

76 hk
645 cm3
200 kg
73 899,00 krgenomsnittl. marknadspris
Suzuki SV650 2024

76 hk
645 cm3
200 kg
76 370,00 krgenomsnittl. marknadspris
Suzuki SV650 2023

73 hk
645 cm3
200 kg
59 287,00 krgenomsnittl. marknadspris
Suzuki SV650 2022

73 hk
645 cm3
200 kg
60 034,00 krgenomsnittl. marknadspris
Suzuki SV650 2021

73 hk
645 cm3
200 kg
55 870,00 krgenomsnittl. marknadspris
Suzuki SV650 2020

76 hk
645 cm3
197 kg
55 183,00 krgenomsnittl. marknadspris
Suzuki SV650 2019

76 hk
645 cm3
197 kg
57 036,00 krgenomsnittl. marknadspris
Suzuki SV650 2018

76 hk
645 cm3
197 kg
51 298,00 krgenomsnittl. marknadspris
Suzuki SV650 2017

76 hk
645 cm3
197 kg
47 254,00 krgenomsnittl. marknadspris
Suzuki SV650 2016

76 hk
645 cm3
197 kg
45 053,00 krgenomsnittl. marknadspris
Suzuki SV650 2008

71 hk
645 cm3
165 kg
36 337,00 krgenomsnittl. marknadspris
Suzuki SV650 2007

71 hk
645 cm3
165 kg
32 452,00 krgenomsnittl. marknadspris
Suzuki SV650 2006

71 hk
645 cm3
165 kg
31 626,00 krgenomsnittl. marknadspris
Suzuki SV650 2005
71 hk
645 cm3
165 kg
26 396,00 krgenomsnittl. marknadspris
Vanliga frågor däck Suzuki SV650
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Prisvärd sportig allroundmaskin
För den dagliga pendlingen till jobbet och korta weekendresor. Sportiga däck från andra raden - bra pris/prestandaförhållande.
Hypersportdäck som passar för tävlingsbanor
Sportiga däck för vägen som också fungerar bra på en bandag. Vissa kompromisser i regn på vägen eller i värme på banan.
Road sport-däck
Allrounddäck för sportiga landsvägsförare. Supersportcyklar, nakencyklar, sporttourers. Även enstaka turer till racerbanan. Körsträckan spelar dock en roll, liksom en kort uppvärmningstid och prestanda i dåligt väder.
Alternativ till Suzuki SV650
Frågor och svar Suzuki SV650
- Vilket är aktuellt marknadspris för Suzuki SV650?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Suzuki SV650, tillverkningsår 2024, är 63 720 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 774 km.
- Vilken av dem är bäst? Suzuki SV650 eller Suzuki GSX-8S?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Suzuki SV650?
- Jämfört med andra Naked bike motorcyklar är tillgängligheten mycket god. Det finns väldigt många Suzuki SV650 motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur stabilt är priset för en begagnad Suzuki SV650? Hurudan är pristendensen?
- Med tanke på tillverkningsåret 2016, var prisstabiliteten för en Suzuki SV650 normal jämfört med andra Naked bike motorcyklar. Pristendensen var -4% under det första året, TrendSecondYear}% under det andra året och TrendThirdYear}% under det tredje året.
- Hur populär Suzuki SV650?
- Det finns en mycket stark efterfrågan på en Suzuki SV650 efterfrågan på marknaden. Testrapporter för denna modell läses mycket ofta på plattformen 1000PS.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Suzuki SV650 Bilder
Källa: 1000PS






































