Benda Napoleonbob 125
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Benda Napoleonbob 125 2026
Motor och drivlina
| Motortyp | V |
|---|---|
| Håldiameter | 42 mm |
| Slag | 45 mm |
| Motoreffekt | 14 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 9000 varv/min |
| Vridmoment | 10.9 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 6500 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 11.3 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Startmotor | Elektrisk |
| Kopplingstyp | Flerplatta i oljebad, Antihopping, Kopplingssystem |
| Transmission | Kedja |
| Transmissionstyp | Växelspak |
| Antal växlar | 6 |
| Cylindrar | 2 |
| Takter | Fyrtakt |
| Ventiler per cylinder | 3 |
| Kylning | flytande |
| Slagvolym | 125 cm3 |
Främre upphängning
| Slaglängd | 75 mm |
|---|
Bakre upphängning
| Upphängning | Svängarm |
|---|---|
| Stötdämpare | Dubbel stötdämpare |
| Slaglängd | 38 mm |
| Justering | Förspänning |
| Material | Stål |
Chassi
| Ram | Stål |
|---|
Frambromsar
| Typ | Enkel skiva |
|---|---|
| Diameter | 320 mm |
| Kolv | Fyra kolvar |
| Isoleringsfäste | Fast krumcirkel |
| Manövrering | Hydraulik |
| Teknik | radiell |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 260 mm |
| Kolv | Dubbel kolv |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | ABS, Antispinnsystem |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 130 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 80 % |
| Diameter på framhjul | 18 tum |
| Bredd på bakhjul | 160 mm |
| Höjd på bakhjul | 70 % |
| Diameter på bakhjul | 18 tum |
| Längd | 2315 mm |
| Bredd | 805 mm |
| Höjd | 1035 mm |
| Hjulbas | 1545 mm |
| Säteshöjd | 748 mm |
| Tjänstevikt | 195 kg |
| Bränsletankskapacitet | 9 l |
| Licensefterlevnad | A1, B196 |
| Räckvidd | 200 km |
| Kombinerade CO2-utsläpp | 64 g/km |
| Kombinerad bränsleförbrukning | 2.7 l/100 km |
| Stationärt buller | 91 dB |
| Euro-norm | Euro 5+ |
| Markfrigång | 120 mm |
Utrustning
| Utrustning | TFT-display, Modern elektronik |
|---|
Pris Benda Napoleonbob 125
Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris
Vanliga frågor däck Benda Napoleonbob 125
Frågor och svar Benda Napoleonbob 125
- Vilket är aktuellt marknadspris för Benda Napoleonbob 125?
- Det aktuella, genomsnittliga marknadspriset för en Benda Napoleonbob 125, tillverkningsår 2026, är 51 770 SEK med en genomsnittlig körsträcka på 0 km.
- Vilken av dem är bäst? Benda Napoleonbob 125 eller Benda Napoleonbob 250?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Benda Napoleonbob 125?
- Jämfört med andra Chopper/Cruiser motorcyklar är tillgängligheten god. Det finns många Benda Napoleonbob 125 motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Benda Napoleonbob 125?
- Det finns en medelstark efterfrågan på en Benda Napoleonbob 125 efterfrågan på marknaden.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Bästa jämförelser
Benda Napoleonbob 125 Bilder
Källa: 1000PS
























