Macbor Rockster 2022
Hitta tekniska data, priser och recensioner.

Viktig specifikation Macbor Rockster 2022
Motor och drivlina
| Håldiameter | 52.4 mm |
|---|---|
| Slag | 57.8 mm |
| Motoreffekt | 10.6 hk |
| Varvtal vid maximal effekt | 8500 varv/min |
| Vridmoment | 9.2 Nm |
| Varvtal vid vridmoment | 6000 varv/min |
| Kompressionsförhållande | 10 |
| Bränslesystem | Injicering |
| Startmotor | Elektrisk, Kickstart |
| Cylindrar | 1 |
| Takter | Fyrtakt |
| Slagvolym | 124.7 cm3 |
Främre upphängning
| Främre upphängning | Teleskopgaffel |
|---|---|
| Diameter | 37 mm |
Bakre upphängning
| Stötdämpare | Dubbel stötdämpare |
|---|
Frambromsar
| Typ | Enkel skiva |
|---|---|
| Diameter | 267 mm |
| Kolv | Tre kolvar |
Bakbromsar
| Typ | Skiva |
|---|---|
| Diameter | 240 mm |
| Kolv | Enkel kolv |
Assistanssystem
| Avancerade förarassistanssystem | Kombinerat bromssystem |
|---|
Mått och vikter
| Bredd på framhjul | 90 mm |
|---|---|
| Höjd på framhjul | 90 % |
| Diameter på framhjul | 18 tum |
| Bredd på bakhjul | 130 mm |
| Höjd på bakhjul | 90 % |
| Diameter på bakhjul | 15 tum |
| Längd | 2090 mm |
| Bredd | 890 mm |
| Höjd | 1185 mm |
| Hjulbas | 1435 mm |
| Säteshöjd | 730 mm |
| Torrvikt | 130 kg |
| Bränsletankskapacitet | 13.5 l |
Vanliga frågor däck Macbor Rockster
- Vilka däck rekommenderas för närvarande av 1000PS-redaktionen för denna modell?
Tourer och cruiser
Hög körsträcka och ett coolt utseende är mycket viktigt, men våtgrepp är lika välkommet. Fokus ligger på touring-egenskaper och mindre på sportighet.
Frågor och svar Macbor Rockster
- Vilken av dem är bäst? Macbor Rockster eller {AlternativeBrandModel}?
- Det går att jämföra dessa båda motorcyklar här. Du kan hitta alla för- och nackdelar med den jämförbara modellen här.
- Vilken är tillgängligheten för Macbor Rockster?
- Jämfört med andra Chopper/Cruiser motorcyklar är tillgängligheten mycket dålig. Det finns mycket få Macbor Rockster motorcyklar tillgängliga på marknaden.
- Hur populär Macbor Rockster?
- Det finns en mycket svag efterfrågan på en Macbor Rockster efterfrågan på marknaden.
- Vilken är datakällan för innehållet på denna sida?
- Data kommer från motorcykelstidskriften '1000PS’ online. 1000PS grundades år 2001. Företaget är baserat i Österrike. Det största innehållet publiceras på tyska. Dock presenterar dess team också testvideor med motorcyklar på engelska på YouTube. Här kan du hitta 1000PS på Instagram.
Macbor Rockster Bilder
Källa: 1000PS













