Suzuki V-Strom 1000 2017 vs. KTM 790 Adventure 2020

Suzuki V-Strom 1000 2017

Suzuki V-Strom 1000 2017

KTM 790 Adventure 2020

KTM 790 Adventure 2020

Loading...

Överblick - Suzuki V-Strom 1000 2017 vs KTM 790 Adventure 2020

Suzuki V-Strom 1000 2017 är en enduro-motorcykel med en V-motor som har en håldiameter på 100 mm och en takt på 66 mm. Motorn har en effekt på 101 hk och ett vridmoment på 101 Nm. Den har en elektrisk pådrag och använder en kedja för transmission. Med två cylindrar och en slagvolym på 1037 cm3, erbjuder den kraftfull prestanda.

För upphängningen har V-Strom 1000 en upp-och-nedvänd teleskopgaffel fram med en diameter på 43 mm och en slaglängd på 160 mm. Bak har den en svängarm med enkel stötdämpare och en slaglängd på 160 mm. Justeringar för förspänning och återstudsning är möjliga. Chassit är tillverkat av aluminium och har en Twin Tube-ram, vilket ger stabilitet och komfort. Med en lutningsvinkel på 64,5 grader och en bihang på 109 mm är den lämplig för både on-road och off-road körning.

Frambromsarna är av typen dubbel skiva och den har avancerade förarassistanssystem som antispinnsystem för att förbättra säkerheten. Med en framhjulsdiameter på 19 tum och en bakhjulsbredd på 150 mm, ger den bra grepp och stabilitet. Hjulbasen är 1555 mm och säteshöjden är 850 mm, vilket ger en bekväm körställning. Bränsletankskapaciteten är 20 liter, vilket ger lång räckvidd för touring.

Suzuki V-Strom 1000 2017

Suzuki V-Strom 1000 2017

KTM 790 Adventure 2020 är också en enduro-motorcykel med en radmotor. Motorn har en håldiameter på 88 mm och en takt på 65,7 mm. Med en effekt på 95 hk och ett vridmoment på 88 Nm erbjuder den bra prestanda. Precis som V-Strom 1000 har den en elektrisk pådrag och använder en kedja för transmission. Med två cylindrar och en slagvolym på 799 cm3 är den kraftfull och smidig.

För upphängningen har 790 Adventure en upp-och-nedvänd teleskopgaffel fram med en diameter på 43 mm och en slaglängd på 200 mm. Bak har den en svängarm med enkel stötdämpare och en slaglängd på 200 mm. Justering för förspänning är möjlig. Chassit är tillverkat av krom-molybden och har en rörformig, aktiv motorram, vilket ger hög stabilitet och hanterbarhet. Med en lutningsvinkel på 64,1 grader och ett bihang på 107,8 mm är den väl anpassad för terrängkörning.

Frambromsarna är också av typen dubbel skiva och den har avancerade förarassistanssystem som ABS, körlägen, elektroniskt luftbränslesystem och antispinnsystem för att förbättra säkerheten och prestandan. Med en framhjulsdiameter på 21 tum och en bakhjulsbredd på 150 mm, ger den utmärkt grepp och stabilitet i terrängen. Hjulbasen är 1509 mm och säteshöjden är 830 mm, vilket ger en bekväm körställning. Bränsletankskapaciteten är 20 liter, vilket ger lång räckvidd för touring.

KTM 790 Adventure 2020

KTM 790 Adventure 2020

Sammanfattningsvis har Suzuki V-Strom 1000 2017 en kraftfull motor och bra bromsar med lutnings-ABS. Den har också en stabil och bekväm chassi, bra vindskydd och hög touringkapacitet. Dessutom har den en komplett instrumentering och standardfunktioner som handskydd och motorskydd. Priset är också förmånligt. Å andra sidan har den en märkbar vridmoment vid inbromsning i kurvor.

KTM 790 Adventure 2020 har en motor med både manér och karaktär. Den har enormt hög chassistabilitet och oklanderliga bromsar. Dess terrängegenskaper är också imponerande och bränsleförbrukningen är låg. Nackdelarna inkluderar en oattraktiv tilläggspolicy och en original sittbänk som inte är optimalt formad.

Båda motorcyklarna har sina egna unika fördelar och nackdelar, och valet mellan dem beror på individuella preferenser och behov.

Tekniska specifikationer Suzuki V-Strom 1000 2017 jämfört med KTM 790 Adventure 2020

Suzuki V-Strom 1000 2017
KTM 790 Adventure 2020

Motor och drivlina

MotortypMotortypVMotortypRadmotor
HåldiameterHåldiameter100 mmHåldiameter88 mm
SlagSlag66 mmSlag65,7 mm
MotoreffektMotoreffekt101 hkMotoreffekt95 hk
Varvtal vid maximal effektVarvtal vid maximal effekt8 000 varv/minVarvtal vid maximal effekt8 000 varv/min
VridmomentVridmoment101 NmVridmoment88 Nm
Varvtal vid vridmomentVarvtal vid vridmoment4 000 varv/minVarvtal vid vridmoment6 600 varv/min
KompressionsförhållandeKompressionsförhållande11,3 Kompressionsförhållande12,7
BränslesystemBränslesystemInjiceringBränslesystemInjicering
StartmotorStartmotorElektriskStartmotorElektrisk
KopplingstypKopplingstypFlerplatta i oljebadKopplingstypFlerplatta i oljebad
TransmissionTransmissionKedjaTransmissionKedja
TransmissionstypTransmissionstypVäxelspakTransmissionstypVäxelspak
Antal växlarAntal växlar6Antal växlar6
CylindrarCylindrar2Cylindrar2
TakterTakterFyrtaktTakterFyrtakt
Ventiler per cylinderVentiler per cylinder4Ventiler per cylinder4
VentilerVentilerDOHCVentilerDOHC
KylningKylningflytandeKylningflytande
SlagvolymSlagvolym1 037 cm³Slagvolym799 cm³

Främre upphängning

Främre upphängningFrämre upphängningUpp-och-nedvänd teleskopgaffelFrämre upphängningUpp-och-nedvänd teleskopgaffel
DiameterDiameter43 mmDiameter43 mm
SlaglängdSlaglängd160 mmSlaglängd200 mm

Bakre upphängning

UpphängningUpphängningSvängarmUpphängningSvängarm
StötdämpareStötdämpareEnkel stötdämpareStötdämpareEnkel stötdämpare
IsoleringsfästeIsoleringsfästeLänkningIsoleringsfästeLänkning
SlaglängdSlaglängd160 mmSlaglängd200 mm
JusteringJusteringFörspänning, ÅterstudsningJusteringFörspänning
MaterialMaterialAluminiumMaterialAluminium

Chassi

RamRamAluminiumRamKrom-molybden
RamtypRamtypTwin TubeRamtypRörformig, aktiv motor
LutningsvinkelLutningsvinkel64,5 gradLutningsvinkel64,1 grad
FörsprångFörsprång109 mmFörsprång107,8 mm

Frambromsar

TypTypDubbel skivaTypDubbel skiva
DiameterDiameter310 mmDiameter320 mm
KolvKolvFyra kolvarKolvFyra kolvar
TeknikTeknikradiell, MonoblockTeknikradiell

Bakbromsar

TypTypSkivaTypSkiva
DiameterDiameter260 mmDiameter260 mm
KolvKolvEnkel kolvKolvDubbel kolv

Assistanssystem

Avancerade förarassistanssystemAvancerade förarassistanssystemAntispinnsystemAvancerade förarassistanssystemABS, Körlägen, Elektroniskt luftbränslesystem, Antispinnsystem

Mått och vikter

Bredd på framhjulBredd på framhjul110 mmBredd på framhjul90 mm
Höjd på framhjulHöjd på framhjul80 %Höjd på framhjul90 %
Diameter på framhjulDiameter på framhjul19 tumDiameter på framhjul21 tum
Bredd på bakhjulBredd på bakhjul150 mmBredd på bakhjul150 mm
Höjd på bakhjulHöjd på bakhjul70 %Höjd på bakhjul70 %
Diameter på bakhjulDiameter på bakhjul17 tumDiameter på bakhjul18 tum
HjulbasHjulbas1 555 mmHjulbas1 509 mm
SäteshöjdSäteshöjd850 mmSäteshöjd830 mm
BränsletankskapacitetBränsletankskapacitet20 lBränsletankskapacitet20 l
LicensefterlevnadLicensefterlevnadALicensefterlevnadA

Jämför för- och nackdelar

Jämför för- och nackdelar

Suzuki V-Strom 1000 2017

Suzuki V-Strom 1000 2017

Även om Suzuki kanske inte har lagt ner lika mycket arbete på utvecklingen av V-Strom som konkurrenterna inom touring enduros, kan Suzuki använda detta faktum till sin fördel. I en värld med omfattande elektronikpaket är det fortfarande mycket puristiskt i 2019 års modell, med endast kurv-ABS som antyder innovation. Många kunder vill ha en enkel motorcykel och V-Strom 1000 tilltalar just denna målgrupp. Den kraftfulla V2:an utstrålar oändlig karaktär och är en skottsäker följeslagare tack vare åratal av tester. I kombination med det kraftfulla chassit och den avslappnade körställningen är Suzuki V-Strom 1000 en sportig touringenduro som står pall för digitaliseringen av motorcyklar i dagens värld.

V2 med karaktär, mogen teknik, stabila köregenskaper, ABS-kurvor, bekväm sittposition, lättavlästa instrument, den perfekta touringenduron för purister

Tekniskt inte uppdaterad

elektronikpaketet kan inte hålla jämna steg med konkurrensen

KTM 790 Adventure 2020

KTM 790 Adventure 2020

I mina ögon är KTM den sportigaste av alla enduromotorcyklar i mellanklassen. Om du letar efter en touringmaskin som är brutalt snabb på väg och i terräng kommer du att hitta den här. Samtidigt erbjuder chassit och motorn tillräcklig komfort och gott uppförande för att inte driva föraren till vansinne, även på längre anslutningssträckor.

Motor med manér OCH karaktär

Enormt hög chassistabilitet

Oklanderliga bromsar

Enorma terrängegenskaper

Låg genomsnittlig bränsleförbrukning

Oattraktiv tilläggspolicy

original sittbänk inte optimalt formad

Prisjämförelse genomsnittligt marknadspris Suzuki V-Strom 1000 vs KTM 790 Adventure

Det finns några få huvudskillnader mellan en Suzuki V-Strom 1000 2017 och en KTM 790 Adventure 2020. Vad gäller pris är de verkliga genomsnittspriserna för båda motorcyklarna så gott som detsamma. En Suzuki V-Strom 1000 2017 upplever en förlust på 2 770 SEK efter ett år och 9 050 SEK efter två års ägande. Det kompenseras genom en förlust på 8 620 SEK och 9 140 SEK för en KTM 790 Adventure 2020. Jämfört med KTM 790 Adventure 2020 finns det färre Suzuki V-Strom 1000 2017 motorcyklar tillgängliga på marknadsplatsen 1000PS.de, specifikt 10 jämfört med 18. Det går snabbare att sälja en KTM 790 Adventure med 101 dagar jämfört med 105 dagar för en Suzuki V-Strom 1000. Ända sedan modellår 2005 har redaktörerna på 1000PS.de skrivit 40 granskningar för Suzuki V-Strom 1000 och 20 för KTM 790 Adventure ända sedan modellår 2019. Den första granskningen av Suzuki V-Strom 1000 publicerades den 2002-07-23 och har nu visats mer än 6 300 gånger. I jämförelse med detta finns mer än 53 600 visningar för den första granskningen av KTM 790 Adventure som publicerades den 2018-10-06.

Pris Suzuki V-Strom 1000

Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris

Pris KTM 790 Adventure

Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris

Alternativa jämförelser