Yamaha MT-10 2016 vs. Yamaha MT-09 SP 2021

Yamaha MT-10 2016

Yamaha MT-10 2016

Yamaha MT-09 SP 2021

Yamaha MT-09 SP 2021

Loading...

Överblick - Yamaha MT-10 2016 vs Yamaha MT-09 SP 2021

Yamaha MT-10 2016 är utrustad med en kraftfull CP4-motor som ger en imponerande motoreffekt på 160 hk och ett vridmoment på 111 Nm. Dess fyrcylindriga radmotor ger en stark karaktär och en extremt smidig körupplevelse. Bränslesystemet är injektionsbaserat och kylningen är flytande. Med en slagvolym på 998 cm3 och en aluminiumram av typen Deltabox, erbjuder denna modell en stabil och pålitlig prestanda.

För att säkerställa en smidig och responsiv körning har Yamaha MT-10 2016 en uppochnedvänd teleskopgaffel i främre upphängningen och en svängarm i bakre upphängningen med enkel stötdämpare. Den är också utrustad med dubbla skivbromsar fram med en diameter på 320 mm. Avancerade förarassistanssystem som ABS och antispinnsystem är också inkluderade för att ge extra säkerhet och kontroll.

När det gäller dimensioner och vikt har Yamaha MT-10 2016 en hjulbas på 1400 mm och en säteshöjd på 825 mm. Tjänstevikten med ABS är 210 kg och bränsletankskapaciteten är 17 liter. Framhjulet har en bredd på 120 mm och en diameter på 17 tum, medan bakhjulet har en bredd på 190 mm och en diameter på 17 tum.

Yamaha MT-10 2016

Yamaha MT-10 2016

Yamaha MT-09 SP 2021 å andra sidan har en radmotor med tre cylindrar och en motoreffekt på 119 hk, vilket ger en imponerande acceleration och kraft i det relevanta varvtalsområdet. Vridmomentet är 93 Nm och bränslesystemet är också injektionsbaserat. Med en slagvolym på 889 cm3 och en aluminiumram av typen Twin Tube, erbjuder denna modell en väl avstämd och smidig körning.

Precis som Yamaha MT-10 2016 har Yamaha MT-09 SP 2021 en uppochnedvänd teleskopgaffel i främre upphängningen och en svängarm i bakre upphängningen med enkel stötdämpare. Dubbla skivbromsar fram med en diameter på 298 mm ger utmärkt bromskraft. Förarassistanssystem som ABS, kurvtagnings-ABS, elektroniskt luftbränslesystem, snabbväxlare, antispinnsystem och antiframhjulsslyftning är också inkluderade för att ge extra säkerhet och kontroll.

Yamaha MT-09 SP 2021 har en hjulbas på 1430 mm och en säteshöjd på 825 mm. Tjänstevikten med ABS är 189 kg och bränsletankskapaciteten är 14 liter. Framhjulet har en bredd på 120 mm och en diameter på 17 tum, medan bakhjulet har en bredd på 180 mm och en diameter på 17 tum.

Yamaha MT-09 SP 2021

Yamaha MT-09 SP 2021

När det gäller fördelar har Yamaha MT-10 2016 en imponerande CP4-motor med en stark karaktär och extremt smidig körning. Dess höghastighetsstabilitet och kraftfulla bromsar ger extra säkerhet och kontroll. Dessutom har den ett omisskännligt ljud som ger en unik upplevelse för föraren.

Yamaha MT-09 SP 2021 å andra sidan erbjuder en upprätt och bekväm sittställning samt ett väl avstämt chassi som ger en smidig körning. Mappningar och traktionskontroll är snabba och enkla att justera, vilket ger föraren extra flexibilitet. Dess högkvalitativa utförande och kärleksfulla detaljer ger en premiumkänsla. Dess avstämda motor ger bra acceleration och gott om kraft i det relevanta varvtalsområdet.

Nackdelarna med Yamaha MT-10 2016 inkluderar en dålig komfort, begränsat vindskydd och en hård passform. Å andra sidan har Yamaha MT-09 SP 2021 nackdelar som ett slarvigt monterat signalhorn och en dålig display.

Tekniska specifikationer Yamaha MT-10 2016 jämfört med Yamaha MT-09 SP 2021

Yamaha MT-10 2016
Yamaha MT-09 SP 2021

Motor och drivlina

MotortypMotortypRadmotorMotortypRadmotor
HåldiameterHåldiameter79 mmHåldiameter78 mm
SlagSlag50,9 mmSlag62,1 mm
MotoreffektMotoreffekt160 hkMotoreffekt119 hk
Varvtal vid maximal effektVarvtal vid maximal effekt11 500 varv/minVarvtal vid maximal effekt10 000 varv/min
VridmomentVridmoment111 NmVridmoment93 Nm
Varvtal vid vridmomentVarvtal vid vridmoment9 000 varv/minVarvtal vid vridmoment7 000 varv/min
KompressionsförhållandeKompressionsförhållande12 Kompressionsförhållande11,5
BränslesystemBränslesystemInjiceringBränslesystemInjicering
StartmotorStartmotorElektriskStartmotorElektrisk
KopplingstypKopplingstypFlerplatta i oljebadKopplingstypFlerplatta i oljebad
TändningTändningTransistorTändningTransistor
TransmissionTransmissionKedjaTransmissionKedja
TransmissionstypTransmissionstypVäxelspakTransmissionstypVäxelspak
Antal växlarAntal växlar6Antal växlar6
CylindrarCylindrar4Cylindrar3
TakterTakterFyrtaktTakterFyrtakt
Ventiler per cylinderVentiler per cylinder4Ventiler per cylinder4
VentilerVentilerDOHCVentilerDOHC
KylningKylningflytandeKylningflytande
SlagvolymSlagvolym998 cm³Slagvolym889 cm³

Assistanssystem

Avancerade förarassistanssystemAvancerade förarassistanssystemABS, AntispinnsystemAvancerade förarassistanssystemABS, Kurvtagnings-ABS, Elektroniskt luftbränslesystem, Snabbväxlare, Antispinnsystem, Antiframhjulsslyftning

Mått och vikter

Bredd på framhjulBredd på framhjul120 mmBredd på framhjul120 mm
Höjd på framhjulHöjd på framhjul70 %Höjd på framhjul70 %
Diameter på framhjulDiameter på framhjul17 tumDiameter på framhjul17 tum
Bredd på bakhjulBredd på bakhjul190 mmBredd på bakhjul180 mm
Höjd på bakhjulHöjd på bakhjul55 %Höjd på bakhjul55 %
Diameter på bakhjulDiameter på bakhjul17 tumDiameter på bakhjul17 tum
LängdLängd2 095 mmLängd2 090 mm
BreddBredd800 mmBredd795 mm
HöjdHöjd1 110 mmHöjd1 190 mm
HjulbasHjulbas1 400 mmHjulbas1 430 mm
SäteshöjdSäteshöjd825 mmSäteshöjd825 mm
Tjänstevikt (med ABS)Tjänstevikt (med ABS)210 kgTjänstevikt (med ABS)189 kg
BränsletankskapacitetBränsletankskapacitet17 lBränsletankskapacitet14 l
LicensefterlevnadLicensefterlevnadALicensefterlevnadA

Jämför för- och nackdelar

Jämför för- och nackdelar

Yamaha MT-10 2016

Yamaha MT-10 2016

Yamaha MT-10 utstrålar en hel del känslor med sin fantastiska CP4-motor, utan att glömma sina pragmatiska fördelar. För att vara en nakencykel erbjuder den mycket komfort på långa turer. Den går snabbt men är ändå raffinerad hela tiden. På racerbanan är chassit inte tillräckligt precist för att slå de andra Powernakeds. På det hela taget får den dock poäng för sin mångsidighet i kombination med ett radikalt utseende och ett fantastiskt ljud.

bra ljud

behagligt vindskydd

bekväm sittposition även på långa resor

bra motorrespons

balanserat helhetspaket trots radikalt utseende och elakt ljud

Sittpositionen är för inaktiv på racerbanan

fjädring och förarassistanssystem är tillräckliga för bandagar men inte på samma nivå som de andra Powernakeds

Yamaha MT-09 SP 2021

Yamaha MT-09 SP 2021

Yamaha MT-09 SP hade det redan lätt i den tidigare generationen, eftersom det är den ännu mer elegant utrustade versionen av en redan riktigt bra, eftersom underbart smidig rolig maskin! Den nuvarande SP-versionen är inte annorlunda, även om den är ännu bättre överlag. Lite mer kraft, ökat vridmoment och bättre avstämd elektronik gör den ännu roligare. Som förväntat fungerar fjädringen med mer sofistikerade KYB- och Öhlins-komponenter utmärkt, bromsarna kunde vara lite vassare, men körställningen är fortfarande vad du förväntar dig av en så smidig och lättkontrollerbar rolig maskin. De få egenheterna som den lilla TFT-displayen eller den kontroversiella ljusmasken gör den inte sämre, utan ger den helt enkelt en ännu mer självständig personlighet!

Extremt smidig och kraftfull motor

aktiv men bekväm körställning

högkvalitativa fjädringselement från KYB och Öhlins

bra quickshifter med blipper

unik look

Liten TFT-skärm, halvhjärtat monterad signalhorn framtill, bred svängcirkel

Prisjämförelse genomsnittligt marknadspris Yamaha MT-10 vs Yamaha MT-09 SP

Det finns några få huvudskillnader mellan en Yamaha MT-10 2016 och en Yamaha MT-09 SP 2021. Vad gäller pris är det verkliga genomsnittspriset för en Yamaha MT-09 SP 2021 cirka 10% högre. Jämfört med Yamaha MT-09 SP 2021 finns det färre Yamaha MT-10 2016 motorcyklar tillgängliga på marknadsplatsen 1000PS.de, specifikt 7 jämfört med 15. Det går snabbare att sälja en Yamaha MT-10 med 97 dagar jämfört med 120 dagar för en Yamaha MT-09 SP. Ända sedan modellår 2016 har redaktörerna på 1000PS.de skrivit 32 granskningar för Yamaha MT-10 och 29 för Yamaha MT-09 SP ända sedan modellår 2018. Den första granskningen av Yamaha MT-10 publicerades den 2015-11-17 och har nu visats mer än 20 700 gånger. I jämförelse med detta finns mer än 49 000 visningar för den första granskningen av Yamaha MT-09 SP som publicerades den 2017-11-06.

Pris Yamaha MT-10

Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris

Pris Yamaha MT-09 SP

Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris

Alternativa jämförelser