Yamaha YZF-R6 2017 vs. Yamaha R1 2010

Yamaha YZF-R6 2017

Yamaha YZF-R6 2017

Yamaha R1 2010

Yamaha R1 2010

Loading...

Överblick - Yamaha YZF-R6 2017 vs Yamaha R1 2010

Yamaha YZF-R6 2017 och Yamaha R1 2010 är båda supersportmotorcyklar som erbjuder prestanda och sportig körning. Båda modellerna har en fyrcylindrig motor med fyra ventiler per cylinder och DOHC-ventilförläggning, vilket ger dem en kraftfull och sofistikerad motorkaraktär.

När det gäller motorstorlek är Yamaha R1 2010 något större med en slagvolym på 998 cm3 jämfört med Yamaha YZF-R6 2017 med en slagvolym på 599 cm3. Detta resulterar i att Yamaha R1 2010 har en högre motoreffekt på 181 hk jämfört med Yamaha YZF-R6 2017 med 124 hk. Yamaha R1 2010 har också ett högre vridmoment på 115,5 Nm jämfört med 65,7 Nm för Yamaha YZF-R6 2017.

Yamaha YZF-R6 2017

Yamaha YZF-R6 2017

När det gäller chassit har båda modellerna en aluminiumram av typen Deltabox, vilket ger dem en stark och styv struktur. Båda modellerna har också en främre upphängning med upp-och-nedvänd teleskopgaffel för att ge exakt hantering och respons.

När det gäller bromssystemet har båda modellerna dubbla skivor fram för att erbjuda kraftfulla och direkta bromsar. Yamaha YZF-R6 2017 har en hjulbas på 1375 mm och en tjänstevikt på 189 kg, medan Yamaha R1 2010 har en något längre hjulbas på 1415 mm och en något högre tjänstevikt på 206 kg.

Yamaha YZF-R6 2017 har en snygg design och bra vindskydd för föraren. Den har också en automatisk växling som gör körningen smidigare och mer bekväm. Yamaha R1 2010 har en bekväm körställning och ett optimalt bromssystem för att ge föraren en bättre körupplevelse.

Yamaha R1 2010

Yamaha R1 2010

Nackdelarna med Yamaha YZF-R6 2017 inkluderar en radikal sittposition som kan vara olämplig för touring, en standard effekt endast på 118,4 hk och en kostnadskrävande uppgradering. Nackdelarna med Yamaha R1 2010 inkluderar suboptimala fjädringselement, låg topprestanda, något svag dragkraft och en högre vikt.

Sammanfattningsvis erbjuder Yamaha YZF-R6 2017 och Yamaha R1 2010 båda prestanda och sportig körning. Yamaha R1 2010 har en större motor och högre effekt, medan Yamaha YZF-R6 2017 har en smidigare körning och bättre vindskydd. Båda modellerna har sina fördelar och nackdelar, och valet beror på förarens preferenser och behov.

Tekniska specifikationer Yamaha YZF-R6 2017 jämfört med Yamaha R1 2010

Yamaha YZF-R6 2017
Yamaha R1 2010

Motor och drivlina

HåldiameterHåldiameter67 mmHåldiameter78 mm
SlagSlag42,5 mmSlag52,2 mm
MotoreffektMotoreffekt124 hkMotoreffekt181 hk
Varvtal vid maximal effektVarvtal vid maximal effekt14 500 varv/minVarvtal vid maximal effekt12 500 varv/min
VridmomentVridmoment65,7 NmVridmoment115,5 Nm
Varvtal vid vridmomentVarvtal vid vridmoment10 500 varv/minVarvtal vid vridmoment10 000 varv/min
KopplingstypKopplingstypFlerplatta i oljebadKopplingstypFlerplatta i oljebad
TransmissionTransmissionKedjaTransmissionKedja
Antal växlarAntal växlar6Antal växlar6
CylindrarCylindrar4Cylindrar4
TakterTakterFyrtaktTakterFyrtakt
Ventiler per cylinderVentiler per cylinder4Ventiler per cylinder4
VentilerVentilerDOHCVentilerDOHC
KylningKylningflytandeKylningflytande
SlagvolymSlagvolym599 cm³Slagvolym998 cm³

Främre upphängning

Främre upphängningFrämre upphängningUpp-och-nedvänd teleskopgaffelFrämre upphängningUpp-och-nedvänd teleskopgaffel

Chassi

RamRamAluminiumRamAluminium
RamtypRamtypDeltaboxRamtypDeltabox

Frambromsar

TypTypDubbel skivaTypDubbel skiva

Bakbromsar

TypTypSkivaTypSkiva

Mått och vikter

Bredd på framhjulBredd på framhjul120 mmBredd på framhjul120 mm
Höjd på framhjulHöjd på framhjul70 %Höjd på framhjul70 %
Diameter på framhjulDiameter på framhjul17 tumDiameter på framhjul17 tum
Bredd på bakhjulBredd på bakhjul180 mmBredd på bakhjul190 mm
Höjd på bakhjulHöjd på bakhjul55 %Höjd på bakhjul55 %
Diameter på bakhjulDiameter på bakhjul17 tumDiameter på bakhjul17 tum
LängdLängd2 040 mmLängd2 070 mm
BreddBredd705 mmBredd715 mm
HöjdHöjd1 095 mmHöjd1 130 mm
HjulbasHjulbas1 375 mmHjulbas1 415 mm
SäteshöjdSäteshöjd850 mmSäteshöjd835 mm
TjänsteviktTjänstevikt189 kgTjänstevikt206 kg
BränsletankskapacitetBränsletankskapacitet17 lBränsletankskapacitet18 l
LicensefterlevnadLicensefterlevnadALicensefterlevnadA

Jämför för- och nackdelar

Jämför för- och nackdelar

Yamaha YZF-R6 2017

Yamaha YZF-R6 2017

Det verkar nästan som om Yamaha YZF-R6 föddes på racerbanan. Det är lätt att inse att R6 är lillasyster till YZF-R1. Oavsett om det gäller designen, ergonomin, bromsarna eller de elektroniska hjälpmedlen - racinggenerna kan kännas överallt! R6 är ett enastående stycke ingenjörskonst i 600cc-klassen och, beroende på dina egna preferenser, förmodligen den bästa 600cc-cykeln som för närvarande finns tillgänglig - åtminstone för racerbanan. Yamaha ger föraren en otroligt hög nivå av precision och feedback via framhjulet och chassit och är samtidigt supermanövrerbar! Motorn är extremt varvvillig, men vill också hållas nöjd. Det är synd att den senaste versionen av R6 har fått tappa lite effekt på grund av Euro 4... Ändå kommer den att vara den snabbare racercykeln för de flesta av oss. Och om det behövs kan ett öppet avgassystem (utan väggodkännande) och mappning användas för att locka fram ytterligare några hästkrafter ur supersportcykeln. Skarp design möter ännu skarpare komponenter - TOPP!

TOPP fjädring - fast och sportig

Extremt kraftfulla bromsar från YZF-R1

Otroligt skarp design

Modernt belysningssystem - LED hälsar

Sofistikerat elektronikpaket ombord

Lättläst och tydligt displaygränssnitt

Mycket varvvillig motor - en riktig "orgelorkester"...

...motorn skulle behöva lite mer "punch" från mitten av varvtalsområdet

betydande prisskillnad mot Kawasaki - men motiverad!

Yamaha R1 2010

Yamaha R1 2010

Yamaha YZF-R1 fortsätter att imponera med sin balanserade prestanda - i synnerhet 1000cc-motorn, med sin extravaganta vevaxelförskjutning, ger inte bara en kraftfull kraftöverföring utan också ett fantastiskt ljud!

Smidig

kraftfulla bromsar

bra chassi

unik och exklusiv på grund av den idiosynkratiska motorn.

Utseendet, med den breda bakdelen, kanske inte faller alla i smaken.

Prisjämförelse genomsnittligt marknadspris Yamaha YZF-R6 vs Yamaha R1

Det finns några få huvudskillnader mellan en Yamaha YZF-R6 2017 och en Yamaha R1 2010. Det går snabbare att sälja en Yamaha R1 med 53 dagar jämfört med 136 dagar för en Yamaha YZF-R6. Ända sedan modellår 2005 har redaktörerna på 1000PS.de skrivit 33 granskningar för Yamaha YZF-R6 och 80 för Yamaha R1 ända sedan modellår 2005. Den första granskningen av Yamaha YZF-R6 publicerades den 2002-10-17 och har nu visats mer än 3 600 gånger. I jämförelse med detta finns mer än 3 900 visningar för den första granskningen av Yamaha R1 som publicerades den 2003-04-28.

Pris Yamaha YZF-R6

Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris

Pris Yamaha R1

Årsmodell
Aktuellt genomsnittligt marknadspris

Alternativa jämförelser