De populäraste motorcykelmärkena 2026 i Österrike

De populäraste motorcykelmärkena 2026 i Österrike

Försäljningsrekord? Faktakoll!

Registreringarna ökar med 11,44 procent jämfört med 2025. Låter som afterwork-öl för branschen. En blick på 2024 dämpar dock euforin: Österrike tar framför allt igen ett svagt föregående år. Hos de enskilda märkena blir det betydligt mer spännande.

Poky

Poky

publicerad den 2026-10-14

7 120 visningar

Motorcykelmarknaden i Österrike: Vänta lite till med jublet

Tvåsiffrig tillväxt. Äntligen åter en siffra som man gärna skriver stort och grönt på bilden i en branschpresentation. Från januari till september 2026 registrerades 42 251 fordon på den totala österrikiska marknaden, 11,44 procent fler än året innan. Det är 4 336 fler registreringar. Glädjande? Absolut. En ny boom? Där skulle jag låta champagnen stå kvar i kylen tills vidare.

För 2025 är en ovanligt tacksam jämförelsepartner. Då stod det 37 915 registreringar i statistiken efter nio månader. Under den starka jämförelseperioden 2024 var det fortfarande 42 640. Marknaden hade alltså först tappat 11,08 procent och tar nu i stort sett igen den nedgången.

Jämfört med 2024 ligger Österrike fortfarande 389 fordon eller 0,91 procent efter. Branschen är därmed nästan tillbaka där den redan var för två år sedan. Det är en återhämtning, men ännu ingen anledning att dunka varandra i ryggen för ett nytt tillväxtlyft.

Mer spännande än totalsiffran är ändå frågan vem som bär den här återhämtningen. Vissa märken växer faktiskt förbi sin nivå från 2024. Andra firar ett plus som framför allt avslöjar hur dåligt föregående år var. Och några tappar till och med på en marknad som just nu ökar igen.

Info i förväg: Alla siffror avser januari till september respektive år och den tillhandahållna statistiken för totalmarknaden. Det handlar om registreringar, som inte automatiskt motsvarar försäljning till privata slutkunder. Helårssammanställningen kommer först efter december.

Topp 30-märkena: Tre år i stället för en snygg procentsiffra

Rangordningen baseras på registreringarna 2026. Dessa 30 märken står tillsammans för 38 936 fordon och därmed för 92,15 procent av totalmarknaden.

Österrikes populäraste motorcykelmärken 2026

PlaceringMärke2024202520262026 mot 20252026 mot 2024
1Vespa6 9306 1186 187+1,13 %-10,72 %
2Honda5 8015 5095 279-4,17 %-9,00 %
3Beta3 6153 2254 039+25,24 %+11,73 %
4Yamaha2 3322 7262 709-0,62 %+16,17 %
5KTM2 9801 3642 413+76,91 %-19,03 %
6Kawasaki2 0732 4082 378-1,25 %+14,71 %
7BMW2 2232 2712 284+0,57 %+2,74 %
8Rieju2 2182 0522 016-1,75 %-9,11 %
9Aprilia7838171 016+24,36 %+29,76 %
10Suzuki952891961+7,86 %+0,95 %
11Piaggio1 062929943+1,51 %-11,21 %
12Triumph884982887-9,67 %+0,34 %
13Voge104425866+103,76 %+732,69 %
14CFMOTO315296858+189,86 %+172,38 %
15Sanyang-SYM615631661+4,75 %+7,48 %
16Ducati603638618-3,13 %+2,49 %
17QJ108191519+171,73 %+380,56 %
18Harley-Davidson531419498+18,85 %-6,21 %
19NIU140226477+111,06 %+240,71 %
20Kymco287298394+32,21 %+37,28 %
21Husqvarna850426366-14,08 %-56,94 %
22Stark0173340+96,53 %e. b.
23Benda124251303+20,72 %+144,35 %
24Vent158293297+1,37 %+87,97 %
25Talaria7778296+279,49 %+284,42 %
26Zontes180243289+18,93 %+60,56 %
27Surron / Sur-Ron301247278+12,55 %-7,64 %
28Fantic-Motor414231277+19,91 %-33,09 %
29Moto Guzzi353252256+1,59 %-27,48 %
30Sherco624272231-15,07 %-62,98 %

e. b.: Vid en utgångsbas på noll kan ingen procentuell förändring beräknas.

Vespa och Honda: I toppen, men inte på tillväxtkurs

Långköraren Vespa ligger kvar på första plats med 6 187 registreringar. Konkurrenterna är på avstånd, men det är även märkets eget resultat från 2024. Jämfört med 2025 tillkommer bara 69 fordon. Det ger 1,13 procents tillväxt på en marknad som ökar med 11,44 procent. Jämfört med 2024 saknas 743 registreringar. Marknadsandelen sjunker från 16,25 till 14,64 procent. Kronan sitter kvar, men något lösare.

Honda följer med 5 279 fordon på andra plats: Efter 5 801 registreringar 2024 och 5 509 år 2025 går det återigen nedåt. Honda tappar 4,17 procent jämfört med 2025 och ligger nio procent under 2024. Placeringen är stark, men utvecklingens riktning är något negativ.

Beta visar på tredje plats att det kan gå annorlunda. Efter nedgången från 3 615 till 3 225 registreringar stiger märket till 4 039 fordon. Ökningen på 25,24 procent jämfört med 2025 innehåller en återhämtningseffekt, men går längre än så: Jämfört med 2024 återstår 424 extra registreringar och 11,73 procents tillväxt. Här får den gröna siffran faktiskt förbli grön.

Yamaha och Kawasaki: Ett litet minus är inte detsamma som dåliga nyheter

Hos Yamaha står ett minus på 0,62 procent. Den som bara tittar på den siffran missar den intressantare historien. Yamaha hade redan 2025 ökat från 2 332 till 2 726 fordon och håller nu nästan den nivån med 2 709 registreringar. Jämfört med 2024 är ökningen fortfarande 16,17 procent. Medan andra nu knappar in, tog Yamaha sin ökning redan året innan.

Kawasaki visar en liknande bild. På 2 073 registreringar 2024 följde 2 408 år 2025 och nu 2 378. Det aktuella minuset på 1,25 procent är en liten korrigering efter den tidigare tillväxten. Jämfört med 2024 kvarstår ett plus på 14,71 procent. Ett rött förtecken ger alltså ännu ingen dålig tvåårsbalans.

KTM: Nästan 77 procents ökning är en viktig signal efter det tuffa året 2025

KTM är skolexemplet på varför man alltid bör granska jubelrapporter – begripliga efter de turbulenta månaderna – med ett kritiskt öga. 2 413 registreringar innebär en ökning på 76,91 procent jämfört med 2025. Det låter som rejäl framdrivning och är med 1 049 extra fordon relevant även i absoluta tal, nyckelord lagerneddragning. Rent matematiskt motsvarar ökningen knappt en fjärdedel av hela marknadens plus jämfört med 2025.

Haken står i kolumnen för 2024. Då registrerades fortfarande 2 980 KTM. Trots det aktuella lyftet saknas alltså 567 fordon eller 19,03 procent. KTM arbetar sig tydligt synbart upp ur svackan. Men på 2024 års nivå är märket ännu inte.

BMW, Suzuki och Triumph: Stabilitet har olika ansikten

BMW levererar siffror där miniräknaren inte börjar svettas: 2 223, 2 271 och nu 2 284 registreringar. Det ger 0,57 procents ökning jämfört med 2025 och 2,74 procent jämfört med 2024. Medan totalmarknaden körde genom en svacka höll sig BMW förhållandevis konstant. Lite drama kan ekonomiskt sett vara riktigt behagligt.

Suzuki kommer efter 952 registreringar 2024 och 891 året innan nu upp i 961 fordon. Den aktuella tillväxten på 7,86 procent leder därmed praktiskt taget tillbaka till utgångspunkten. Jämfört med 2024 är ökningen nio fordon. Skönt att riktningen stämmer igen.

Triumph tar den omvända vägen. Från 884 gick det först upp till 982 registreringar och nu tillbaka till 887. Minuset på 9,67 procent jämfört med 2025 är tydligt. Sett över två år återstår dock tre extra fordon. Triumph tappar nästan hela föregående års ökning, men ligger fortfarande ungefär där märket stod 2024.

Rieju, Piaggio och Aprilia: Bara ett märke växer i båda jämförelsestegen

Rieju faller från 2 218 via 2 052 till 2 016 registreringar. Det aktuella minuset på 1,75 procent verkar harmlöst, men avståndet till 2024 är nu 9,11 procent. Nedgången sker i mindre steg, riktningen förblir densamma.

Hos Piaggio står 943 fordon i statistiken och därmed 1,51 procent fler än 2025. Det är 14 extra registreringar. Jämfört med de 1 062 fordonen 2024 saknas fortfarande 119. Ett litet plus gör alltså ännu inte ett tvåårsminus på 11,21 procent till en vändning tillbaka mot den gamla volymen.

Aprilia har betydligt mer anledning till glädje. Märket växer från 783 via 817 till 1 016 registreringar. Därmed står 24,36 procents ökning jämfört med 2025 och 29,76 procent jämfört med 2024 i böckerna. Inte bara en återhämtning efter ett ras, utan tillväxt över båda jämförelsestegen. Det fyrsiffriga registreringstalet passar in i bilden.

Voge, CFMOTO och QJ: Här förskjuts tyngdpunkten

Voge stiger från 104 registreringar 2024 via 425 år 2025 till 866 fordon. Den redan kraftigt ökade volymen från året innan mer än fördubblas ännu en gång. Jämfört med 2024 är ökningen 732,69 procent. Den lilla utgångsbasen hjälper förstås till med det imponerande procenttalet. Men 762 extra fordon inom två år är svåra att bortförklara även utan procenttecken.

CFMOTO låg 2025 med 296 registreringar fortfarande strax under de 315 fordonen från 2024. Lyftet till 858 fordon går nu långt utöver att bara stänga det gapet. 189,86 procents ökning jämfört med 2025 ställs mot 172,38 procents tillväxt jämfört med 2024. Här lappades inte bara ett dåligt föregående år ihop. Modelloffensiven ger vingar åt den kinesiska tillverkaren med premiumanspråk.

QJ växer också över båda perioderna: från 108 via 191 till 519 fordon. Det ger 171,73 procents ökning jämfört med 2025 och 380,56 procent jämfört med 2024. Tillsammans kommer Voge, CFMOTO och QJ nu upp i 2 243 registreringar. För två år sedan var det 527.

Totalmarknaden har förblivit nästan lika stor. Dessa tre märken tar numera betydligt mer plats i den. Statistiken visar förskjutningen tydligt, men förklarar inte i sig själv orsakerna.

Ducati, Harley-Davidson och Kymco: Från att knappa in till verklig tillväxt

Ducati kommer efter 603 och 638 registreringar nu upp i 618 fordon. Det innebär 3,13 procent färre än 2025, men 2,49 procent fler än 2024. Stabila marknadssiffror, utan stora förändringar.

Harley-Davidson ökar med 18,85 procent jämfört med 2025 till 498 fordon. Det ser först glädjande ut, efter att bara 419 registreringar nåddes året innan. De 531 fordonen från 2024 förblir dock utom räckhåll. Jämfört med då saknas 6,21 procent.

Kymco kan däremot visa upp båda jämförelsekolumnerna. Från 287 via 298 går det till 394 registreringar. Det innebär 32,21 procents tillväxt jämfört med 2025 och 37,28 procent jämfört med 2024. Det aktuella lyftet bygger på ett redan något ökat föregående år.

NIU och Stark: elektriska paradmärken rusar mot topp 20 bland de populäraste motorcykelmärkena

NIU ökar från 140 via 226 till 477 registreringar. Jämfört med året innan har volymen mer än fördubblats, jämfört med 2024 är ökningen 240,71 procent. I absoluta tal handlar det om 337 extra fordon inom två år – NIU har tydligt etablerat sig som klar etta bland de renodlade elmärkena. Även här döljer sig en klart högre volym bakom det stora procenttalet.

Stark kommer upp i 340 registreringar efter 173 år 2025. Det ger 96,53 procents tillväxt. Alltså en fördubbling – vi är spända på vart resan går 2027.

Benda och Zontes: Kraftiga ökningar även 2026

Benda ökar från 124 via 251 till 303 registreringar. Efter fördubblingen året innan är den aktuella ökningen på 20,72 procent mindre spektakulär. Jämfört med 2024 kvarstår dock 144,35 procents tillväxt. Volymen fortsätter att öka, bara tempot har förändrats – och man ska säga att modeller som Rock 707 och 950-cruisern med V4-motor får en mycket sen marknadslansering 2027 och inte alls finns med här än.

Zontes växer från 180 via 243 till 289 fordon. Ökningen är 18,93 procent jämfört med 2025 och 60,56 procent jämfört med 2024. Märket ökar därmed i båda jämförelsestegen och växer just nu snabbare än totalmarknaden.

Husqvarna, Fantic, Moto Guzzi och Sherco: 2024 är fortfarande långt borta

Hos Husqvarna finns lite utrymme för vänliga formuleringar. På 850 registreringar 2024 följde 426 och nu 366 fordon. Efter den kraftiga nedgången året innan tappar märket ytterligare 14,08 procent. Jämfört med 2024 saknas 56,94 procent av volymen. Det märks att koncernen just nu har starkt fokus på huvudmärket KTM.

Fantic-Motor kan åtminstone visa upp ett aktuellt plus på 19,91 procent. De 277 registreringarna ligger dock klart under de 414 fordonen från 2024. Över två år är minuset 33,09 procent. Märket med instabil historia knappar in, men har fortfarande en bra bit kvar.

Moto Guzzi stiger under jubileumsåret från 252 till 256 fordon. Fyra extra registreringar ger 1,59 procents ökning. Jämfört med de 353 fordonen från 2024 saknas fortfarande 27,48 procent. Det är till att börja med en stabilisering på lägre nivå. Mer kan man kanske förvänta sig 2027, nu när den nya fabriken har öppnat.

Sherco faller från 624 via 272 till 231 registreringar. Det aktuella minuset är 15,07 procent, jämfört med 2024 saknas 62,98 procent. Här följer på en redan svag jämförelseperiod ytterligare en nedgång.

Utanför topp 30: Stora förändringar, delvis små volymer

Här tas ytterligare märken med som har minst 25 registreringar 2026 och en förändring på mer än 30 procent jämfört med 2025 eller 2024.

Få enheter – kraftiga förändringar

Märke2024202520262026 mot 20252026 mot 2024
Brixton561215230+6,98 %-59,00 %
E.F.O163112214+91,07 %+31,29 %
Royal Enfield290278178-35,97 %-38,62 %
E Ride Pro052139+167,31 %e. b.
Peugeot442184135-26,63 %-69,46 %
EFUN188120116-3,33 %-38,30 %
Royal Alloy925126+404,00 %+1 300,00 %
Zero Motorcycles183998+151,28 %+444,44 %
Kove0697+1 516,67 %e. b.
Horwin1074494+113,64 %-12,15 %
TM Moto01082+720,00 %e. b.
Motron28716775-55,09 %-73,87 %
Gas Gas25374740,00 %-70,75 %
VMOTO101063+530,00 %+530,00 %
Terra Motorrad35211754-53,85 %-84,66 %
Moto Morini134852+8,33 %+300,00 %
Mangosteen333952+33,33 %+57,58 %
MV Agusta804037-7,50 %-53,75 %
Lambretta703335+6,06 %-50,00 %
Silence715535-36,36 %-50,70 %
Tianying3911433-71,05 %-15,38 %
Super Soco1125631-44,64 %-72,32 %
Benelli1106628-57,58 %-74,55 %
RFN0725+257,14 %e. b.
Segway9125+2 400,00 %+177,78 %

Horwin passar utmärkt till grundtemat i den här rapporten: 113,64 procents tillväxt jämfört med 2025 låter som ett genombrott. De 94 registreringarna ligger ändå under de 107 fordonen från 2024. Även Brixton och Lambretta visar ett aktuellt plus, medan deras volym har sjunkit kraftigt över två år. Gas Gas håller exakt föregående års siffra, men ligger därmed också, av ovan nämnda skäl, 70,75 procent under 2024.

Hos Royal Enfield, Peugeot, Motron, Terra Motorrad, MV Agusta, Silence, Super Soco och Benelli pekar båda jämförelsekolumnerna nedåt. EFUN ligger också efter i båda jämförelserna. Tianying tappar 71,05 procent jämfört med det höga värdet året innan, men stannar jämfört med 2024 vid ett betydligt mindre minus på 15,38 procent. Även en kraftig nedgång behöver alltså sammanhang.

På andra sidan står E.F.O, Royal Alloy, Zero Motorcycles, VMOTO, Moto Morini och Mangosteen med ökningar jämfört med båda jämförelseåren. E Ride Pro, Kove, TM Moto och RFN växer tydligt jämfört med 2025; procentjämförelsen med 2024 faller i samtliga fall på utgångsbasen noll.

Och så har vi Segway med 2 400 procents ökning. En siffra som på en presentationsbild förmodligen får en egen animation. Uttryckt i fordon går det från en till 25 registreringar. Tillväxten är korrekt, men storleksordningen bör man ändå skriva dit. Detsamma gäller Royal Alloy: 1 300 procent jämfört med 2024 innebär en ökning från nio till 126 fordon.

Slutsats: Tillbaka på rätt kurs är ännu ingen ny boom

Den österrikiska marknaden har återhämtat sig tydligt jämfört med 2025. Det är glädjande och behöver inte förminskas. Den som gör en ny boom av det bör dock förklara varför 2026 fortfarande ligger under 2024.

Den intressantare utvecklingen sker inom marknaden. Voge, CFMOTO, QJ, NIU och Talaria kommer tillsammans upp i 3 016 registreringar. 2024 var det 744. Jämfört med 2025 står dessa fem märken räknemässigt för 1 800 extra fordon och därmed 41,51 procent av hela nettoökningen.

Andra tillverkare arbetar sig först tillbaka, håller sin redan uppnådda nivå eller fortsätter att tappa. Ett allmänt marknadsplus gör inte dessa skillnader mindre.

Branschen får glädjas åt 2026. Den bör bara inte helt glömma bort året 2024 när den skålar.