Najpopularnije marke motocikala 2026. u Austriji

Rekordi prodaje? Provera činjenica!

Registracije rastu za 11,44 procenta u odnosu na 2025. Zvuči kao pivo posle posla za celu industriju. Pogled na 2024. ipak koči euforiju: Austrija pre svega nadoknađuje slabu prethodnu godinu. Kod pojedinačnih marki postaje mnogo zanimljivije.

by Poky on 14.10.2026.

Tržište motocikala u Austriji: Molimo, još malo pričekajte sa slavljem

Dvocifren rast. Konačno opet brojka koju na prezentacijama industrije rado ispisujete velikim zelenim slovima na slajdu. Od januara do septembra 2026. na ukupnom austrijskom tržištu registrovano je 42.251 vozilo, 11,44 procenta više nego prethodne godine. To je 4.336 dodatnih registracija. Razlog za radost? Svakako. Novi bum? Šampanjac bih za sada ipak ostavio u frižideru.

Jer 2025. je izuzetno zahvalna godina za poreenje. Tada je posle devet meseci u statistici stajalo 37.915 registracija. U jakom periodu poreenja 2024. bilo ih je još 42.640. Tržište je, dakle, najpre izgubilo 11,08 procenata, a sada taj pad u velikoj meri nadoknauje.

U odnosu na 2024. Austrija i dalje zaostaje za 389 vozila, odnosno 0,91 procenat. Industrija je time skoro ponovo tamo gde je ve bila pre dve godine. To je oporavak, ali još nije razlog da se meusobno tapšemo po ramenu zbog novog talasa rasta.

Zanimljivije od ukupne brojke je ionako pitanje ko nosi taj oporavak. Neke marke zaista rastu iznad svog nivoa iz 2024. Druge slave plus koji pre svega otkriva koliko je prethodna godina bila loša. A neke gube čak i na tržištu koje upravo ponovo raste.

Važna napomena: Sve brojke odnose se na period od januara do septembra date godine i na dostavljenu statistiku ukupnog tržišta. Reč je o registracijama, koje ne odgovaraju automatski prodaji privatnim krajnjim kupcima. Godišnji obračun sledi tek posle decembra.

Top 30 marki: Tri godine umesto jednog lepog procenta

Poredak se zasniva na registracijama u 2026. Ovih 30 marki zajedno čini 38.936 vozila, a time i 92,15 procenata ukupnog tržišta.

Najpopularnije marke motocikala u Austriji 2026.

MestoMarka2024202520262026 prema 20252026 prema 2024
1Vespa6.9306.1186.187+1,13 %-10,72 %
2Honda5.8015.5095.279-4,17 %-9,00 %
3Beta3.6153.2254.039+25,24 %+11,73 %
4Yamaha2.3322.7262.709-0,62 %+16,17 %
5KTM2.9801.3642.413+76,91 %-19,03 %
6Kawasaki2.0732.4082.378-1,25 %+14,71 %
7BMW2.2232.2712.284+0,57 %+2,74 %
8Rieju2.2182.0522.016-1,75 %-9,11 %
9Aprilia7838171.016+24,36 %+29,76 %
10Suzuki952891961+7,86 %+0,95 %
11Piaggio1.062929943+1,51 %-11,21 %
12Triumph884982887-9,67 %+0,34 %
13Voge104425866+103,76 %+732,69 %
14CFMOTO315296858+189,86 %+172,38 %
15Sanyang-SYM615631661+4,75 %+7,48 %
16Ducati603638618-3,13 %+2,49 %
17QJ108191519+171,73 %+380,56 %
18Harley-Davidson531419498+18,85 %-6,21 %
19NIU140226477+111,06 %+240,71 %
20Kymco287298394+32,21 %+37,28 %
21Husqvarna850426366-14,08 %-56,94 %
22Stark0173340+96,53 %n. p.
23Benda124251303+20,72 %+144,35 %
24Vent158293297+1,37 %+87,97 %
25Talaria7778296+279,49 %+284,42 %
26Zontes180243289+18,93 %+60,56 %
27Surron / Sur-Ron301247278+12,55 %-7,64 %
28Fantic-Motor414231277+19,91 %-33,09 %
29Moto Guzzi353252256+1,59 %-27,48 %
30Sherco624272231-15,07 %-62,98 %

n. p.: Kod početne osnove nula nije moguće izračunati procentualnu promenu.

Vespa i Honda: U samom vrhu, ali ne na putu rasta

Večiti favorit Vespa sa 6.187 registracija ostaje na prvom mestu. Konkurencija je na distanci, ali je to i sopstveni rezultat iz 2024. U odnosu na 2025. dodato je jedva 69 vozila. To daje rast od 1,13 procenata na tržištu koje raste za 11,44 procenta. U odnosu na 2024. nedostaje 743 registracije. Tržišni udeo pada sa 16,25 na 14,64 procenta. Kruna je još na glavi, ali sedi malo labavije.

Honda sledi na drugom mestu sa 5.279 vozila: posle 5.801 registracije u 2024. i 5.509 u 2025. ponovo ide nadole. Honda gubi 4,17 procenata u odnosu na 2025. i nalazi se devet procenata ispod 2024. Plasman je jak, ali je smer razvoja blago negativan.

Beta na treem mestu pokazuje da može i drugačije. Posle pada sa 3.615 na 3.225 registracija, marka raste na 4.039 vozila. Plus od 25,24 procenta u odnosu na 2025. sadrži efekat nadoknaivanja, ali ide i dalje od toga: u odnosu na 2024. ostaju 424 dodatne registracije i rast od 11,73 procenta. Ovde zelena brojka zaista sme da ostane zelena.

Yamaha i Kawasaki: Mali minus nije isto što i loša vest

Kod Yamahe stoji minus od 0,62 procenta. Ko gleda samo tu brojku, propušta zanimljiviju priču. Yamaha je ve 2025. porasla sa 2.332 na 2.726 vozila i sada sa 2.709 registracija skoro drži taj nivo. U odnosu na 2024. plus i dalje iznosi 16,17 procenata. Dok drugi sada nadoknauju, Yamaha je rast imala ve prethodne godine.

Kawasaki pruža sličnu sliku. Na 2.073 registracije u 2024. usledilo je 2.408 u 2025. i sada 2.378. Trenutni minus od 1,25 procenata je mala korekcija posle prethodnog rasta. U odnosu na 2024. ostaje plus od 14,71 procenat. Crveni predznak, dakle, još ne čini loš dvogodišnji bilans.

KTM: Rast od skoro 77 procenata važan je signal posle teške 2025. godine

KTM je školski primer zašto na slavljeničke vesti razumljive posle turbulentnih meseci uvek treba gledati i kritičkim okom. 2.413 registracija znači plus od 76,91 procenat u odnosu na 2025. To zvuči kao pošten potisak, a sa 1.049 dodatnih vozila relevantno je i u apsolutnim brojkama, ključna reč: smanjenje zaliha. isto računski, ovaj rast odgovara skoro četvrtini ukupnog rasta tržišta u odnosu na 2025.

Kvaka je u koloni za 2024. Tada je registrovano još 2.980 KTM motocikala. Uprkos trenutnom skoku, nedostaje 567 vozila, odnosno 19,03 procenta. KTM se vidno izvlači iz krize. Ali marka još nije na nivou iz 2024.

BMW, Suzuki i Triumph: Stabilnost ima različita lica

BMW isporučuje brojke zbog kojih se kalkulator ne oznoji: 2.223, 2.271 i sada 2.284 registracije. To daje plus od 0,57 procenata u odnosu na 2025. i 2,74 procenta u odnosu na 2024. Dok je ukupno tržište prolazilo kroz dolinu, BMW je ostao relativno konstantan. Malo drame ekonomski može biti sasvim prijatno.

Suzuki posle 952 registracije u 2024. i 891 prethodne godine sada dolazi do 961 vozila. Trenutni rast od 7,86 procenata time praktično vodi nazad na početnu tačku. U odnosu na 2024. plus iznosi devet vozila. Lepo je što je smer ponovo dobar.

Triumph ide obrnutim putem. Sa 884 je najpre išlo gore na 982 registracije, a sada nazad na 887. Minus od 9,67 procenata u odnosu na 2025. je izražen. Posmatrano kroz dve godine, ipak ostaju tri dodatna vozila. Triumph skoro potpuno gubi rast iz prethodne godine, ali je i dalje otprilike tamo gde je marka bila 2024.

Rieju, Piaggio i Aprilia: Samo jedan raste u oba poređenja

Rieju pada sa 2.218 preko 2.052 na 2.016 registracija. Trenutni minus od 1,75 procenata deluje bezazleno, ali zaostatak za 2024. u meuvremenu iznosi 9,11 procenata. Pad se odvija u manjim koracima, smer ostaje isti.

Kod Piaggia u statistici stoje 943 vozila, a time 1,51 procenat više nego 2025. To je 14 dodatnih registracija. U odnosu na 1.062 vozila iz 2024. i dalje nedostaje 119. Mali plus od dvogodišnjeg minusa od 11,21 procenat još ne pravi preokret ka starom obimu.

Aprilia ima mnogo više razloga za radost. Marka raste sa 783 preko 817 na 1.016 registracija. Time se beleži plus od 24,36 procenata u odnosu na 2025. i 29,76 procenata u odnosu na 2024. Ne puko nadoknaivanje posle pada, ve rast u oba poreenja. etvorocifren broj registracija se tome savršeno uklapa.

Voge, CFMOTO i QJ: Ovde se odnosi snaga menjaju

Voge raste sa 104 registracije u 2024. preko 425 u 2025. na 866 vozila. Ve znatno uvean obim iz prethodne godine ponovo je više nego udvostručen. U odnosu na 2024. plus iznosi 732,69 procenata. Naravno, mala početna osnova pomaže impresivnom procentu. Ali 762 dodatna vozila za dve godine teško je osporiti i bez znaka procenta.

CFMOTO je 2025. sa 296 registracija bio tek malo ispod 315 vozila iz 2024. Skok na 858 vozila sada ide daleko iznad nadoknaivanja tog zaostatka. Plusu od 189,86 procenata u odnosu na 2025. stoji nasuprot rast od 172,38 procenata u odnosu na 2024. Ovde nije samo popravljena loša prethodna godina. Ofanziva modela daje krila kineskom proizvoaču s premijum ambicijama.

QJ takoe raste u oba perioda: sa 108 preko 191 na 519 vozila. To daje plus od 171,73 procenta u odnosu na 2025. i 380,56 procenata u odnosu na 2024. Zajedno Voge, CFMOTO i QJ sada dostižu 2.243 registracije. Pre dve godine bilo ih je 527.

Ukupno tržište ostalo je skoro iste veličine. Ove tri marke u njemu sada zauzimaju znatno više prostora. Statistika jasno pokazuje pomeranje, ali sama po sebi još ne objašnjava njegove uzroke.

Ducati, Harley-Davidson i Kymco: Od nadoknađivanja do pravog rasta

Ducati posle 603 i 638 registracija sada dolazi do 618 vozila. To znači 3,13 procenata manje nego 2025, ali 2,49 procenata više nego 2024. Stabilne tržišne brojke, bez velikih promena.

Harley-Davidson u odnosu na 2025. raste za 18,85 procenata na 498 vozila. To na prvi pogled izgleda dobro, nakon što je prethodne godine dostignuto samo 419 registracija. Meutim, 531 vozilo iz 2024. ostaje van domašaja. U odnosu na tada nedostaje 6,21 procenat.

Kymco, s druge strane, može da se pohvali u obe kolone poreenja. Sa 287 preko 298 ide na 394 registracije. To znači rast od 32,21 procenat u odnosu na 2025. i 37,28 procenata u odnosu na 2024. Trenutni skok nadovezuje se na ve blago uveanu prethodnu godinu.

NIU i Stark: Električni predvodnici jurišaju ka top 20 najpopularnijih marki motocikala

NIU raste sa 140 preko 226 na 477 registracija. U odnosu na prethodnu godinu obim se više nego udvostručio, a u odnosu na 2024. plus iznosi 240,71 procenat. U apsolutnim brojkama to je 337 dodatnih vozila za dve godine NIU se nedvosmisleno etablirao kao jasan broj 1 meu čisto električnim proizvoačima. I ovde iza velikog procenta stoji jasno vei obim.

Stark dostiže 340 registracija posle 173 u 2025. To daje rast od 96,53 procenta. Dakle, udvostručenje radoznali smo kuda e put ii 2027.

Benda i Zontes: Snažan rast i u 2026.

Benda raste sa 124 preko 251 na 303 registracije. Posle udvostručenja prethodne godine, trenutni rast od 20,72 procenta manje je spektakularan. U odnosu na 2024. ipak ostaje rast od 144,35 procenata. Obim i dalje raste, samo se tempo promenio, s tim da treba rei da modeli poput Rock 707 i cruisera od 950 kubika sa V4 motorom imaju veoma kasan izlazak na tržište 2027. i ovde uopšte još nisu obuhvaeni.

Zontes raste sa 180 preko 243 na 289 vozila. Plus iznosi 18,93 procenta u odnosu na 2025. i 60,56 procenata u odnosu na 2024. Marka time raste u oba poreenja i trenutno brže od ukupnog tržišta.

Husqvarna, Fantic, Moto Guzzi i Sherco: 2024. ostaje daleko

Kod Husqvarne ima malo prostora za blage formulacije. Na 850 registracija u 2024. usledilo je 426, a sada 366 vozila. Posle snažnog pada prethodne godine, marka gubi dodatnih 14,08 procenata. U odnosu na 2024. nedostaje 56,94 procenta obima. Primetno je da je koncern trenutno snažno fokusiran na glavnu marku KTM.

Fantic-Motor može bar da pokaže trenutni plus od 19,91 procenat. Ali 277 registracija ostaje znatno ispod 414 vozila iz 2024. Za dve godine minus iznosi 33,09 procenata. Marka s nestabilnom prošlošu nadoknauje, ali je pred njom još dobar deo puta.

Moto Guzzi u jubilarnoj godini raste sa 252 na 256 vozila. etiri dodatne registracije daju plus od 1,59 procenata. U odnosu na 353 vozila iz 2024. i dalje nedostaje 27,48 procenata. To je za sada stabilizacija na nižem nivou. Više se možda može očekivati 2027, sada kada je nova fabrika otvorena.

Sherco pada sa 624 preko 272 na 231 registraciju. Trenutni minus iznosi 15,07 procenata, a u odnosu na 2024. nedostaje 62,98 procenata. Ovde na ve slab period poreenja sledi dodatni pad.

Van top 30: Velike promene, delom uz male brojke

Uzete su u obzir i druge marke sa najmanje 25 registracija u 2026. i promenom veom od 30 procenata u odnosu na 2025. ili 2024.

Malo jedinica – velike promene

Marka2024202520262026 prema 20252026 prema 2024
Brixton561215230+6,98 %-59,00 %
E.F.O163112214+91,07 %+31,29 %
Royal Enfield290278178-35,97 %-38,62 %
E Ride Pro052139+167,31 %n. p.
Peugeot442184135-26,63 %-69,46 %
EFUN188120116-3,33 %-38,30 %
Royal Alloy925126+404,00 %+1.300,00 %
Zero Motorcycles183998+151,28 %+444,44 %
Kove0697+1.516,67 %n. p.
Horwin1074494+113,64 %-12,15 %
TM Moto01082+720,00 %n. p.
Motron28716775-55,09 %-73,87 %
Gas Gas25374740,00 %-70,75 %
VMOTO101063+530,00 %+530,00 %
Terra Motorrad35211754-53,85 %-84,66 %
Moto Morini134852+8,33 %+300,00 %
Mangosteen333952+33,33 %+57,58 %
MV Agusta804037-7,50 %-53,75 %
Lambretta703335+6,06 %-50,00 %
Silence715535-36,36 %-50,70 %
Tianying3911433-71,05 %-15,38 %
Super Soco1125631-44,64 %-72,32 %
Benelli1106628-57,58 %-74,55 %
RFN0725+257,14 %n. p.
Segway9125+2.400,00 %+177,78 %

Horwin savršeno odgovara osnovnoj temi ovog izveštaja: rast od 113,64 procenta u odnosu na 2025. zvuči kao proboj. Ipak, 94 registracije su ispod 107 vozila iz 2024. I Brixton i Lambretta pokazuju trenutni plus, dok im je obim za dve godine snažno pao. Gas Gas drži tačno prošlogodišnju brojku, ali je time, iz gore navedenih razloga, 70,75 procenata ispod 2024.

Kod Royal Enfielda, Peugeota, Motrona, Terra Motorrada, MV Aguste, Silencea, Super Socoa i Benellija obe kolone poreenja pokazuju nadole. EFUN takoe zaostaje u oba poreenja. Tianying gubi 71,05 procenata u odnosu na visoku prošlogodišnju vrednost, ali u odnosu na 2024. ostaje na znatno manjem minusu od 15,38 procenata. I snažan pad, dakle, zahteva kontekst.

Na drugoj strani su E.F.O, Royal Alloy, Zero Motorcycles, VMOTO, Moto Morini i Mangosteen sa rastom u odnosu na obe godine poreenja. E Ride Pro, Kove, TM Moto i RFN znatno rastu u odnosu na 2025; procentualno poreenje sa 2024. u svakom slučaju otpada zbog početne osnove nula.

A tu je i Segway sa plusom od 2.400 procenata. Brojka koja bi na prezentacionom slajdu verovatno dobila sopstvenu animaciju. Izraženo u vozilima, ide se sa jedne na 25 registracija. Rast je tačan, ali red veličine ipak treba dopisati. Isto važi i za Royal Alloy: 1.300 procenata u odnosu na 2024. znači porast sa devet na 126 vozila.

Zaključak: Povratak na kurs još nije novi bum

Austrijsko tržište se u odnosu na 2025. znatno oporavilo. To je dobra vest i ne treba je umanjivati. Ali ko od toga pravi novi bum, trebalo bi da objasni zašto je 2026. i dalje ispod 2024.

Zanimljiviji razvoj odvija se unutar tržišta. Voge, CFMOTO, QJ, NIU i Talaria zajedno dostižu 3.016 registracija. 2024. bilo ih je 744. U odnosu na 2025. ovih pet marki računski donosi 1.800 dodatnih vozila, a time 41,51 procenat ukupnog neto rasta.

Drugi proizvoači se tek vraaju, drže ve dostignut nivo ili i dalje gube. Opšti rast tržišta ne smanjuje te razlike.

Industrija sme da se raduje 2026. godini. Samo prilikom nazdravljanja ne bi trebalo sasvim da zaboravi 2024.

Author

POKY