Dvomestna rast. Končno spet številka, ki jo v predstavitvi panoge radi napišeš veliko in zeleno na prosojnico. Od januarja do septembra 2026 je bilo na celotnem avstrijskem trgu registriranih 42.251 vozil, kar je 11,44 odstotka več kot lani. To je 4.336 dodatnih registracij. Razveseljivo? Vsekakor. Nov razcvet? Tu bi penino zaenkrat pustil v hladilniku.

Najbolj priljubljene znamke motornih koles 2026 v Avstriji
Prodajni rekordi? Preverjanje dejstev!
Registracije so v primerjavi z letom 2025 zrasle za 11,44 odstotka. Zveni kot pivo po šihtu za celotno panogo. Pogled na leto 2024 pa evforijo zavre: Avstrija predvsem nadoknaduje šibko prejšnje leto. Pri posameznih znamkah postane precej bolj zanimivo.
&width=72&height=72&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
Poky
objavljeno na 14. 10. 2026
Avstrijski trg motornih koles: s slavjem še malo počakajte
Leto 2025 je namreč izjemno hvaležna primerjalna osnova. Takrat je bilo po devetih mesecih v statistiki 37.915 registracij. V močnem primerjalnem obdobju 2024 jih je bilo še 42.640. Trg je torej najprej izgubil 11,08 odstotka in ta upad zdaj večinoma nadoknaduje.
V primerjavi z letom 2024 Avstrija še vedno zaostaja za 389 vozil oziroma 0,91 odstotka. Panoga je s tem skoraj spet tam, kjer je bila že pred dvema letoma. To je okrevanje, a še ni razlog, da bi se zaradi novega zagona rasti trepljali po ramenih.
Bolj napeto od skupne številke je tako ali tako vprašanje, kdo nosi to okrevanje. Nekatere znamke dejansko rastejo prek ravni iz leta 2024. Druge slavijo plus, ki predvsem razkriva, kako slabo je bilo prejšnje leto. Nekatere pa izgubljajo celo na trgu, ki ravno spet raste.
Informacija vnaprej: vse številke se nanašajo na obdobje od januarja do septembra posameznega leta in na posredovano statistiko celotnega trga. Gre za registracije, ki ne ustrezajo samodejno prodaji zasebnim končnim kupcem. Letni obračun sledi šele po decembru.
30 najboljših znamk: tri leta namesto ene lepe odstotne številke
Vrstni red temelji na registracijah v letu 2026. Teh 30 znamk skupaj predstavlja 38.936 vozil in s tem 92,15 odstotka celotnega trga.
Najbolj priljubljene znamke motornih koles v Avstriji 2026
| Mesto | Znamka | 2024 | 2025 | 2026 | 2026 glede na 2025 | 2026 glede na 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Vespa | 6.930 | 6.118 | 6.187 | +1,13 % | -10,72 % | 2 | Honda | 5.801 | 5.509 | 5.279 | -4,17 % | -9,00 % | 3 | Beta | 3.615 | 3.225 | 4.039 | +25,24 % | +11,73 % | 4 | Yamaha | 2.332 | 2.726 | 2.709 | -0,62 % | +16,17 % | 5 | KTM | 2.980 | 1.364 | 2.413 | +76,91 % | -19,03 % | 6 | Kawasaki | 2.073 | 2.408 | 2.378 | -1,25 % | +14,71 % | 7 | BMW | 2.223 | 2.271 | 2.284 | +0,57 % | +2,74 % | 8 | Rieju | 2.218 | 2.052 | 2.016 | -1,75 % | -9,11 % | 9 | Aprilia | 783 | 817 | 1.016 | +24,36 % | +29,76 % | 10 | Suzuki | 952 | 891 | 961 | +7,86 % | +0,95 % | 11 | Piaggio | 1.062 | 929 | 943 | +1,51 % | -11,21 % | 12 | Triumph | 884 | 982 | 887 | -9,67 % | +0,34 % | 13 | Voge | 104 | 425 | 866 | +103,76 % | +732,69 % | 14 | CFMOTO | 315 | 296 | 858 | +189,86 % | +172,38 % | 15 | Sanyang-SYM | 615 | 631 | 661 | +4,75 % | +7,48 % | 16 | Ducati | 603 | 638 | 618 | -3,13 % | +2,49 % | 17 | QJ | 108 | 191 | 519 | +171,73 % | +380,56 % | 18 | Harley-Davidson | 531 | 419 | 498 | +18,85 % | -6,21 % | 19 | NIU | 140 | 226 | 477 | +111,06 % | +240,71 % | 20 | Kymco | 287 | 298 | 394 | +32,21 % | +37,28 % | 21 | Husqvarna | 850 | 426 | 366 | -14,08 % | -56,94 % | 22 | Stark | 0 | 173 | 340 | +96,53 % | n. i. | 23 | Benda | 124 | 251 | 303 | +20,72 % | +144,35 % | 24 | Vent | 158 | 293 | 297 | +1,37 % | +87,97 % | 25 | Talaria | 77 | 78 | 296 | +279,49 % | +284,42 % | 26 | Zontes | 180 | 243 | 289 | +18,93 % | +60,56 % | 27 | Surron / Sur-Ron | 301 | 247 | 278 | +12,55 % | -7,64 % | 28 | Fantic-Motor | 414 | 231 | 277 | +19,91 % | -33,09 % | 29 | Moto Guzzi | 353 | 252 | 256 | +1,59 % | -27,48 % | 30 | Sherco | 624 | 272 | 231 | -15,07 % | -62,98 % |
n. i.: pri izhodiščni osnovi nič odstotne spremembe ni mogoče izračunati.
Vespa in Honda: v ospredju, a ne na poti rasti
Večna stalnica Vespa s 6.187 registracijami ostaja na prvem mestu. Konkurenca je na varni razdalji, a žal tudi lastni rezultat iz leta 2024. V primerjavi z letom 2025 je dodanih komaj 69 vozil. To pomeni 1,13 odstotka rasti na trgu, ki se je povečal za 11,44 odstotka. V primerjavi z letom 2024 manjka 743 registracij. Tržni delež pade s 16,25 na 14,64 odstotka. Krona še sedi, a nekoliko bolj ohlapno.
Honda sledi s 5.279 vozili na drugem mestu: po 5.801 registracijah v letu 2024 in 5.509 v letu 2025 gre ponovno navzdol. Honda v primerjavi z letom 2025 izgubi 4,17 odstotka in je devet odstotkov pod letom 2024. Uvrstitev je močna, smer razvoja pa rahlo negativna.
Beta na tretjem mestu kaže, da gre tudi drugače. Po padcu s 3.615 na 3.225 registracij se znamka povzpne na 4.039 vozil. Plus 25,24 odstotka v primerjavi z letom 2025 vsebuje učinek nadoknadenja, a gre dlje od tega: v primerjavi z letom 2024 ostane 424 dodatnih registracij in 11,73 odstotka rasti. Tu sme zelena številka res ostati zelena.
Yamaha in Kawasaki: majhen minus še ni slaba novica
Pri Yamahi stoji minus 0,62 odstotka. Kdor gleda le to številko, zamudi zanimivejšo zgodbo. Yamaha je že leta 2025 zrasla z 2.332 na 2.726 vozil in to raven zdaj z 2.709 registracijami skoraj ohranja. V primerjavi z letom 2024 plus še vedno znaša 16,17 odstotka. Medtem ko drugi zdaj nadoknadujejo, je Yamaha rast zabeležila že lani.
Kawasaki kaže podobno sliko. Po 2.073 registracijah v letu 2024 je sledilo 2.408 v letu 2025 in zdaj 2.378. Trenutni minus 1,25 odstotka je majhen popravek po predhodni rasti. V primerjavi z letom 2024 ostaja 14,71 odstotka plusa. Rdeč predznak torej še ne pomeni slabe dvoletne bilance.
KTM: skoraj 77 odstotkov rasti je pomemben signal po težkem letu 2025
KTM je šolski primer, zakaj je treba na – po turbulentnih mesecih razumljive – zmagoslavne novice vedno gledati tudi s kritičnim očesom. 2.413 registracij pomeni v primerjavi z letom 2025 plus 76,91 odstotka. To zveni kot pošten potisk in je s 1.049 dodatnimi vozili relevantno tudi v absolutnih številkah, ključna beseda: praznjenje zalog. Čisto računsko ta rast ustreza slabi četrtini celotnega tržnega plusa v primerjavi z letom 2025.
Zanka je v stolpcu 2024. Takrat je bilo registriranih še 2.980 KTM-ov. Kljub trenutnemu skoku tako manjka 567 vozil oziroma 19,03 odstotka. KTM se vidno izvleka iz dna. Na ravni iz leta 2024 pa znamka še ni.
BMW, Suzuki in Triumph: stabilnost ima različne obraze
BMW ponuja številke, pri katerih se kalkulator ne oznoji: 2.223, 2.271 in zdaj 2.284 registracij. To pomeni 0,57 odstotka plusa v primerjavi z letom 2025 in 2,74 odstotka v primerjavi z letom 2024. Medtem ko je celotni trg prevozil dolino, je BMW ostal razmeroma stabilen. Malo drame je lahko poslovno povsem prijetno.
Suzuki po 952 registracijah v letu 2024 in 891 lani zdaj dosega 961 vozil. Trenutnih 7,86 odstotka rasti ga tako praktično vrne na izhodišče. V primerjavi z letom 2024 plus znaša devet vozil. Lepo, da smer spet drži.
Triumph gre po obratni poti. Z 884 je šlo najprej navzgor na 982 registracij in zdaj nazaj na 887. Minus 9,67 odstotka v primerjavi z letom 2025 je izrazit. Gledano v dveh letih pa ostanejo tri dodatna vozila. Triumph skoraj v celoti izgubi lansko rast, a je še vedno približno tam, kjer je bila znamka leta 2024.
Rieju, Piaggio in Aprilia: le ena raste v obeh primerjavah
Rieju pade z 2.218 prek 2.052 na 2.016 registracij. Trenutni minus 1,75 odstotka deluje nedolžno, zaostanek za letom 2024 pa medtem znaša 9,11 odstotka. Upad poteka v manjših korakih, smer ostaja ista.
Pri Piaggiu je v statistiki 943 vozil in s tem 1,51 odstotka več kot leta 2025. To je 14 dodatnih registracij. V primerjavi s 1.062 vozili iz leta 2024 jih še vedno manjka 119. Majhen plus iz dvoletnega minusa 11,21 odstotka pač še ne naredi preobrata nazaj k staremu obsegu.
Aprilia ima precej več razlogov za veselje. Znamka raste s 783 prek 817 na 1.016 registracij. S tem ima na računu 24,36 odstotka plusa v primerjavi z letom 2025 in 29,76 odstotka v primerjavi z letom 2024. Ne gre zgolj za vračanje po padcu, temveč za rast v obeh primerjavah. Štirimestno število registracij se temu lepo prilega.
Voge, CFMOTO in QJ: tu se razmerja premikajo
Voge se povzpne s 104 registracij v letu 2024 prek 425 v letu 2025 na 866 vozil. Že precej zrasel lanski obseg se še enkrat več kot podvoji. V primerjavi z letom 2024 plus znaša 732,69 odstotka. Seveda majhna izhodiščna osnova pomaga pri impresivnem odstotku. A 762 dodatnih vozil v dveh letih je tudi brez znaka za odstotek težko odpraviti z mahanjem roke.
CFMOTO je bil leta 2025 z 296 registracijami še tik pod 315 vozili iz leta 2024. Skok na 858 vozil zdaj daleč presega zgolj zapolnitev te vrzeli. 189,86 odstotka plusa v primerjavi z letom 2025 stoji nasproti 172,38 odstotka rasti v primerjavi z letom 2024. Tu ni bilo preprosto popravljeno slabo prejšnje leto. Modelska ofenziva daje krila kitajskemu proizvajalcu s premijskimi ambicijami.
Tudi QJ raste v obeh obdobjih: s 108 prek 191 na 519 vozil. To pomeni 171,73 odstotka plusa v primerjavi z letom 2025 in 380,56 odstotka v primerjavi z letom 2024. Voge, CFMOTO in QJ skupaj zdaj dosegajo 2.243 registracij. Pred dvema letoma jih je bilo 527.
Celotni trg je ostal skoraj enako velik. Te tri znamke v njem zdaj zavzemajo bistveno več prostora. Statistika premik jasno pokaže, sama po sebi pa še ne pojasni njegovih vzrokov.
Ducati, Harley-Davidson in Kymco: od nadoknadenja do prave rasti
Ducati po 603 in 638 registracijah zdaj dosega 618 vozil. To pomeni 3,13 odstotka manj kot leta 2025, a 2,49 odstotka več kot leta 2024. Stabilne tržne številke brez velikih sprememb.
Harley-Davidson v primerjavi z letom 2025 zraste za 18,85 odstotka na 498 vozil. To je na prvi pogled razveseljivo, saj je bilo lani doseženih le 419 registracij. 531 vozil iz leta 2024 pa ostaja zunaj dosega. V primerjavi s takrat manjka 6,21 odstotka.
Kymco pa se lahko pohvali z obema primerjalnima stolpcema. Z 287 prek 298 gre na 394 registracij. To pomeni 32,21 odstotka rasti v primerjavi z letom 2025 in 37,28 odstotka v primerjavi z letom 2024. Trenutni skok gradi na že rahlo zraslem prejšnjem letu.
NIU in Stark: električni vzorčni znamki drvita proti top 20 najbolj priljubljenih znamk motornih koles
NIU se povzpne s 140 prek 226 na 477 registracij. V primerjavi z lanskim letom se je obseg več kot podvojil, v primerjavi z letom 2024 plus znaša 240,71 odstotka. V absolutnih številkah je to 337 dodatnih vozil v dveh letih; NIU se je nedvoumno uveljavil kot jasna številka 1 med čistimi proizvajalci električnih vozil. Tudi tu se za velikim odstotkom skriva jasno večji obseg.
Stark dosega 340 registracij po 173 v letu 2025. To pomeni 96,53 odstotka rasti. Torej podvojitev – radovedni smo, kam bo pot vodila leta 2027.
Benda in Zontes: močna rast tudi v letu 2026
Benda se izboljša s 124 prek 251 na 303 registracije. Po lanski podvojitvi je trenutna rast z 20,72 odstotka manj spektakularna. V primerjavi z letom 2024 pa ostaja 144,35 odstotka rasti. Obseg še naprej narašča, spremenil se je le tempo, pri čemer je treba povedati, da imajo modeli, kot sta Rock 707 in 950-kubični cruiser z motorjem V4, zelo pozen tržni začetek v letu 2027 in tu sploh še niso zajeti.
Zontes raste s 180 prek 243 na 289 vozil. Plus znaša 18,93 odstotka v primerjavi z letom 2025 in 60,56 odstotka v primerjavi z letom 2024. Znamka tako pridobiva v obeh primerjavah in trenutno raste hitreje od celotnega trga.
Husqvarna, Fantic, Moto Guzzi in Sherco: leto 2024 ostaja daleč
Pri Husqvarni je malo prostora za prijazne formulacije. Po 850 registracijah v letu 2024 je sledilo 426 in zdaj 366 vozil. Po močnem upadu lani znamka izgubi še dodatnih 14,08 odstotka. V primerjavi z letom 2024 manjka 56,94 odstotka obsega. Opazno je, da ima koncern trenutno v središču pozornosti glavno znamko KTM.
Fantic-Motor se lahko vsaj pohvali s trenutnim plusom 19,91 odstotka. 277 registracij pa ostaja precej pod 414 vozili iz leta 2024. V dveh letih minus znaša 33,09 odstotka. Znamka z nestabilno preteklostjo nadoknaduje, a ima pred sabo še lep kos poti.
Moto Guzzi se v jubilejnem letu povzpne z 252 na 256 vozil. Štiri dodatne registracije pomenijo 1,59 odstotka plusa. V primerjavi s 353 vozili iz leta 2024 še vedno manjka 27,48 odstotka. To je zaenkrat stabilizacija na nižji ravni. Več lahko morda pričakujemo leta 2027, zdaj ko je nova tovarna odprla vrata.
Sherco pade s 624 prek 272 na 231 registracij. Trenutni minus znaša 15,07 odstotka, v primerjavi z letom 2024 manjka 62,98 odstotka. Tu že šibkemu primerjalnemu obdobju sledi nadaljnji upad.
Zunaj top 30: velike spremembe, deloma majhne številke
Upoštevane so dodatne znamke z najmanj 25 registracijami v letu 2026 in spremembo več kot 30 odstotkov v primerjavi z letom 2025 ali 2024.
Malo enot – velike spremembe
| Znamka | 2024 | 2025 | 2026 | 2026 glede na 2025 | 2026 glede na 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Brixton | 561 | 215 | 230 | +6,98 % | -59,00 % | E.F.O | 163 | 112 | 214 | +91,07 % | +31,29 % | Royal Enfield | 290 | 278 | 178 | -35,97 % | -38,62 % | E Ride Pro | 0 | 52 | 139 | +167,31 % | n. i. | Peugeot | 442 | 184 | 135 | -26,63 % | -69,46 % | EFUN | 188 | 120 | 116 | -3,33 % | -38,30 % | Royal Alloy | 9 | 25 | 126 | +404,00 % | +1.300,00 % | Zero Motorcycles | 18 | 39 | 98 | +151,28 % | +444,44 % | Kove | 0 | 6 | 97 | +1.516,67 % | n. i. | Horwin | 107 | 44 | 94 | +113,64 % | -12,15 % | TM Moto | 0 | 10 | 82 | +720,00 % | n. i. | Motron | 287 | 167 | 75 | -55,09 % | -73,87 % | Gas Gas | 253 | 74 | 74 | 0,00 % | -70,75 % | VMOTO | 10 | 10 | 63 | +530,00 % | +530,00 % | Terra Motorrad | 352 | 117 | 54 | -53,85 % | -84,66 % | Moto Morini | 13 | 48 | 52 | +8,33 % | +300,00 % | Mangosteen | 33 | 39 | 52 | +33,33 % | +57,58 % | MV Agusta | 80 | 40 | 37 | -7,50 % | -53,75 % | Lambretta | 70 | 33 | 35 | +6,06 % | -50,00 % | Silence | 71 | 55 | 35 | -36,36 % | -50,70 % | Tianying | 39 | 114 | 33 | -71,05 % | -15,38 % | Super Soco | 112 | 56 | 31 | -44,64 % | -72,32 % | Benelli | 110 | 66 | 28 | -57,58 % | -74,55 % | RFN | 0 | 7 | 25 | +257,14 % | n. i. | Segway | 9 | 1 | 25 | +2.400,00 % | +177,78 % |
Horwin se odlično prilega osrednji temi tega članka: 113,64 odstotka rasti v primerjavi z letom 2025 zveni kot preboj. 94 registracij pa je kljub temu pod 107 vozili iz leta 2024. Tudi Brixton in Lambretta kažeta trenutni plus, medtem ko je njun obseg v dveh letih močno upadel. Gas Gas natančno ohranja lansko številko, a je iz zgoraj navedenih razlogov 70,75 odstotka pod letom 2024.
Pri znamkah Royal Enfield, Peugeot, Motron, Terra Motorrad, MV Agusta, Silence, Super Soco in Benelli oba primerjalna stolpca kažeta navzdol. Tudi EFUN zaostaja v obeh primerjavah. Tianying v primerjavi z visoko lansko vrednostjo izgubi 71,05 odstotka, v primerjavi z letom 2024 pa ostaja pri bistveno manjšem minusu 15,38 odstotka. Tudi močan upad torej potrebuje kontekst.
Na drugi strani so E.F.O, Royal Alloy, Zero Motorcycles, VMOTO, Moto Morini in Mangosteen z rastjo v primerjavi z obema primerjalnima letoma. E Ride Pro, Kove, TM Moto in RFN občutno rastejo v primerjavi z letom 2025; odstotna primerjava z letom 2024 pa vsakič odpove zaradi izhodiščne osnove nič.
In potem je tu še Segway z 2.400 odstotki plusa. Številka, ki bi na predstavitveni prosojnici verjetno dobila lastno animacijo. Izraženo v vozilih gre za skok z ene na 25 registracij. Rast je pravilna, velikostni red pa bi bilo vseeno dobro pripisati. Enako velja za Royal Alloy: 1.300 odstotkov v primerjavi z letom 2024 pomeni porast z devetih na 126 vozil.
Sklep: nazaj na pravi poti še ne pomeni novega razcveta
Avstrijski trg si je v primerjavi z letom 2025 občutno opomogel. To je razveseljivo in tega ni treba zmanjševati. Kdor pa iz tega naredi nov razcvet, bi moral pojasniti, zakaj je leto 2026 še vedno pod letom 2024.
Zanimivejši razvoj se dogaja znotraj trga. Voge, CFMOTO, QJ, NIU in Talaria skupaj dosegajo 3.016 registracij. Leta 2024 jih je bilo 744. V primerjavi z letom 2025 teh pet znamk računsko prispeva 1.800 dodatnih vozil in s tem 41,51 odstotka celotnega neto prirasta.
Drugi proizvajalci se šele vračajo, ohranjajo že doseženo raven ali še naprej izgubljajo. Splošni tržni plus teh razlik ne zmanjša.
Panoga se sme veseliti leta 2026. Pri nazdravljanju pa ne bi smela povsem pozabiti na leto 2024.