KOVE na EICMA 2026 prinaša lahka motorna kolesa

350 RALLY s 143 kg in štirivaljnik s 109 KM

Že 20 let od Japoncev in Evropejcev zahtevamo lažja motorna kolesa. Na razstavnem prostoru KOVE na EICMA 2026 sem videl, kdo jih res izdeluje: od štirivaljnega supersporta do 350 RALLY s 143 kg.

by nastynils on 6. 11. 2026

Razstavni prostor KOVE na EICMA 2026 v Milanu moram najprej poiskati. Ko ga končno najdem, me že na robu pričaka stena, polna motorjev, ki pove že pol zgodbe. Dvovaljni s 625, štirivaljni s 645, poleg tega tekmovalni enovaljni s 450 kubiki: šest različnih motornih konceptov ima ta mlada znamka že v ponudbi. A tisto, kar me na tem razstavnem prostoru najbolj zaposluje, ni raznolikost, temveč masa. Vsa po vrsti, od supersporta do rally enduro modela, so ta motorna kolesa lahka. Prav to motoristi že leta zahtevamo od uveljavljenih proizvajalcev.

Od dirkanja do 450RR z majhnim štirivaljnikom

450-kubični štirivaljnik, ki se zavrti čez 13.000 vrt./min, je v tem razredu majhna senzacija.

Ostroge si je KOVE prislužil v dirkanju, v svetovnem prvenstvu Supersport 300 na osnovi 450RR. Za leto 2027 znamka po lastnih navedbah načrtuje naslednji korak v svetovnem prvenstvu s 650RR. Kar od tega lahko kupimo, stoji takoj zraven. 450RR je majhen supersport s 443-kubičnim vrstnim štirivaljnikom, ki razvije 67 KM pri 13.250 vrt./min. Usedem se nanj in sedi se dobro. Po podatkih KOVE ima mokro maso 165 kg, višina sedeža znaša 785 mm. Kdor ob 450-kubičnem modelu pomisli na krotek enovaljnik, se bo tu hitro streznil: štirivaljnik, ki se zavrti čez 13.000 vrt./min, je v tem razredu majhna senzacija. Za pozneje KOVE napoveduje lastno razvito elektronsko sklopko z imenom KEC, po načrtu razvoja za prvo polovico leta 2028.

650RR prinaša supersport vesolje z radarjem

645-kubični štirivaljnik razvije 109 KM, zraven sta še šestosna IMU in dvosmerni quickshifter.

Razred višje stoji 650RR. 645-kubični vrstni štirivaljnik po podatkih KOVE razvije 109 KM pri 13.000 vrt./min in 60 Nm. Zraven so še šestosna IMU, ABS v zavojih in dvosmerni quickshifter. Na razstavnem prostoru preberem o sistemu Keyless Ride, velikem TFT-zaslonu, tempomatu in Launch Control, torej o vseh elektronskih pripomočkih, ki si jih lahko želite pri supersportu. Na krovu ima celo asistenta za mrtvi kot in menjavo voznega pasu, po poročilih z radarjem. Prihod na trg KOVE po načrtu razvoja predvideva za drugo polovico leta 2027, za kateri trg, proizvajalec ne navaja. Kdor išče štirivaljnik, močan in odziven pri visokih vrtljajih, s polnim elektronskim paketom, naj ima 650RR vsekakor na seznamu.

Preizkus sedenja na 625X: nizko in zanesljivo s stopali na tleh

Vrstni dvovaljnik 625X ima 581 cm³ in razvije 63 KM, na voljo je tudi različica A2.

Med terenskimi motornimi kolesi mnogi že poznajo KOVE 800, tudi sam poznam nekaj zadovoljnih strank. Zame je trenutno najlažje resnično za avanturo sposobno adventure motorno kolo na trgu in najboljši kompromis med voznim udobjem in terensko zmogljivostjo. Na svojem potovanju Coast-to-Coast sem srečal kolega, ki je z njim vozil reli in je bil vsestransko navdušen. Novo zame je vesolje 625. Usedem se na 625X: odličen zaslon, pravi, nastavljiv vetrobran, široko krmilo. Položaj sedenja je razmeroma nizek in integriran, to se takoj vidi pri kotu kolena, in z nogami zelo zanesljivo dosežem tla. Vrstni dvovaljnik s 581 cm³ razvije 63 KM in 56,5 Nm, na voljo je tudi različica A2 s 35 kW. Pro Max dobi elektronski zadnji amortizer, ki pri nizki hitrosti samodejno zniža višino sedeža, po poročilih pod 30 km/h.

350 RALLY in 125 Rally kot ultralahka senzacija

125 Rally ima suho maso 122 kg in je namenjena motoristom z vozniškim dovoljenjem A1.

Pri tekmovalnih motornih kolesih gre bolj radikalno. 450 Rally s tekmovalnim enovaljnikom je lahka, vendar ne ponuja več voznega udobja modela 600 ali 800. Prava senzacija dneva pa je nekaj drugega: 350 RALLY, pobarvana rdeče-turkizno in z rally vetrobranom. Njen enovaljnik s 349,9 cm³ razvije 30 kW, torej 41 KM, in 33,7 Nm. Ima suho maso le 143 kg, kotali se na 21-palčnem kolesu spredaj in 18-palčnem zadaj, podvozje je nastavljivo, rezervoar pa po podatkih KOVE drži 21 litrov. To bo prava bomba, v to sem prepričan. Pod njo pride še 125 Rally s suho maso 122 kg za vozniško dovoljenje A1. Obe sta po načrtu razvoja KOVE predvideni za drugo polovico leta 2027. Kdor želi lahko in daleč na teren, tu dobi resnično ponudbo.

Zakaj je KOVE zame sinonim za lahka motorna kolesa

Kolikor me ponudba navdušuje, eno skrb odnesem z razstavnega prostora. Upam, da bodo prodajne strukture in trgovci znali obvladati vso to paleto. Nekoč so bile takšne znamke obrobni pojav, trgovec je pač postavil en model v razstavni salon. Pri takšnem programu pa je potreben prostor, zato mora nekaj drugega ven. Radoveden sem, kateri proizvajalci bodo trpeli zaradi novih igralcev. Kajti eno je treba priznati: KOVE boduje predvsem z lahko gradnjo, ne glede na to, ali gre za naked bike, supersport ali enduro. Že 20 let od Japoncev in Evropejcev zahtevamo lažja motorna kolesa. KOVE jih dobavlja. To je po mojem mnenju bistvo te znamke in to je za nas motoriste res dobra novica.

Razstavni prostor KOVE v velikem videu z EICMA

Moj celoten obhod EICMA 2026 je na voljo kot štiriurni video na YouTube kanalu 1000PS. Razstavni prostor KOVE se začne po slabih dveh urah in pol, ta povezava skoči neposredno na KOVE. Videti je mogoče steno motorjev z vsemi koncepti znamke, 450RR in 650RR od blizu, terensko motorno kolo 800 in moj preizkus sedenja na 625X z dvignjenim vetrobranom. Zraven so še 450 Rally, nova 350 RALLY, 125 Rally in moje misli o tem, kaj ta znamka pomeni za trgovce. Kdor gleda naprej, dobi več kot 40 drugih razstavnih prostorov, od Honde prek KTM do BENDA, s preizkusi sedenja, pogovori na razstavnih prostorih in jasnimi sodbami. Štiri ure EICMA za ogled, brez gneče in brez poti v Milano.

Podatki na kratko: KOVE na EICMA 2026

  • 450RR: 443 cm³ vrstni štirivaljnik, 67 KM pri 13.250 vrt./min, mokra masa 165 kg, višina sedeža 785 mm, rezervoar 15 l, elektronska sklopka KEC po načrtu razvoja v prvi polovici 2028
  • 650RR: 645 cm³ vrstni štirivaljnik, 109 KM (80 kW) pri 13.000 vrt./min, 60 Nm pri 11.000 vrt./min, šestosna IMU, ABS v zavojih, quickshifter, višina sedeža 810 mm, rezervoar 17 l, prihod na trg po načrtu razvoja v drugi polovici 2027
  • 625X Pro: 581 cm³ vrstni dvovaljnik, 63 KM (46 kW) pri 8.500 vrt./min, 56,5 Nm, različica A2 s 35 kW, podvozje KYB, višina sedeža 820/850 mm
  • 625X Pro Max: tehnična osnova kot 625X Pro, mokra masa 221 kg, rezervoar 21 l, višina sedeža 795 do 850 mm (elektronsko znižljiva)
  • 350 RALLY: 349,9 cm³ enovaljni, 41 KM (30 kW) pri 9.000 vrt./min, 33,7 Nm, suha masa 143 kg, rezervoar 21 l, 21/18 palcev, prihod na trg po načrtu razvoja v drugi polovici 2027
  • 125 Rally: suha masa 122 kg, 21/18 palcev, prihod na trg po načrtu razvoja v drugi polovici 2027