Najobľúbenejšie motocyklové značky 2026 v Rakúsku

Najobľúbenejšie motocyklové značky 2026 v Rakúsku

Predajné rekordy? Overenie faktov!

Registrácie stúpajú v porovnaní s rokom 2025 o 11,44 percenta. Znie to ako pivo po šichte pre celé odvetvie. Pohľad na rok 2024 však eufóriu brzdí: Rakúsko dobieha predovšetkým slabý predchádzajúci rok. Pri jednotlivých značkách to začína byť oveľa zaujímavejšie.

Poky

Poky

uverejnené na 14. 10. 2026

7 103 zobrazení

Motocyklový trh v Rakúsku: S oslavami ešte počkajte

Dvojciferný rast. Konečne zase číslo, ktoré si v prezentácii odvetvia radi napíšete veľkým zeleným písmom na slajd. Od januára do septembra 2026 bolo na celkovom rakúskom trhu zaregistrovaných 42.251 vozidiel, o 11,44 percenta viac ako vlani. To je 4.336 registrácií navyše. Potešujúce? Rozhodne. Nový boom? Šampanské by som zatiaľ nechal v chladničke.

Rok 2025 je totiž mimoriadne vďačný porovnávací partner. Vtedy bolo po deviatich mesiacoch v štatistike 37.915 registrácií. V silnom porovnávacom období 2024 ich bolo ešte 42.640. Trh teda najprv stratil 11,08 percenta a teraz tento pokles z veľkej časti doťahuje.

Oproti roku 2024 Rakúsko stále zaostáva o 389 vozidiel, teda o 0,91 percenta. Odvetvie je tak takmer tam, kde už bolo pred dvoma rokmi. Je to zotavenie, ale zatiaľ žiadny dôvod na vzájomné potľapkávanie po pleciach kvôli novému rastovému impulzu.

Zaujímavejšia než celkové číslo je aj tak otázka, kto toto zotavenie ťahá. Niektoré značky skutočne rastú nad svoju úroveň z roku 2024. Iné oslavujú plus, ktoré prezrádza predovšetkým to, aký zlý bol predchádzajúci rok. A niektoré strácajú aj na trhu, ktorý práve opäť rastie.

Info na úvod: Všetky čísla sa vzťahujú na obdobie január až september príslušného roka a na poskytnutú štatistiku celkového trhu. Ide o registrácie, ktoré automaticky nezodpovedajú predajom súkromným koncovým zákazníkom. Ročné zúčtovanie príde až po decembri.

Top 30 značiek: Tri roky namiesto jedného pekného percenta

Poradie sa riadi registráciami v roku 2026. Týchto 30 značiek spolu predstavuje 38.936 vozidiel, a teda 92,15 percenta celkového trhu.

Najobľúbenejšie motocyklové značky v Rakúsku 2026

PoradieZnačka2024202520262026 oproti 20252026 oproti 2024
1Vespa6.9306.1186.187+1,13 %-10,72 %
2Honda5.8015.5095.279-4,17 %-9,00 %
3Beta3.6153.2254.039+25,24 %+11,73 %
4Yamaha2.3322.7262.709-0,62 %+16,17 %
5KTM2.9801.3642.413+76,91 %-19,03 %
6Kawasaki2.0732.4082.378-1,25 %+14,71 %
7BMW2.2232.2712.284+0,57 %+2,74 %
8Rieju2.2182.0522.016-1,75 %-9,11 %
9Aprilia7838171.016+24,36 %+29,76 %
10Suzuki952891961+7,86 %+0,95 %
11Piaggio1.062929943+1,51 %-11,21 %
12Triumph884982887-9,67 %+0,34 %
13Voge104425866+103,76 %+732,69 %
14CFMOTO315296858+189,86 %+172,38 %
15Sanyang-SYM615631661+4,75 %+7,48 %
16Ducati603638618-3,13 %+2,49 %
17QJ108191519+171,73 %+380,56 %
18Harley-Davidson531419498+18,85 %-6,21 %
19NIU140226477+111,06 %+240,71 %
20Kymco287298394+32,21 %+37,28 %
21Husqvarna850426366-14,08 %-56,94 %
22Stark0173340+96,53 %n. v.
23Benda124251303+20,72 %+144,35 %
24Vent158293297+1,37 %+87,97 %
25Talaria7778296+279,49 %+284,42 %
26Zontes180243289+18,93 %+60,56 %
27Surron / Sur-Ron301247278+12,55 %-7,64 %
28Fantic-Motor414231277+19,91 %-33,09 %
29Moto Guzzi353252256+1,59 %-27,48 %
30Sherco624272231-15,07 %-62,98 %

n. v.: Pri nulovej východiskovej základni nie je možné vypočítať percentuálnu zmenu.

Vespa a Honda: Na čele, ale nie na rastovej trajektórii

Stálica Vespa zostáva so 6.187 registráciami na prvom mieste. Konkurencia je v bezpečnej vzdialenosti, no vlastný výsledok z roku 2024 tiež. Oproti roku 2025 pribudlo len 69 vozidiel. To znamená rast 1,13 percenta na trhu, ktorý rastie o 11,44 percenta. Oproti roku 2024 chýba 743 registrácií. Trhový podiel klesá zo 16,25 na 14,64 percenta. Koruna ešte sedí, ale o niečo voľnejšie.

Honda nasleduje s 5.279 vozidlami na druhom mieste: Po 5.801 registráciách v roku 2024 a 5.509 v roku 2025 to ide opäť nadol. Honda stráca 4,17 percenta oproti roku 2025 a je deväť percent pod rokom 2024. Umiestnenie je silné, smer vývoja však mierne negatívny.

Beta na treťom mieste ukazuje, že to ide aj inak. Po poklese z 3.615 na 3.225 registrácií stúpa značka na 4.039 vozidiel. Nárast o 25,24 percenta oproti roku 2025 obsahuje efekt doťahovania, ide však ďalej: Oproti roku 2024 zostáva 424 registrácií navyše a rast 11,73 percenta. Tu môže zelené číslo naozaj zostať zelené.

Yamaha a Kawasaki: Malé mínus ešte neznamená zlú správu

Pri Yamahe svieti mínus 0,62 percenta. Kto sa pozrie len na toto číslo, prehliadne zaujímavejší príbeh. Yamaha už v roku 2025 narástla z 2.332 na 2.726 vozidiel a túto úroveň teraz s 2.709 registráciami takmer drží. Oproti roku 2024 je nárast stále 16,17 percenta. Zatiaľ čo iní teraz doťahujú, Yamaha mala prírastok už vlani.

Kawasaki ponúka podobný obraz. Po 2.073 registráciách v roku 2024 nasledovalo 2.408 v roku 2025 a teraz 2.378. Aktuálne mínus 1,25 percenta je malá korekcia po predchádzajúcom raste. Oproti roku 2024 zostáva plus 14,71 percenta. Červené znamienko teda ešte nerobí zlú dvojročnú bilanciu.

KTM: Takmer 77-percentný nárast je dôležitý signál po ťažkom roku 2025

KTM je učebnicovým príkladom toho, prečo by sa človek mal na oslavné správy – po turbulentných mesiacoch pochopiteľné – vždy pozerať aj kritickým okom. 2.413 registrácií znamená oproti roku 2025 nárast o 76,91 percenta. To znie ako poriadny ťah a s 1.049 vozidlami navyše je to relevantné aj v absolútnych číslach, kľúčové slovo: znižovanie skladových zásob. Čisto matematicky tento prírastok zodpovedá takmer štvrtine celkového nárastu trhu oproti roku 2025.

Háčik je v stĺpci 2024. Vtedy bolo zaregistrovaných ešte 2.980 motoriek KTM. Napriek aktuálnemu skoku teda chýba 567 vozidiel, teda 19,03 percenta. KTM sa viditeľne dostáva z dna. Na úrovni roku 2024 však značka ešte nie je.

BMW, Suzuki a Triumph: Stabilita má rôzne tváre

BMW prináša čísla, pri ktorých sa kalkulačka nezapotí: 2.223, 2.271 a teraz 2.284 registrácií. To dáva plus 0,57 percenta oproti roku 2025 a 2,74 percenta oproti roku 2024. Zatiaľ čo celkový trh prechádzal údolím, BMW zostalo pomerne konštantné. Málo drámy môže byť ekonomicky celkom príjemné.

Suzuki sa po 952 registráciách v roku 2024 a 891 vlani dostáva na 961 vozidiel. Aktuálny rast 7,86 percenta tak vedie prakticky späť k východiskovému bodu. Oproti roku 2024 je to plus deväť vozidiel. Pekné, že smer opäť sedí.

Triumph ide opačnou cestou. Z 884 to šlo najprv hore na 982 registrácií a teraz späť na 887. Mínus 9,67 percenta oproti roku 2025 je výrazné. Pri pohľade na dva roky však zostávajú tri vozidlá navyše. Triumph takmer úplne stráca prírastok z minulého roka, no stále je zhruba tam, kde bola značka v roku 2024.

Rieju, Piaggio a Aprilia: Iba jedna rastie v oboch porovnaniach

Rieju klesá z 2.218 cez 2.052 na 2.016 registrácií. Aktuálne mínus 1,75 percenta pôsobí neškodne, odstup od roku 2024 však už predstavuje 9,11 percenta. Pokles prebieha v menších krokoch, smer zostáva rovnaký.

Pri Piaggiu je v štatistike 943 vozidiel, teda o 1,51 percenta viac ako v roku 2025. To je 14 registrácií navyše. Oproti 1.062 vozidlám z roku 2024 ich stále chýba 119. Malé plus z dvojročného mínusu 11,21 percenta ešte nerobí obrat späť k starému objemu.

Aprilia má oveľa viac dôvodov na radosť. Značka rastie zo 783 cez 817 na 1.016 registrácií. To znamená plus 24,36 percenta oproti roku 2025 a 29,76 percenta oproti roku 2024. Nie je to len návrat po prepade, ale rast v oboch porovnaniach. Štvorciferný počet registrácií k tomu sedí.

Voge, CFMOTO a QJ: Tu sa presúvajú váhy

Voge stúpa zo 104 registrácií v roku 2024 cez 425 v roku 2025 na 866 vozidiel. Už výrazne narastený objem z minulého roka sa opäť viac ako zdvojnásobil. Oproti roku 2024 je nárast 732,69 percenta. Samozrejme, malá východisková základňa pomáha impozantnej percentuálnej hodnote. 762 vozidiel navyše za dva roky sa však ťažko spochybňuje aj bez znaku percent.

CFMOTO bolo v roku 2025 s 296 registráciami ešte tesne pod 315 vozidlami z roku 2024. Skok na 858 vozidiel teraz ďaleko presahuje doťiahnutie tohto rozdielu. Plusu 189,86 percenta oproti roku 2025 zodpovedá rast 172,38 percenta oproti roku 2024. Tu sa nevyrovnával len slabý predchádzajúci rok. Modelová ofenzíva poháňa čínskeho výrobcu s prémiovými ambíciami.

QJ rastie taktiež v oboch obdobiach: zo 108 cez 191 na 519 vozidiel. To dáva plus 171,73 percenta oproti roku 2025 a 380,56 percenta oproti roku 2024. Spolu majú Voge, CFMOTO a QJ už 2.243 registrácií. Pred dvoma rokmi ich bolo 527.

Celkový trh zostal takmer rovnako veľký. Tieto tri značky v ňom však už zaberajú výrazne viac miesta. Štatistika jasne ukazuje tento posun, sama osebe však ešte nevysvetľuje jeho príčiny.

Ducati, Harley-Davidson a Kymco: Od doťahovania až po skutočný rast

Ducati sa po 603 a 638 registráciách dostáva na 618 vozidiel. To znamená o 3,13 percenta menej ako v roku 2025, ale o 2,49 percenta viac ako v roku 2024. Stabilné trhové čísla bez veľkých zmien.

Harley-Davidson pridáva oproti roku 2025 18,85 percenta na 498 vozidiel. Na prvý pohľad to vyzerá potešujúco, keďže vlani dosiahol len 419 registrácií. 531 vozidiel z roku 2024 však zostáva mimo dosahu. Oproti vtedajšku chýba 6,21 percenta.

Kymco naopak môže ukázať oba porovnávacie stĺpce. Z 287 cez 298 to ide na 394 registrácií. To znamená rast 32,21 percenta oproti roku 2025 a 37,28 percenta oproti roku 2024. Aktuálny skok stavia na už mierne narastenom predchádzajúcom roku.

NIU a Stark: Elektrické vlajkové značky sa derú do Top 20 najobľúbenejších motocyklových značiek

NIU stúpa zo 140 cez 226 na 477 registrácií. Oproti minulému roku sa objem viac ako zdvojnásobil, oproti roku 2024 je nárast 240,71 percenta. V absolútnych číslach je to 337 vozidiel navyše za dva roky, NIU sa jednoznačne etablovalo ako jasná jednotka medzi čisto elektrickými výrobcami. Aj tu sa za veľkým percentom skrýva jasne vyšší objem.

Stark dosahuje 340 registrácií po 173 v roku 2025. To dáva rast 96,53 percenta. Teda zdvojnásobenie, sme zvedaví, kam povedie cesta v roku 2027.

Benda a Zontes: Silný rast aj v roku 2026

Benda sa zlepšuje zo 124 cez 251 na 303 registrácií. Po zdvojnásobení vlani je aktuálny prírastok 20,72 percenta menej spektakulárny. Oproti roku 2024 však zostáva rast 144,35 percenta. Objem ďalej rastie, zmenilo sa len tempo, pričom treba povedať, že modely ako Rock 707 a cruiser 950 s motorom V4 majú veľmi neskorý štart na trhu v roku 2027 a tu ešte vôbec nie sú zahrnuté.

Zontes rastie zo 180 cez 243 na 289 vozidiel. Nárast predstavuje 18,93 percenta oproti roku 2025 a 60,56 percenta oproti roku 2024. Značka tak pridáva v oboch porovnaniach a aktuálne rastie rýchlejšie ako celkový trh.

Husqvarna, Fantic, Moto Guzzi a Sherco: Rok 2024 zostáva ďaleko

Pri Husqvarne je málo priestoru na prívetivé formulácie. Po 850 registráciách v roku 2024 nasledovalo 426 a teraz 366 vozidiel. Po silnom poklese vlani stráca značka ďalších 14,08 percenta. Oproti roku 2024 chýba 56,94 percenta objemu. Je cítiť, že koncern má aktuálne v centre pozornosti hlavnú značku KTM.

Fantic-Motor môže aspoň ukázať aktuálne plus 19,91 percenta. 277 registrácií však zostáva výrazne pod 414 vozidlami z roku 2024. Za dva roky predstavuje mínus 33,09 percenta. Značka s nestabilnou minulosťou dobieha, no má pred sebou ešte poriadny kus cesty.

Moto Guzzi stúpa v jubilejnom roku z 252 na 256 vozidiel. Štyri registrácie navyše znamenajú plus 1,59 percenta. Oproti 353 vozidlám z roku 2024 stále chýba 27,48 percenta. Je to zatiaľ stabilizácia na nižšej úrovni. Viac možno očakávať v roku 2027, teraz, keď bol otvorený nový závod.

Sherco klesá zo 624 cez 272 na 231 registrácií. Aktuálne mínus je 15,07 percenta, oproti roku 2024 chýba 62,98 percenta. Tu po už slabom porovnávacom období nasleduje ďalší pokles.

Mimo Top 30: Veľké zmeny, často malé počty kusov

Zohľadnené sú ďalšie značky s najmenej 25 registráciami v roku 2026 a so zmenou o viac ako 30 percent oproti roku 2025 alebo 2024.

Málo kusov – veľké zmeny

Značka2024202520262026 oproti 20252026 oproti 2024
Brixton561215230+6,98 %-59,00 %
E.F.O163112214+91,07 %+31,29 %
Royal Enfield290278178-35,97 %-38,62 %
E Ride Pro052139+167,31 %n. v.
Peugeot442184135-26,63 %-69,46 %
EFUN188120116-3,33 %-38,30 %
Royal Alloy925126+404,00 %+1.300,00 %
Zero Motorcycles183998+151,28 %+444,44 %
Kove0697+1.516,67 %n. v.
Horwin1074494+113,64 %-12,15 %
TM Moto01082+720,00 %n. v.
Motron28716775-55,09 %-73,87 %
Gas Gas25374740,00 %-70,75 %
VMOTO101063+530,00 %+530,00 %
Terra Motorrad35211754-53,85 %-84,66 %
Moto Morini134852+8,33 %+300,00 %
Mangosteen333952+33,33 %+57,58 %
MV Agusta804037-7,50 %-53,75 %
Lambretta703335+6,06 %-50,00 %
Silence715535-36,36 %-50,70 %
Tianying3911433-71,05 %-15,38 %
Super Soco1125631-44,64 %-72,32 %
Benelli1106628-57,58 %-74,55 %
RFN0725+257,14 %n. v.
Segway9125+2.400,00 %+177,78 %

Horwin dokonale zapadá do hlavnej témy tohto článku: Rast 113,64 percenta oproti roku 2025 znie ako prielom. 94 registrácií je však stále pod 107 vozidlami z roku 2024. Aj Brixton a Lambretta vykazujú aktuálne plus, zatiaľ čo ich objem za dva roky výrazne klesol. Gas Gas drží presne minuloročné číslo, no aj z vyššie uvedených dôvodov je tak 70,75 percenta pod rokom 2024.

Pri značkách Royal Enfield, Peugeot, Motron, Terra Motorrad, MV Agusta, Silence, Super Soco a Benelli ukazujú oba porovnávacie stĺpce nadol. EFUN taktiež zaostáva v oboch porovnaniach. Tianying stráca oproti vysokej minuloročnej hodnote 71,05 percenta, oproti roku 2024 však zostáva pri oveľa menšom mínuse 15,38 percenta. Aj prudký pokles teda potrebuje kontext.

Na druhej strane stoja E.F.O, Royal Alloy, Zero Motorcycles, VMOTO, Moto Morini a Mangosteen s prírastkami oproti obom porovnávacím rokom. E Ride Pro, Kove, TM Moto a RFN výrazne rastú oproti roku 2025; percentuálne porovnanie s rokom 2024 vždy stroskotá na nulovej východiskovej základni.

A potom je tu Segway s nárastom 2.400 percent. Číslo, ktoré by na prezentačnom slajde pravdepodobne dostalo vlastnú animáciu. Vyjadrené vo vozidlách ide o skok z jednej na 25 registrácií. Rast je správny, rádovú veľkosť by však bolo dobré pripísať. To isté platí pre Royal Alloy: 1.300 percent oproti roku 2024 znamená nárast z deviatich na 126 vozidiel.

Záver: Návrat na správny kurz ešte nie je nový boom

Rakúsky trh sa oproti roku 2025 výrazne zotavil. To je potešujúce a netreba to zľahčovať. Kto z toho však robí nový boom, mal by vysvetliť, prečo je rok 2026 stále pod rokom 2024.

Zaujímavejší vývoj sa odohráva vnútri trhu. Voge, CFMOTO, QJ, NIU a Talaria majú spolu 3.016 registrácií. V roku 2024 ich bolo 744. Oproti roku 2025 dodáva týchto päť značiek matematicky 1.800 vozidiel navyše, a teda 41,51 percenta celkového čistého prírastku.

Iní výrobcovia sa ešte len vracajú späť, držia už dosiahnutú úroveň alebo ďalej strácajú. Všeobecný rast trhu tieto rozdiely nezmenšuje.

Odvetvie sa môže z roku 2026 tešiť. Pri prípitku by však nemalo celkom zabudnúť na rok 2024.