KOVE na EICMA 2026 prináša ľahké motorky
350 RALLY so 143 kg a štvorvalec so 109 k
Už 20 rokov žiadame od Japoncov a Európanov ľahšie motorky. Na stánku KOVE na EICMA 2026 som videl, kto ich naozaj stavia: od štvorvalcového superšportu až po 350 RALLY so 143 kg.
Stánok KOVE na EICMA 2026 v Miláne musím najprv chvíľu hľadať. Ke ho konečne nájdem, hne na okraji ma privíta stena plná motorov a tá už rozpráva polovicu príbehu. Dvojvalec s objemom 625, štvorvalec so 645 a k tomu súťažný jednovalec s 450 kubíkmi: šesť rôznych koncepcií motorov má táto mladá značka medzičasom v ponuke. Na tomto stánku ma však najviac zamestnáva nie rozmanitosť, ale hmotnosť. Naprieč celou ponukou, od superšportu až po rally enduro, sú tieto motorky ľahké. Presne to my motorkári roky žiadame od zavedených výrobcov.
Od pretekov k 450RR s malým štvorvalcom
Svoje ostrohy si KOVE vyslúžilo v pretekoch, v MS Supersport 300 na báze 450RR. Na rok 2027 značka podľa vlastného vyhlásenia plánuje alší krok v majstrovstvách sveta so 650RR. To, čo si z toho môžeme kúpiť, stojí hne vedľa. 450RR je malý superšport s 443 cm³ radovým štvorvalcom, ktorý dáva 67 k pri 13 250 ot./min. Sadnem si naň a sedí sa dobre. Podľa KOVE má hmotnosť s náplňami 165 kg, výška sedadla je 785 mm. Kto si pri 450-ke predstaví poslušný jednovalec, bude tu vyvedený z omylu: štvorvalec, ktorý sa točí nad 13 000 ot./min, je v tejto triede malá senzácia. Do budúcnosti KOVE ohlasuje vlastnú elektronickú spojku s názvom KEC, podľa roadmapy na prvý polrok 2028.
650RR prináša svet superšportov s radarom
O kategóriu vyššie stojí 650RR. Radový štvorvalec s objemom 645 cm³ podľa KOVE dáva 109 k pri 13 000 ot./min a 60 Nm. K tomu šesťosová IMU, ABS do zákrut a obojsmerný quickshifter. Na stánku čítam o Keyless Ride, veľkom TFT displeji, tempomate a launch control, teda o všetkých elektronických asistentoch, aké si v superšporte môžete želať. Na palube má dokonca asistenta mŕtveho uhla a zmeny jazdného pruhu, podľa správ pomocou radaru. Uvedenie na trh plánuje KOVE podľa roadmapy na druhý polrok 2027, konkrétny trh však výrobca neuvádza. Kto hľadá točivý štvorvalec s kompletným balíkom elektroniky, mal by mať 650RR každopádne na zozname.
Skúška sedenia na 625X s nízkym a istým postojom
Pri adventure motorkách mnohí poznajú 800-ku od KOVE už teraz, aj ja poznám niekoľko spokojných zákazníkov. Pre mňa je momentálne najľahšou adventure motorkou na trhu, ktorá je naozaj pripravená na dobrodružstvo, a najlepším kompromisom medzi komfortom jazdy a výkonom v off-roade. Na mojej ceste Coast-to-Coast som stretol kolegu, ktorý s ňou jazdil rally a bol úplne nadšený. Nový je pre mňa svet 625-ky. Sadnem si na 625X: parádny displej, poriadny nastaviteľný štít, široké riadidlá. Posed je relatívne nízky a integrovaný, hne to vidno na uhle kolena, a mám veľmi istý postoj. Radový dvojvalec s 581 cm³ dáva 63 k a 56,5 Nm, existuje aj verzia A2 s 35 kW. Verzia Pro Max dostane elektronický zadný tlmič, ktorý pri nízkej rýchlosti automaticky znižuje výšku sedadla, podľa správ pod 30 km/h.
350 RALLY a 125 Rally ako ultraľahká senzácia
Pri súťažných motorkách to ide radikálnejšie. 450 Rally so súťažným jednovalcom je ľahká, ale už neponúka komfort jazdy 600-ky či 800-ky. Skutočnou senzáciou dňa je však niečo iné: 350 RALLY, nalakovaná na červeno-tyrkysovo a s rally štítom. Jej jednovalec s 349,9 cm³ dáva 30 kW, teda 41 k, a k tomu 33,7 Nm. Suchá hmotnosť je len 143 kg, jazdí na 21-palcovom kolese vpredu a 18-palcovom vzadu, podvozok je nastaviteľný a nádrž má podľa KOVE 21 litrov. Toto bude poriadna pecka, tým som si istý. Pod ňou príde ešte 125 Rally so suchou hmotnosťou 122 kg pre vodičský preukaz A1. Obe sú podľa roadmapy KOVE naplánované na druhý polrok 2027. Kto chce ísť ľahko a aleko do off-roadu, dostane tu skutočnú ponuku.
Prečo je pre mňa KOVE synonymom ľahkých motoriek
Akokoľvek ma line-up nadchýna, jednu obavu si zo stánku odnášam. Dúfam, že distribučné štruktúry a predajcovia zvládnu celú túto šírku ponuky. Kedysi boli takéto značky okrajovou záležitosťou, predajca proste postavil jeden model do showroomu. Pri takejto ponuke však treba miesto a kvôli tomu musí niečo iné odísť. Som zvedavý, ktorí výrobcovia budú pod novými hráčmi trpieť. Jedno treba povedať: KOVE boduje predovšetkým ľahkou konštrukciou, či už ide o naked bike, superšport alebo enduro. Už 20 rokov žiadame od Japoncov a Európanov ľahšie motorky. KOVE ich dodáva. Práve to táto značka podľa mňa predstavuje a pre nás motorkárov je to naozaj dobrá správa.
Stánok KOVE nájdete vo veľkom videu z EICMA
Moja kompletná prehliadka EICMA 2026 beží ako štvorhodinové video na YouTube kanáli 1000PS. Stánok KOVE začína po necelých dvoch a pol hodinách, tento odkaz skočí priamo na KOVE. Uvidíte stenu motorov so všetkými koncepciami značky, 450RR a 650RR zblízka, adventure 800-ku a moju skúšku sedenia na 625X so zdvihnutým štítom. K tomu 450 Rally, novú 350 RALLY, 125 Rally a moje úvahy o tom, čo táto značka znamená pre predajcov. Kto pozerá alej, dostane viac než 40 alších stánkov, od Hondy cez KTM až po BENDA, so skúškami sedenia, rozhovormi na stánkoch a jasnými verdiktmi. Štyri hodiny EICMA na pozretie, bez tlačenice a bez cesty do Milána.
Prehľad údajov: KOVE na EICMA 2026
- 450RR: 443 cm³ radový štvorvalec, 67 k pri 13 250 ot./min, 165 kg s náplňami, výška sedadla 785 mm, nádrž 15 l, elektronická spojka KEC podľa roadmapy v prvom polroku 2028
- 650RR: 645 cm³ radový štvorvalec, 109 k (80 kW) pri 13 000 ot./min, 60 Nm pri 11 000 ot./min, šesťosová IMU, ABS do zákrut, quickshifter, výška sedadla 810 mm, nádrž 17 l, uvedenie na trh podľa roadmapy v druhom polroku 2027
- 625X Pro: 581 cm³ radový dvojvalec, 63 k (46 kW) pri 8 500 ot./min, 56,5 Nm, verzia A2 s 35 kW, podvozok KYB, výška sedadla 820/850 mm
- 625X Pro Max: technický základ ako 625X Pro, 221 kg s náplňami, nádrž 21 l, výška sedadla 795 až 850 mm (elektronicky znižovateľná)
- 350 RALLY: 349,9 cm³ jednovalec, 41 k (30 kW) pri 9 000 ot./min, 33,7 Nm, suchá hmotnosť 143 kg, nádrž 21 l, 21/18 palcov, uvedenie na trh podľa roadmapy v druhom polroku 2027
- 125 Rally: suchá hmotnosť 122 kg, 21/18 palcov, uvedenie na trh podľa roadmapy v druhom polroku 2027