Nowości skuterowe 2027: nowe napędy, więcej codzienności

Od elektrycznego skutera miejskiego po adventure z twinem

Duże koła, ciepłe dłonie czy dwucylindrowiec z automatem: nowości skuterowe 2027 spełniają bardzo różne życzenia. Pokazujemy nowe modele i aktualizacje od Aprilii po Zero i podlinkowujemy szczegółowe artykuły.

by Der Horvath on 07.11.2026

Skuter ma ułatwia codziennoś. Jak różnie producenci podchodz do tego zadania, pokazuje spojrzenie na rok 2027: podczas gdy niektóre modele trzymaj si sprawdzonej recepty na dojazdy z dużymi kołami i płask podłog, inne łcz schowek na kask i owiewki z technik motocyklow. Do tego dochodz nowe napdy elektryczne i liczne aktualizacje kokpitów. Poniżej znajdziecie nowości i odświeżone modele skuterów uporzdkowane według marek. Dane techniczne, zasigi i zapowiadane ulepszenia to deklaracje poszczególnych producentów.

Aprilia SXR 125: mały GT z kolorowym TFT

Nowa Aprilia SXR 125 łczy chłodzony powietrzem jednocylindrowiec 125 cm³ o mocy 7,8 kW, czyli ok. 10,6 KM, z komfortowymi ambicjami małego GT. Na obu 14-calowych kołach pracuj opony 120/70, z przodu hamuje tarcza 220 mm, z tyłu bben 140 mm. CBS łczy działanie hamulców. Płaska podłoga, 804 mm wysokości siedzenia i 850-milimetrowa kanapa określaj iloś miejsca. Pod siedzeniem czeka podświetlony schowek 20 litrów na kask otwarty. 5-calowy TFT jest w standardzie, telefon, muzyka i nawigacja piktogramowa wymagaj opcjonalnego modułu Aprilia MIA. Wyposażenie uzupełniaj USB, przednie światło LED i bagażnik. Do wyboru s biel, srebro i czerń, sportowa wersja S wystpuje w czerwieni. Wicej: Aprilia SXR 125 zaprezentowana.

Widok z boku SXR 125 z płaską podłogą i długą kanapą.

Aprilia SR GT 125: nowe przełożenie na 2027

W Aprilii SR GT 125 fundamentem koncepcji urban adventure pozostaj dłuższe skoki zawieszenia, wikszy prześwit i opony all-terrain. Silnik i-get z systemem start-stop daje 11 kW, czyli 15 KM, i 12 Nm. Nowe jest zestrojenie przełożenia końcowego, które według Aprilii ma umożliwi wyższ prdkoś maksymaln. Ważniejsze na co dzień: przeprojektowany schowek mieści teraz kask integralny. Do tego 5-calowy kolorowy TFT zamiast LCD, nowe przełczniki przy kierownicy, USB-C i odświeżone felgi. Nawigacja działa przez opcjonalny moduł MIA. Nowości w palecie barw jest Boulder Grey, a w wersji Sport dodatkowo Tornado Green. Wszystkie szczegóły: Aprilia SR GT 125 i 200 na 2027.

SR GT 125 na 2027 występuje m.in. w kolorze Boulder Grey.

Aprilia SR GT 200: więcej mocy, ta sama aktualizacja

Aprilia SR GT 200 przejmuje te same ulepszenia schowka na kask, TFT, obsługi, USB-C i wzoru felg. Jej silnik i-get ze start-stop daje 13 kW, czyli ok. 17,7 KM, i 16,5 Nm. Kto chce wikszych rezerw napdu, dostaje w tej samej rodzinie skuterów mocniejsz alternatyw. Wersje standardowe wystpuj w kolorach Opalescent Light, Aprilia Black lub Boulder Grey. Malowanie Sport łczy Red Raceway, Boulder Grey lub Tornado Green z czarnymi elementami i czarno-czerwon kanap. Nawigacja ze smartfona również tutaj wymaga opcjonalnego modułu Aprilia MIA. Wspólny przegld znajdziecie w osobnym artykule o odświeżeniu SR GT.

CFMOTO 125SC-S: sportowo i 30 litrów schowka

CFMOTO wchodzi modelem 125SC-S do europejskiego segmentu skuterów. Za kanciastymi owiewkami pracuje własnej konstrukcji chłodzony ciecz, czterozaworowy jednocylindrowiec 125 cm³. Pakiet bezpieczeństwa tworz dwukanałowy ABS, kontrola trakcji, oświetlenie LED i sygnalizacja awaryjnego hamowania. Wysokoś siedzenia wynosi 780 mm. Pod siedzeniem maj si zmieści kask integralny i kask typu półskorupa, łcznie CFMOTO podaje 30 litrów. Ofert uzupełniaj dwa zamykane schowki z przodu i USB. W kokpicie marka stawia na 6,2-calowy TFT, dostp Bluetooth/NFC i aktualizacje over-the-air. Bogatsza wersja otrzymuje podgrzewane manetki i tylne amortyzatory z gazowymi zbiorniczkami wyrównawczymi. Wicej o nowym sportowym skuterze: CFMOTO 125SC-S w szczegółach.

125SC-S uzupełnia europejską ofertę CFMOTO o sportowy skuter.

Honda ADV125: adventure w formacie 125

Honda wprowadza skuter adventure do klasy A1. ADV125 łczy chłodzon ciecz 125-k o mocy 12,5 KM i 11,7 Nm z systemem start-stop, wyłczan kontrol trakcji HSTC i automatem V-Matic. Mas z paliwem pod korek Honda podaje na 133 kg, wysokoś siedzenia to 780 mm. Elementy zawieszenia Showa oferuj 116 mm skoku z przodu i 103 mm z tyłu, prześwit wynosi 165 mm. Wygld uzupełniaj opony z klockowym bieżnikiem na kołach 14 cali z przodu i 13 cali z tyłu. Do tego hamulce tarczowe z jednokanałowym ABS, szyba regulowana w zakresie 75 mm i 29-litrowy schowek na kask. Dodatkowy 2-litrowy schowek mieści gniazdo USB-C. W pakiecie s TFT z RoadSync, smartkey, światła LED i podstawka centralna. Przy zbiorniku 8,1 litra i zużyciu 2,1 l/100 km wg WMTC Honda podaje ok. 385 km zasigu. Szczegółowo: Honda ADV125 na 2027.

ADV125 łączy stylistykę adventure z ruchem miejskim.

Honda SH Mode 125: TFT zamiast analogowych zegarów

W Hondzie SH Mode 125 odświeżenie skupia si na rzeczach, których codziennie dotykacie i na które patrzycie. Nowe s przód, osłona tłumika i 4,2-calowy kolorowy wyświetlacz TFT. USB-C zastpuje dotychczasowe złcze USB-A. Mechanicznie pozostaje rama eSAF i silnik eSP+ 125 cm³ o mocy 11,8 KM i 12 Nm. Funkcja wyłczania na biegu jałowym nadal jest na pokładzie, zużycie Honda podaje w przeliczeniu na 2,0 l/100 km. Pearl Nostalgic Green i Vanilla White uzupełniaj Candy Luster Red i Matt Galaxy Black Metallic. To celowe odświeżenie koncepcji skutera miejskiego. Wicej: Honda SH Mode 125 rocznik 2027.

Paleta barw SH Mode 125 na 2027 obejmuje również zieleń i biel.

Honda SH350i: nawigacja na nowym TFT

Również duży SH przechodzi na 4,2-calowy TFT. W Hondzie SH350i dochodzi RoadSync z nawigacj turn-by-turn, rozmowy i muzyka s możliwe z odpowiednim zestawem Bluetooth. Jednocylindrowiec 330 cm³ daje 21,5 kW, czyli ok. 29 KM, i 31,5 Nm. Honda podaje 172 kg z paliwem pod korek, 805 mm wysokości siedzenia i 3,3 l/100 km wg WMTC. Zbiornik 9,1 litra ma pozwoli na ponad 270 km. Znana recepta obejmuje 16-calowe koła, płask podłog, dwukanałowy ABS i wyłczany HSTC. Pod siedzeniem czeka 22 litry na kask integralny, do tego seryjny 35-litrowy kufer Smart Top Box. Ofert dopełniaj USB-C, smartkey i sześ kolorów. Do Hondy SH350i 2027 w szczegółach.

SH350i łączy płaską podłogę z dużymi kołami.

Honda X-ADV: cztery nowe kolory na 2027

W Hondzie X-ADV nowości jest paleta kolorów. Mat Warm Ash Metallic, Pearl Deep Mud Gray, Grand Prix Red i Mat Ballistic Black Metallic s nowe na 2027. Baza techniczna crossoverowego skutera pozostaje bez zmian: dwucylindrowiec 745 cm³ i seryjna dwusprzgłowa skrzynia DCT. Czści koncepcji pozostaje też wykorzystanie tworzyw z recyklingu i pochodzenia biologicznego, w tym komponentów Durabio. Kto lubi miks skutera i motocykla adventure, dostaje wic przede wszystkim inny wygld. Przegld znajdziecie w artykule o odświeżeniu 750-ek Hondy.

Paleta barw X-ADV otrzymuje na 2027 cztery nowe malowania.

Honda Forza 750: nowe odcienie szarości dla maxi-skutera

Honda Forza 750 pozostaje przy klasycznym podejściu maxi-skutera z twinem 745 cm³ i seryjnym DCT. Na 2027 dochodz Gunmetal Black Metallic i Mat Iridium Gray Metallic, Mat Warm Ash Metallic pozostaje dostpny. Podobnie jak w dużym crossoverze marki, nie zmienia si ani podstawowy napd, ani charakter. Komponenty Durabio i inne bardziej zrównoważone tworzywa również należ do miksu materiałów. Odświeżenie jest wic skierowane do wszystkich, którzy chc połczy znan technik z nowym lakierem. Kolory i kulisy znajdziecie w osobnym artykule o Hondzie Forza 750 i pozostałych 750-kach.

Forza 750 zachowuje bazę techniczną i dostaje nowe kolory.

Piaggio Beverly 310: wielkokołowiec z nowym kokpitem

Piaggio modernizuje rodzin Beverly pod wzgldem designu, zegarów i rozwizań transportowych. Beverly 310 hpe daje 27,7 KM. Nowe s czarne obramowania przednich lamp LED, zmieniony krawat na osłonie nóg i, według Piaggio, lżejsze koła. W kokpicie znajduje si 6,88-calowy kolorowy TFT z czujnikiem światła. Nowy tylny uchwyt przyjmuje kufer bez dodatkowej płyty montażowej. Keyless, USB-C i elektrycznie odblokowywany schowek na kask pozostaj praktycznymi towarzyszami. W 310-ce w standardzie jest ponadto przezroczysta owiewka przednia. Wersja standardowa i S różni si kolorami i wykończeniem. Do wspólnego odświeżenia Beverly 2027.

Piaggio Beverly 400: MIA w standardzie

Beverly 400 hpe przejmuje zmiany wizualne i praktyczne, łczc je z moc 36 KM. W tej wersji silnikowej Piaggio MIA jest w standardzie zarówno w wersji podstawowej, jak i S. Dziki temu piktogramy nawigacji pojawiaj si bezpośrednio na nowym 6,88-calowym TFT. Według Piaggio pod siedzeniem mieści si kask integralny, a odblokowanie działa również pilotem. Wersja podstawowa łczy Bianco Luna lub Grigio Grafite z brzem i satynowo szarymi powierzchniami. Wersja S stawia na czarne komponenty, niebieskie detale oraz Nero Meteora, Grigio Mercurio, Blu Lapis lub Verde Minerale. Wicej: Piaggio Beverly 400 2027.

Beverly 400 łączy duże koła z jednolitą kanapą.

Piaggio Medley 125: dwa kaski otwarte pod siedzeniem

Piaggio Medley 125 pozostaje kompaktowym skuterem na dużych kołach z duż ilości miejsca pod siedzeniem. Elektrycznie odblokowywany schowek mieści 36,2 litra i według producenta dwa kaski otwarte. Na 2027 dochodz 5-calowy kolorowy TFT, nowe picioramienne felgi, czarne obramowanie reflektora i przeprojektowany metalowy krawat. Uchwyt kufra jest teraz w standardzie, sam kufer to akcesorium. Silnik i-get 125 cm³ połczono z wyłczan funkcj start-stop. Piaggio podaje mniej niż 2,5 l/100 km, w standardzie s też dwukanałowy ABS i czujnik przechyłu. USB znajduje si w schowku na rkawiczki. Wersje podstawowa i S otrzymuj różne kolory i wykończenia. Do Piaggio Medley 125 na 2027.

Piaggio Typhoon 125: powrót ze znanym dziobem

Typhoon wraca jako nowy skuter miejski. Pod charakterystycznym przodem w kształcie kaczego dzioba pracuje chłodzony wymuszonym obiegiem powietrza trzyzaworowy jednocylindrowiec o pojemności dokładnie 124 cm³, mocy 7,8 kW, czyli ok. 10,6 KM, i 10,4 Nm. Przeniesienie napdu zapewniaj CVT i automatyczne sprzgło. Oba koła maj 14 cali, z przodu pracuje tarcza 220 mm, z tyłu bben 140 mm z hydraulicznym CBS. Codzienn użytecznoś wspieraj płaska podłoga, haczyk na torby i 797 mm wysokości siedzenia. TFT jest czści wyposażenia, Piaggio MIA do łczności ze smartfonem oferowane jest jako akcesorium. Do wyboru s Nero Monsone, Bianco Boreale, Grigio Scirocco i Blu Oceano. Wicej o nowym Piaggio Typhoon 125.

Biały Typhoon pokazuje swoją całkowicie płaską podłogę.

Vespa Primavera Elettrica: nowy silnik do miasta

Elektryczna Vespa Primavera otrzymuje nowy napd opracowany i produkowany przez Piaggio Group we Włoszech. Według producenta obywa si on bez komponentów z metali ziem rzadkich. W wersji motorowerowej homologowanej na 45 km/h ma rzuca si w oczy przede wszystkim wyższy moment obrotowy przy ruszaniu. Vespa podaje do 85 km zasigu w trybie ECO. Akumulator można wyj do ładowania zaleta dla wszystkich, których gniazdko nie znajduje si przy miejscu parkingowym. Znane stalowe nadwozie pozostaje. MIA jest w tej wersji dostpne jako akcesorium, podobnie jak kufer i różne osłony przed wiatrem. Do aktualizacji elektrycznej rodziny Vespa.

Vespa Sprint S Elettrica: 45 km/h z większym momentem

Również elektryczna Vespa Sprint S otrzymuje nowy silnik bez komponentów z metali ziem rzadkich. Pozostaje motorowerem 45 km/h i dzieli z elektryczn Primaver deklarowany zasig do 85 km w trybie ECO oraz wyjmowany akumulator. Nacisk również tu położono na bardziej spontaniczn reakcj przy ruszaniu. W tych kluczowych danych oba motorowery si wic nie różni. Oświetlenie LED, felgi ze stopów lekkich i program akcesoriów uzupełniaj znan koncepcj Vespy. Kto chce funkcji smartfona, może doposaży si w MIA. Zmiany wyjaśnia osobny artykuł o Primaverze i Sprint S.

Elektryczna Sprint S w zieleni ze znanym wyglądem Vespy.

Vespa Primavera Tech: większy zasięg i TFT

Elektryczna Vespa Primavera Tech to wersja A1 z prdkości maksymaln 67 km/h. Nowy silnik i Vehicle Management System maj zwikszy zasig o 12,5 procent i obniży zużycie energii o 17 procent. Vespa podaje 100 km w trybie ECO lub 90 km wg WMTC. Wartości te opieraj si na różnych warunkach. Nowe s 5-calowy TFT i funkcja Maintenance na dłuższe postoje. MIA z nawigacj oraz keyless s w standardzie. Dwie lampki w osłonie nóg świec jeszcze 30 sekund po wyłczeniu. Pozostały zasig, stan akumulatora i rekuperacja s wyświetlane w kokpicie, USB zasila telefon. Wszystkie dane o Vespie Primavera Tech i wersjach motorowerowych.

Elektryczna Primavera Tech na zdjęciu z kufrem i osłoną przed wiatrem.

Voge SR16 380: duże koła, płaska podłoga

Voge poszerza ofert o SR16 380 dla dojeżdżajcych w mieście i okolicach. Jego silnik ma 377,7 cm³ pojemności, oba koła maj 16 cali. Do tego dochodzi całkowicie płaska podłoga. To wyraźny nacisk na dostpnoś i możliwości transportowe. Pokazana wersja ma ponadto wysok szyb i kufer za stopniowan kanap. Te widoczne cechy należy odróżni od ogólnego wyposażenia seryjnego. Voge projektuje ten skuter na dużych kołach z myśl o codziennych dojazdach do pracy. Skuter omawia artykuł o nowościach Voge.

Pokazana wersja SR16 380 ma wysoką szybę i kufer.

Yamaha RW350: sztywno zamocowany silnik, ruchoma przekładnia CVT

Yamaha podejmuje temat adventure now rodzin skuterów. W RW350 pracuje jednocylindrowiec 327 cm³ o mocy 29,2 KM i 31,5 Nm. Szczególna cecha nazywa si Yamaha Dynamic Ride: silnik jest sztywno zamocowany w ramie, a jednostka CVT porusza si wokół wału korbowego. Ma to zmniejszy masy nieresorowane. Koncepcj uzupełniaj odwrócony widelec 37 mm o skoku 140 mm, dwa tylne amortyzatory o skoku 105 mm i 185 mm prześwitu. Koła maj 16 i 14 cali, mas z paliwem pod korek Yamaha podaje na 192 kg. Wysokoś siedzenia i pojemnoś zbiornika wynosz 810 mm i 13 litrów. Na pokładzie s trzy tryby jazdy, kontrola trakcji, tempomat, zmienne pozycje stóp, smartkey i 5-calowy TFT z nawigacj Garmin StreetCross. Kask integralny mieści si pod siedzeniem w zależności od rozmiaru i kształtu. Do Yamahy RW350 2027.

Na podnóżkach RW350 pozwala na aktywną pozycję na stojąco.

Yamaha RW700: CP2 i sześć automatycznych biegów

Yamaha RW700 idzie pod wzgldem napdu jeszcze krok dalej w stron motocykla. CP2 o pojemności 689 cm³ daje 69,3 KM i 65 Nm, dodatkowo wymieniona jest wersja 35 kW. Y-AMT zmienia sześ biegów automatycznie lub łopatk przy kierownicy, napd końcowy realizuje łańcuch. Pi trybów jazdy, sześcioosiowa IMU i systemy wspomagania zależne od przechyłu pasuj do ambicji łczenia asfaltu i szutru. ABS tylnego koła można dezaktywowa w trybach GRAVEL. Koła szprychowe 17 cali z przodu i 15 cali z tyłu nosz opony Pirelli Scorpion Rally STR. Yamaha podaje 160/155 mm skoku zawieszenia, 221 kg z paliwem pod korek, 810 mm wysokości siedzenia i 14 litrów pojemności zbiornika. Regulowane podnóżki, dodatkowe podesty na stopy i schowek na kask łcz aktywn pozycj ze skuterow codzienności. Wicej o Yamasze RW700 z Y-AMT.

Yamaha pozycjonuje RW700 również z myślą o wypadach na szuter.

Yamaha RW700 Explore: więcej ciepła i regulacji

Yamaha RW700 Explore dzieli z wersj bazow silnik, koła, tryby jazdy i skoki zawieszenia. Dodatkowo w jej widelcu można regulowa napicie wstpne i tłumnienie. Podgrzewane manetki i podgrzewane siedzenie kierowcy oferuj po dziesi stopni, a do rozszerzonego wyposażenia należ też podstawka centralna i podświetlane przełczniki. Masa z paliwem pod korek rośnie do 224 kg. Tempomat, ogranicznik prdkości, 5-calowy TFT, nawigacja Garmin StreetCross, USB-C i smartkey należ już do wspólnej bazy wyposażenia. Explore wystpuje w kolorach Forest Green lub Midnight Black, wersja bazowa w Sage Blue lub Power Grey. Kto szuka wicej komfortu i wikszych możliwości strojenia zawieszenia, tu znajdzie różnic. Do porównania RW700 i RW700 Explore.

RW700 Explore podczas jazdy po krętej drodze.

Yamaha NMAX E: elektryczny MAX dla dojeżdżających

Nowa Yamaha NMAX E jeździ na własnej platformie A1. Jej napd elektryczny, zamocowany sztywno w ramie, daje 7,5 kW i 33,3 Nm, tylne koło napdza pasek. Z akumulatora 3,5 kWh ma by możliwe 104 km wg WMTC1 przy temperaturze akumulatora 25 stopni. Pokładowa ładowarka 800 W korzysta z AC Typ 2 lub, ze specjalnym kablem, z domowego gniazdka. Yamaha podaje 5,5 godziny od zera do 100 procent przy 25 stopniach i 200 woltach. NMAX E łczy 13-calowe koła, ABS, kontrol trakcji i trzy tryby jazdy z asystentem cofania. Wysokoś siedzenia wynosi 770 mm. Pakiet uzupełniaj schowek na kask integralny o odpowiednim kształcie, smartkey i 5-calowy TFT z aplikacj Motor-On. Start rynkowy wiosn 2027. Do Yamahy NMAX E w szczegółach.

NMAX E pomyślano jako elektrycznego towarzysza codziennych dojazdów.

Yamaha XENTER E: napęd elektryczny na dużych kołach

Yamaha XENTER E zestawia te same kluczowe dane mocy 7,5 kW i 33,3 Nm z inn koncepcj pojazdu. Oba koła maj 16 cali, podłoga jest płaska, wysokoś siedzenia wynosi 790 mm. Dla akumulatora 3,5 kWh Yamaha podaje do 108 km wg WMTC1 przy temperaturze akumulatora 25 stopni. Ładowanie i czas ładowania opisuj te same kluczowe dane co w elektrycznym MAX-ie: 800 W, AC Typ 2 lub odpowiedni kabel do domowego ładowania oraz 5,5 godziny w podanych warunkach testowych. W wyposażeniu s hamulce tarczowe z ABS, kontrola trakcji, trzy tryby jazdy i funkcja cofania. Zmieszczenie kasku integralnego w schowku zależy od jego rozmiaru i kształtu. TFT, aplikacja Motor-On, USB-C i smartkey uzupełniaj miejsk codziennoś. Start zapowiedziano na wiosn 2027. Wicej o Yamasze XENTER E.

Ujęcie z jazdy pokazuje wyprostowaną pozycję na XENTER E.

Zero LS3: elektryczny skuter z pakietem komfort

Zero prezentuje LS3, nowy elektryczny skuter A1. Producent podaje 12,7 kW mocy szczytowej, 120 km/h prdkości maksymalnej i 102 km/h prdkości osigalnej w sposób cigły. Trzy akumulatory oferuj łcznie 5,6 kWh, zasig ma wynosi do 150 km. Jeden akumulator pod siedzeniem można wyj, co zwiksza przestrzeń bagażow. Ładowanie odbywa si przez Typ 2. Podgrzewane manetki, podgrzewana kanapa, kufer, średnio wysoka szyba, dwa złcza USB-C, asystent ruszania pod gór oraz kamera przednia i tylna tworz obszerny pakiet komfortu. Start zapowiedziano na wiosn 2027. Zero podaje 6.810 euro w Niemczech, 6.870 euro w Austrii i 6.040 CHF w Szwajcarii, wliczajc transport do dealera i opłat za utylizacj akumulatora. Dodatkowe usługi dealera mog generowa koszty. Wszystkie szczegóły w artykule o nowościach Zero 2027.

Dwa LS3 pokazują różne warianty kolorystyczne w ruchu miejskim.

FAQ: co przynoszą nowości skuterowe 2027?

Jakie trendy wida w nowych skuterach? Koncepcje adventure wdruj od 125-ek aż po dwucylindrowce, a modele elektryczne otrzymuj własne platformy i nowe napdy. W odświeżonych modelach na pierwszy plan wysuwaj si kokpity TFT, łcznoś ze smartfonem i praktyczne rozwizania transportowe.

Które skutery oferuj szczególnie dużo miejsca? Piaggio podaje dla Medley 125 36,2 litra na dwa kaski otwarte. CFMOTO deklaruje dla 125SC-S 30 litrów na kask integralny i półskorup. Honda podaje dla ADV125 29 litrów. O rzeczywistej użyteczności decyduj kształt i rozmiar kasku.

Czy zasigi elektryków można bezpośrednio porówna? Wartości Yamahy to dane WMTC1 przy temperaturze akumulatora 25 stopni. Vespa rozróżnia tryb ECO i WMTC. Zero podaje do 150 km. Różne warunki odniesienia nie pozwalaj na bezpośrednie porównanie zasigów.

Które modele dostaj głównie nowe kolory? X-ADV i Forza 750 Hondy zachowuj na 2027 swoj baz techniczn i otrzymuj nowe malowania. W wielu innych odświeżonych modelach dochodz jednocześnie nowe kokpity lub detale wyposażenia.