Dvoznamenkasti rast. Napokon opet brojka koju se u prezentaciji industrije rado ispiše velikim zelenim slovima na slajd. Od siječnja do rujna 2026. na ukupnom austrijskom tržištu registrirano je 42.251 vozilo, 11,44 posto više nego prethodne godine. To je 4.336 dodatnih registracija. Razveseljavajuće? Svakako. Novi procvat? Tu bih pjenušac zasad ipak ostavio u hladnjaku.

Najpopularnije marke motocikala u Austriji 2026.
Rekordi prodaje? Provjera činjenica!
Registracije rastu 11,44 posto u odnosu na 2025. Zvuči kao pivo nakon posla za cijelu industriju. No pogled na 2024. koči euforiju: Austrija ponajprije nadoknađuje slabu prošlu godinu. Kod pojedinih marki postaje znatno zanimljivije.
&width=72&height=72&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
Poky
Objavljeno na 14. 10. 2026.
Tržište motocikala u Austriji: S veseljem još malo pričekajte
Jer 2025. je izrazito zahvalna godina za usporedbu. Tada je nakon devet mjeseci u statistici stajalo 37.915 registracija. U snažnom usporednom razdoblju 2024. bilo ih je još 42.640. Tržište je dakle najprije izgubilo 11,08 posto, a sada taj pad uglavnom nadoknađuje.
U odnosu na 2024. Austrija i dalje zaostaje za 389 vozila, odnosno 0,91 posto. Industrija je time gotovo ponovno ondje gdje je već bila prije dvije godine. To je oporavak, ali još nije razlog da se zbog novog zamaha rasta međusobno tapšemo po ramenu.
Zanimljivije od ukupne brojke ionako je pitanje tko nosi taj oporavak. Neke marke doista rastu iznad svoje razine iz 2024. Druge slave plus koji ponajprije otkriva koliko je loša bila prethodna godina. A neke gube čak i na tržištu koje upravo ponovno raste.
Napomena unaprijed: Sve se brojke odnose na razdoblje od siječnja do rujna dotične godine i na dostavljenu statistiku ukupnog tržišta. Riječ je o registracijama, koje ne odgovaraju automatski prodaji privatnim krajnjim kupcima. Godišnji obračun slijedi tek nakon prosinca.
Top 30 marki: Tri godine umjesto jednog lijepog postotka
Poredak se ravna prema registracijama u 2026. Ovih 30 marki zajedno čini 38.936 vozila, a time i 92,15 posto ukupnog tržišta.
Najpopularnije marke motocikala u Austriji 2026.
| Mjesto | Marka | 2024 | 2025 | 2026 | 2026. u odnosu na 2025. | 2026. u odnosu na 2024. |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Vespa | 6.930 | 6.118 | 6.187 | +1,13 % | -10,72 % | 2 | Honda | 5.801 | 5.509 | 5.279 | -4,17 % | -9,00 % | 3 | Beta | 3.615 | 3.225 | 4.039 | +25,24 % | +11,73 % | 4 | Yamaha | 2.332 | 2.726 | 2.709 | -0,62 % | +16,17 % | 5 | KTM | 2.980 | 1.364 | 2.413 | +76,91 % | -19,03 % | 6 | Kawasaki | 2.073 | 2.408 | 2.378 | -1,25 % | +14,71 % | 7 | BMW | 2.223 | 2.271 | 2.284 | +0,57 % | +2,74 % | 8 | Rieju | 2.218 | 2.052 | 2.016 | -1,75 % | -9,11 % | 9 | Aprilia | 783 | 817 | 1.016 | +24,36 % | +29,76 % | 10 | Suzuki | 952 | 891 | 961 | +7,86 % | +0,95 % | 11 | Piaggio | 1.062 | 929 | 943 | +1,51 % | -11,21 % | 12 | Triumph | 884 | 982 | 887 | -9,67 % | +0,34 % | 13 | Voge | 104 | 425 | 866 | +103,76 % | +732,69 % | 14 | CFMOTO | 315 | 296 | 858 | +189,86 % | +172,38 % | 15 | Sanyang-SYM | 615 | 631 | 661 | +4,75 % | +7,48 % | 16 | Ducati | 603 | 638 | 618 | -3,13 % | +2,49 % | 17 | QJ | 108 | 191 | 519 | +171,73 % | +380,56 % | 18 | Harley-Davidson | 531 | 419 | 498 | +18,85 % | -6,21 % | 19 | NIU | 140 | 226 | 477 | +111,06 % | +240,71 % | 20 | Kymco | 287 | 298 | 394 | +32,21 % | +37,28 % | 21 | Husqvarna | 850 | 426 | 366 | -14,08 % | -56,94 % | 22 | Stark | 0 | 173 | 340 | +96,53 % | n. p. | 23 | Benda | 124 | 251 | 303 | +20,72 % | +144,35 % | 24 | Vent | 158 | 293 | 297 | +1,37 % | +87,97 % | 25 | Talaria | 77 | 78 | 296 | +279,49 % | +284,42 % | 26 | Zontes | 180 | 243 | 289 | +18,93 % | +60,56 % | 27 | Surron / Sur-Ron | 301 | 247 | 278 | +12,55 % | -7,64 % | 28 | Fantic-Motor | 414 | 231 | 277 | +19,91 % | -33,09 % | 29 | Moto Guzzi | 353 | 252 | 256 | +1,59 % | -27,48 % | 30 | Sherco | 624 | 272 | 231 | -15,07 % | -62,98 % |
n. p.: Kod polazne osnove nula nije moguće izračunati postotnu promjenu.
Vespa i Honda: Pri vrhu, ali ne u rastu
Vječni favorit Vespa sa 6.187 registracija ostaje na prvom mjestu. Konkurencija je na distanci, ali i vlastiti rezultat iz 2024. U odnosu na 2025. dodano je tek 69 vozila. To daje rast od 1,13 posto na tržištu koje raste 11,44 posto. U odnosu na 2024. nedostaju 743 registracije. Tržišni udio pada sa 16,25 na 14,64 posto. Kruna je još na glavi, ali sjedi malo labavije.
Honda slijedi na drugom mjestu s 5.279 vozila: nakon 5.801 registracije u 2024. i 5.509 u 2025. ponovno ide prema dolje. Honda gubi 4,17 posto u odnosu na 2025. i nalazi se devet posto ispod 2024. Plasman je snažan, no smjer razvoja blago negativan.
Beta na trećem mjestu pokazuje da može i drukčije. Nakon pada s 3.615 na 3.225 registracija, marka raste na 4.039 vozila. Plus od 25,24 posto u odnosu na 2025. sadrži efekt nadoknađivanja, ali ide i dalje od toga: u odnosu na 2024. ostaju 424 dodatne registracije i 11,73 posto rasta. Ovdje zelena brojka doista smije ostati zelena.
Yamaha i Kawasaki: Mali minus nije nužno loša vijest
Kod Yamahe stoji minus od 0,62 posto. Tko gleda samo tu brojku, propušta zanimljiviju priču. Yamaha je već 2025. narasla s 2.332 na 2.726 vozila i sada tu razinu gotovo zadržava s 2.709 registracija. U odnosu na 2024. plus i dalje iznosi 16,17 posto. Dok drugi sada nadoknađuju, Yamaha je rast imala već prošle godine.
Kawasaki pokazuje sličnu sliku. Nakon 2.073 registracije u 2024. uslijedilo je 2.408 u 2025., a sada 2.378. Trenutačni minus od 1,25 posto mala je korekcija nakon prethodnog rasta. U odnosu na 2024. ostaje 14,71 posto plusa. Crveni predznak dakle još ne čini lošu dvogodišnju bilancu.
KTM: Rast od gotovo 77 posto važan je signal nakon teške 2025. godine
KTM je školski primjer zašto na trijumfalne vijesti – razumljive nakon turbulentnih mjeseci – uvijek treba gledati i kritičkim okom. 2.413 registracija znači rast od 76,91 posto u odnosu na 2025. To zvuči kao pošteno ubrzanje i s 1.049 dodatnih vozila relevantno je i u apsolutnim brojkama, ključna riječ: smanjenje zaliha. Čisto računski, taj rast odgovara gotovo četvrtini ukupnog rasta tržišta u odnosu na 2025.
Kvaka je u stupcu 2024. Tada je registrirano još 2.980 KTM-ova. Unatoč trenutačnom skoku nedostaje dakle 567 vozila, odnosno 19,03 posto. KTM se vidljivo izvlači iz krize. No na razini iz 2024. marka još nije.
BMW, Suzuki i Triumph: Stabilnost ima različita lica
BMW isporučuje brojke zbog kojih se kalkulator ne mora preznojiti: 2.223, 2.271, a sada 2.284 registracije. To daje 0,57 posto plusa u odnosu na 2025. i 2,74 posto u odnosu na 2024. Dok je ukupno tržište prošlo kroz udolinu, BMW je ostao razmjerno konstantan. Malo drame ekonomski može biti sasvim ugodno.
Suzuki nakon 952 registracije u 2024. i 891 prošle godine sada dolazi na 961 vozilo. Trenutačni rast od 7,86 posto time praktički vodi natrag na polaznu točku. U odnosu na 2024. plus iznosi devet vozila. Lijepo je što smjer opet štima.
Triumph ide obrnutim putem. Od 884 najprije je porastao na 982 registracije, a sada se vratio na 887. Minus od 9,67 posto u odnosu na 2025. je izražen. Gledano kroz dvije godine, ipak ostaju tri dodatna vozila. Triumph gotovo potpuno gubi prošlogodišnji rast, ali i dalje stoji otprilike ondje gdje je marka bila 2024.
Rieju, Piaggio i Aprilia: Samo jedna marka raste u obje usporedbe
Rieju pada s 2.218 preko 2.052 na 2.016 registracija. Trenutačni minus od 1,75 posto djeluje bezazleno, ali zaostatak za 2024. u međuvremenu iznosi 9,11 posto. Pad se odvija u manjim koracima, smjer ostaje isti.
Kod Piaggia u statistici stoje 943 vozila, a time 1,51 posto više nego 2025. To je 14 dodatnih registracija. U odnosu na 1.062 vozila iz 2024. i dalje nedostaje 119. Mali plus jednostavno još ne pretvara dvogodišnji minus od 11,21 posto u preokret natrag prema starom volumenu.
Aprilia ima znatno više razloga za radost. Marka raste sa 783 preko 817 na 1.016 registracija. Time bilježi 24,36 posto plusa u odnosu na 2025. i 29,76 posto u odnosu na 2024. Nije riječ o pukom vraćanju nakon pada, nego o rastu u obje usporedbe. Četveroznamenkasti broj registracija tome savršeno pristaje.
Voge, CFMOTO i QJ: Ovdje se mijenjaju odnosi snaga
Voge raste sa 104 registracije u 2024. preko 425 u 2025. na 866 vozila. Već znatno povećani prošlogodišnji volumen ponovno je više nego udvostručen. U odnosu na 2024. plus iznosi 732,69 posto. Naravno, mala polazna osnova pomaže impresivnom postotku. No 762 dodatna vozila u dvije godine teško je osporiti i bez znaka za postotak.
CFMOTO je 2025. s 296 registracija bio još malo ispod 315 vozila iz 2024. Skok na 858 vozila sada daleko nadilazi puko zatvaranje te rupe. 189,86 posto plusa u odnosu na 2025. stoji nasuprot 172,38 posto rasta u odnosu na 2024. Ovdje nije jednostavno popravljena loša prethodna godina. Ofenziva modela daje krila kineskom proizvođaču s premium ambicijama.
QJ također raste u oba razdoblja: sa 108 preko 191 na 519 vozila. To daje 171,73 posto plusa u odnosu na 2025. i 380,56 posto u odnosu na 2024. Voge, CFMOTO i QJ zajedno sada dolaze na 2.243 registracije. Prije dvije godine bilo ih je 527.
Ukupno tržište ostalo je gotovo jednako veliko. Ove tri marke u njemu sada zauzimaju znatno više prostora. Statistika jasno pokazuje taj pomak, ali sama po sebi još ne objašnjava njegove uzroke.
Ducati, Harley-Davidson i Kymco: Od nadoknađivanja do pravog rasta
Ducati nakon 603 i 638 registracija sada dolazi na 618 vozila. To znači 3,13 posto manje nego 2025., ali 2,49 posto više nego 2024. Stabilne tržišne brojke, bez velikih promjena.
Harley-Davidson u odnosu na 2025. raste 18,85 posto na 498 vozila. To isprva izgleda razveseljavajuće, nakon što je prošle godine postignuto samo 419 registracija. No 531 vozilo iz 2024. ostaje izvan dosega. U odnosu na tada nedostaje 6,21 posto.
Kymco se, nasuprot tome, može pohvaliti s oba usporedna stupca. Sa 287 preko 298 ide na 394 registracije. To znači 32,21 posto rasta u odnosu na 2025. i 37,28 posto u odnosu na 2024. Trenutačni skok nadovezuje se na već blago narasli prošlogodišnji rezultat.
NIU i Stark: električni predvodnici jurišaju prema Top 20 najpopularnijih marki motocikala
NIU raste sa 140 preko 226 na 477 registracija. U odnosu na prošlu godinu volumen se više nego udvostručio, a u odnosu na 2024. plus iznosi 240,71 posto. U apsolutnim brojkama to je 337 dodatnih vozila u dvije godine; NIU se nedvojbeno etablirao kao jasni broj 1 među čisto električnim proizvođačima. I ovdje iza velikog postotka stoji jasno veći volumen.
Stark dolazi na 340 registracija nakon 173 u 2025. To daje 96,53 posto rasta. Dakle udvostručenje – napeto iščekujemo kamo će put voditi 2027.
Benda i Zontes: Snažan rast i u 2026.
Benda raste sa 124 preko 251 na 303 registracije. Nakon udvostručenja prošle godine, trenutačni rast od 20,72 posto manje je spektakularan. U odnosu na 2024. ipak ostaje 144,35 posto rasta. Volumen i dalje raste, samo se tempo promijenio, pri čemu valja reći da modeli poput Rock 707 i cruisera od 950 kubika s V4 motorom imaju vrlo kasni izlazak na tržište 2027. te ovdje uopće još nisu obuhvaćeni.
Zontes raste sa 180 preko 243 na 289 vozila. Plus iznosi 18,93 posto u odnosu na 2025. i 60,56 posto u odnosu na 2024. Marka time raste u obje usporedbe i trenutačno raste brže od ukupnog tržišta.
Husqvarna, Fantic, Moto Guzzi i Sherco: 2024. ostaje daleko
Kod Husqvarne malo je prostora za prijateljske formulacije. Nakon 850 registracija u 2024. uslijedilo je 426, a sada 366 vozila. Nakon snažnog pada prošle godine marka gubi dodatnih 14,08 posto. U odnosu na 2024. nedostaje 56,94 posto volumena. Primjetno je da je koncern trenutačno snažno fokusiran na glavnu marku KTM.
Fantic-Motor može se barem pohvaliti trenutačnim plusom od 19,91 posto. No 277 registracija ostaje znatno ispod 414 vozila iz 2024. Kroz dvije godine minus iznosi 33,09 posto. Marka s nestabilnom prošlošću nadoknađuje, ali pred njom je još dobar komad puta.
Moto Guzzi u jubilarnoj godini raste s 252 na 256 vozila. Četiri dodatne registracije daju 1,59 posto plusa. U odnosu na 353 vozila iz 2024. i dalje nedostaje 27,48 posto. To je zasad stabilizacija na nižoj razini. Više se možda smije očekivati 2027., sada kad je otvorena nova tvornica.
Sherco pada sa 624 preko 272 na 231 registraciju. Trenutačni minus iznosi 15,07 posto, a u odnosu na 2024. nedostaje 62,98 posto. Ovdje nakon već slabog usporednog razdoblja slijedi daljnji pad.
Izvan Top 30: Velike promjene, djelomično male brojke
Uzete su u obzir dodatne marke s najmanje 25 registracija u 2026. i promjenom većom od 30 posto u odnosu na 2025. ili 2024.
Malo jedinica – velike promjene
| Marka | 2024 | 2025 | 2026 | 2026. u odnosu na 2025. | 2026. u odnosu na 2024. |
|---|---|---|---|---|---|
| Brixton | 561 | 215 | 230 | +6,98 % | -59,00 % | E.F.O | 163 | 112 | 214 | +91,07 % | +31,29 % | Royal Enfield | 290 | 278 | 178 | -35,97 % | -38,62 % | E Ride Pro | 0 | 52 | 139 | +167,31 % | n. p. | Peugeot | 442 | 184 | 135 | -26,63 % | -69,46 % | EFUN | 188 | 120 | 116 | -3,33 % | -38,30 % | Royal Alloy | 9 | 25 | 126 | +404,00 % | +1.300,00 % | Zero Motorcycles | 18 | 39 | 98 | +151,28 % | +444,44 % | Kove | 0 | 6 | 97 | +1.516,67 % | n. p. | Horwin | 107 | 44 | 94 | +113,64 % | -12,15 % | TM Moto | 0 | 10 | 82 | +720,00 % | n. p. | Motron | 287 | 167 | 75 | -55,09 % | -73,87 % | Gas Gas | 253 | 74 | 74 | 0,00 % | -70,75 % | VMOTO | 10 | 10 | 63 | +530,00 % | +530,00 % | Terra Motorrad | 352 | 117 | 54 | -53,85 % | -84,66 % | Moto Morini | 13 | 48 | 52 | +8,33 % | +300,00 % | Mangosteen | 33 | 39 | 52 | +33,33 % | +57,58 % | MV Agusta | 80 | 40 | 37 | -7,50 % | -53,75 % | Lambretta | 70 | 33 | 35 | +6,06 % | -50,00 % | Silence | 71 | 55 | 35 | -36,36 % | -50,70 % | Tianying | 39 | 114 | 33 | -71,05 % | -15,38 % | Super Soco | 112 | 56 | 31 | -44,64 % | -72,32 % | Benelli | 110 | 66 | 28 | -57,58 % | -74,55 % | RFN | 0 | 7 | 25 | +257,14 % | n. p. | Segway | 9 | 1 | 25 | +2.400,00 % | +177,78 % |
Horwin savršeno odgovara osnovnoj temi ovog izvješća: 113,64 posto rasta u odnosu na 2025. zvuči kao proboj. Ipak, 94 registracije ispod su 107 vozila iz 2024. I Brixton i Lambretta pokazuju trenutačni plus, dok im je volumen kroz dvije godine snažno pao. Gas Gas točno zadržava prošlogodišnju brojku, ali je time, i iz gore navedenih razloga, 70,75 posto ispod 2024.
Kod marki Royal Enfield, Peugeot, Motron, Terra Motorrad, MV Agusta, Silence, Super Soco i Benelli oba usporedna stupca pokazuju prema dolje. EFUN također zaostaje u obje usporedbe. Tianying u odnosu na visoku prošlogodišnju vrijednost gubi 71,05 posto, ali u odnosu na 2024. ostaje na znatno manjem minusu od 15,38 posto. Dakle i snažan pad treba kontekst.
S druge strane stoje E.F.O, Royal Alloy, Zero Motorcycles, VMOTO, Moto Morini i Mangosteen s rastom u odnosu na obje usporedne godine. E Ride Pro, Kove, TM Moto i RFN znatno rastu u odnosu na 2025.; postotna usporedba s 2024. u svakom slučaju nije moguća zbog polazne osnove nula.
A tu je i Segway s 2.400 posto plusa. Brojka koja bi na prezentacijskom slajdu vjerojatno dobila vlastitu animaciju. Izraženo u vozilima, riječ je o skoku s jedne na 25 registracija. Rast je točan, ali red veličine ipak treba napisati uz njega. Isto vrijedi za Royal Alloy: 1.300 posto u odnosu na 2024. znači porast s devet na 126 vozila.
Zaključak: Povratak na kurs još nije novi procvat
Austrijsko tržište znatno se oporavilo u odnosu na 2025. To je razveseljavajuće i ne treba ga umanjivati. No tko iz toga radi novi procvat, trebao bi objasniti zašto je 2026. i dalje ispod 2024.
Zanimljiviji razvoj odvija se unutar tržišta. Voge, CFMOTO, QJ, NIU i Talaria zajedno dolaze na 3.016 registracija. U 2024. bilo ih je 744. U odnosu na 2025. ovih pet marki računski donosi 1.800 dodatnih vozila, a time i 41,51 posto ukupnog neto rasta.
Drugi se proizvođači tek vraćaju, zadržavaju već postignutu razinu ili i dalje gube. Opći rast tržišta te razlike ne čini manjima.
Industrija se smije radovati 2026. godini. Samo pri nazdravljanju ne bi trebala sasvim zaboraviti 2024.