Yamaha Tricity 300 Airbag
Find technical data, prices and reviews.

Key Specification Yamaha Tricity 300 Airbag 2026
Engine and Drive Train
| Bore | 70 mm |
|---|---|
| Stroke | 75.9 mm |
| Engine power | 28 HP |
| Rpm at Max. Power | 7250 rpm |
| Torque | 28.9 Nm |
| Rpm at Torque | 5750 rpm |
| Compression Ratio | 10.9 |
| Fuel system | Injection |
| Starter | Electric |
| Ignition | Transistor |
| Transmission | Belt |
| Transmission Type | Variomatic |
| Cylinders | 1 |
| Strokes | 4-Stroke |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valves | OHC |
| Cooling | liquid |
| Lubrication | Forced |
| Displacement | 292 ccm |
Suspension Front
| Front suspension | Telescopic fork |
|---|---|
| Travel | 100 mm |
Suspension Rear
| Suspension | Unit Swing |
|---|---|
| Travel | 84 mm |
Brakes Front
| Type | Double disk |
|---|---|
| Diameter | 267 mm |
| Actuation | Hydraulic |
Brakes Rear
| Type | Disc |
|---|---|
| Diameter | 267 mm |
Assistance Systems
| Advanced Rider Assistance Systems | ABS, Combined Brake System, Cornering ABS, , , |
|---|
Dimensions and Weights
| Front tyre width | 120 mm |
|---|---|
| Front tyre height | 70 % |
| Front tyre diameter | 14 inch |
| Rear tyre width | 140 mm |
| Rear tyre height | 70 % |
| Rear tyre diameter | 14 inch |
| Length | 2250 mm |
| Width | 815 mm |
| Height | 1470 mm |
| Wheelbase | 1595 mm |
| Seat Height | 795 mm |
| Kerb Weight (with ABS) | 242 kg |
| Fuel Tank Capacity | 13 l |
| License compliancy | B |
| Range | 393 km |
| Combined CO2 emissions | 76 g/km |
| Combined fuel consumption | 3.3 l/100km |
| Euro Norm | Euro 5+ |
| Ground clearance | 130 mm |
Equipment
| Equipment | Airbag, Connectivity, LED-Headlights, TFT display, Integrated navigation system, , , , , , |
|---|
FAQ tires Yamaha Tricity 300 Airbag
FAQ Yamaha Tricity 300 Airbag
- Which one is better? Yamaha Tricity 300 Airbag or {AlternativeBrandModel}?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the Yamaha Tricity 300 Airbag?
- Compared to other Scooter bikes the availability is very poor. There are very few Yamaha Tricity 300 Airbag bikes available on the market.
- How popular is the Yamaha Tricity 300 Airbag?
- There is a very weak demand for a Yamaha Tricity 300 Airbag on the market.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
TOP Comparisons
Yamaha Tricity 300 Airbag Pictures
Source: 1000PS











































