Benda Chinchilla 350 CVT
Find technical data, prices and reviews.

&width=60&height=60&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
Benda Chinchilla 350 CVT 2026 Experiences and Expert Review
Der Horvath
The Benda Chinchilla 350 NEO is a bold cruiser that deliberately breaks new ground with its CVT transmission, creating one thing above all else: maximum accessibility. It is easier to ride than almost any other bike in this class and is clearly aimed at beginners, returning riders and anyone who wants to cruise in a relaxed manner without having to worry about shifting gears. Even if some of the classic V2 emotion is lost in the process, the overall package impresses with its suitability for everyday use, its comfort and, above all, a concept that works surprisingly well.
Read the full article on 1000PS.com

Key Specification Benda Chinchilla 350 CVT 2026
Engine and Drive Train
| Engine type | V |
|---|---|
| Bore | 42 mm |
| Stroke | 45 mm |
| Engine power | 34 HP |
| Rpm at Max. Power | 8700 rpm |
| Torque | 31 Nm |
| Rpm at Torque | 6500 rpm |
| Compression Ratio | 11.5 |
| Fuel system | Injection |
| Starter | Electric |
| Clutch Type | Antihopping, Clutch systems |
| Transmission | Belt |
| Transmission Type | Variomatic |
| Cylinders | 2 |
| Strokes | 4-Stroke |
| Valves per cylinder | 4 |
| Cooling | liquid |
| Displacement | 343 ccm |
Suspension Front
| Front suspension | Upside-Down telescopic fork |
|---|---|
| Travel | 115 mm |
Suspension Rear
| Suspension | Swing arm |
|---|---|
| Travel | 37 mm |
Chassis
| Frame | Steel |
|---|
Brakes Front
| Type | Single disk |
|---|---|
| Diameter | 320 mm |
| Piston | Four pistons |
| Actuation | Hydraulic |
| Technology | radial |
Brakes Rear
| Type | Disc |
|---|---|
| Diameter | 260 mm |
| Piston | Double piston |
Assistance Systems
| Advanced Rider Assistance Systems | ABS |
|---|
Dimensions and Weights
| Front tyre width | 120 mm |
|---|---|
| Front tyre height | 80 % |
| Front tyre diameter | 16 inch |
| Rear tyre width | 150 mm |
| Rear tyre height | 80 % |
| Rear tyre diameter | 15 inch |
| Length | 2190 mm |
| Width | 895 mm |
| Height | 1050 mm |
| Wheelbase | 1485 mm |
| Seat Height | 690 mm |
| Kerb Weight (with ABS) | 195 kg |
| Fuel Tank Capacity | 16 l |
| License compliancy | A2 |
| Range | 355 km |
| Combined CO2 emissions | 104 g/km |
| Combined fuel consumption | 4.5 l/100km |
| Stationary noise | 94 dB |
| Euro Norm | Euro 5+ |
Equipment
| Equipment | LED-Headlights, USB socket, Charging & power, Lighting |
|---|
Latest 1000PS motorbike articles about Benda Chinchilla 350 CVT
FAQ tires Benda Chinchilla 350 CVT
- Which tires are currently recommended by the 1000PS editorial team for this model?
Tourer and cruiser
High mileage and cool looks are very important, wet grip is just as welcome. The focus is on touring suitability and less on sportiness.
FAQ Benda Chinchilla 350 CVT
- What is the current market price of the Benda Chinchilla 350 CVT?
- The current average market price of a Benda Chinchilla 350 CVT, year of manufacture 2026, is 5,500 USD with an average mileage of 0 km.
- Which one is better? Benda Chinchilla 350 CVT or QJ Motor SRV 400 AMT?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the Benda Chinchilla 350 CVT?
- Compared to other Chopper/Cruiser bikes the availability is normal. There are average number of Benda Chinchilla 350 CVT bikes available on the market.
- How popular is the Benda Chinchilla 350 CVT?
- There is a very weak demand for a Benda Chinchilla 350 CVT on the market. Test reports of this model are rarely read on the platform of 1000PS.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
TOP Comparisons
Benda Chinchilla 350 CVT Pictures
Source: 1000PS









