Benda Napoleonbob 125
Find technical data, prices and reviews.

Key Specification Benda Napoleonbob 125 2026
Engine and Drive Train
| Engine type | V |
|---|---|
| Bore | 42 mm |
| Stroke | 45 mm |
| Engine power | 14 HP |
| Rpm at Max. Power | 9000 rpm |
| Torque | 10.9 Nm |
| Rpm at Torque | 6500 rpm |
| Compression Ratio | 11.3 |
| Fuel system | Injection |
| Starter | Electric |
| Clutch Type | Multiplate in oil-bath, Antihopping, Clutch systems |
| Transmission | Chain |
| Transmission Type | Gearshift |
| Number of gears | 6 |
| Cylinders | 2 |
| Strokes | 4-Stroke |
| Valves per cylinder | 3 |
| Cooling | liquid |
| Displacement | 125 ccm |
Suspension Front
| Travel | 75 mm |
|---|
Suspension Rear
| Suspension | Swing arm |
|---|---|
| Shock absorber | Dual Shock |
| Travel | 38 mm |
| Adjustment | Preload |
| Material | Steel |
Chassis
| Frame | Steel |
|---|
Brakes Front
| Type | Single disk |
|---|---|
| Diameter | 320 mm |
| Piston | Four pistons |
| Shock mount | Fixed caliper |
| Actuation | Hydraulic |
| Technology | radial |
Brakes Rear
| Type | Disc |
|---|---|
| Diameter | 260 mm |
| Piston | Double piston |
Assistance Systems
| Advanced Rider Assistance Systems | ABS, Traction control |
|---|
Dimensions and Weights
| Front tyre width | 130 mm |
|---|---|
| Front tyre height | 80 % |
| Front tyre diameter | 18 inch |
| Rear tyre width | 160 mm |
| Rear tyre height | 70 % |
| Rear tyre diameter | 18 inch |
| Length | 2315 mm |
| Width | 805 mm |
| Height | 1035 mm |
| Wheelbase | 1545 mm |
| Seat Height | 748 mm |
| Kerb Weight | 195 kg |
| Fuel Tank Capacity | 9 l |
| License compliancy | A1, B196 |
| Range | 200 km |
| Combined CO2 emissions | 64 g/km |
| Combined fuel consumption | 2.7 l/100km |
| Stationary noise | 91 dB |
| Euro Norm | Euro 5+ |
| Ground clearance | 120 mm |
Equipment
| Equipment | TFT display, Modern electronics |
|---|
Price Benda Napoleonbob 125
Model year
Current average market prices
FAQ tires Benda Napoleonbob 125
FAQ Benda Napoleonbob 125
- What is the current market price of the Benda Napoleonbob 125?
- The current average market price of a Benda Napoleonbob 125, year of manufacture 2026, is 4,750 USD with an average mileage of 0 km.
- Which one is better? Benda Napoleonbob 125 or Benda Napoleonbob 250?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the Benda Napoleonbob 125?
- Compared to other Chopper/Cruiser bikes the availability is good. There are many Benda Napoleonbob 125 bikes available on the market.
- How popular is the Benda Napoleonbob 125?
- There is an average strong demand for a Benda Napoleonbob 125 on the market.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
TOP Comparisons
Benda Napoleonbob 125 Pictures
Source: 1000PS
























