KTM 1390 SUPER DUKE RR TRACK 2026
Find technical data, prices and reviews.

Key Specification KTM 1390 SUPER DUKE RR TRACK 2026
Engine and Drive Train
| Engine type | V |
|---|---|
| Engine power | 202 HP |
| Rpm at Max. Power | 10000 rpm |
| Torque | 151 Nm |
| Fuel system | Injection |
| Degrees | 75 |
| Starter | Electric |
| Clutch Type | Multiplate in oil-bath, Antihopping, Clutch systems |
| Ignition | Dual ignition |
| Transmission | Chain |
| Transmission Type | Gearshift |
| Number of gears | 6 |
| Cylinders | 2 |
| Strokes | 4-Stroke |
| Valves per cylinder | 4 |
| Cooling | liquid |
| Displacement | 1350 ccm |
Suspension Front
| Front suspension | Upside-Down telescopic fork |
|---|---|
| Technology | Closed Cartridge |
| Brand | WP |
| Travel | 130 mm |
| Adjustment | Compression, Preload, Rebound |
Suspension Rear
| Suspension | Swing arm |
|---|---|
| Shock absorber | Monoshock |
| Brand | WP |
| Travel | 120 mm |
| Adjustment | Compression, Preload, Rebound |
| Material | Carbon |
Chassis
| Frame | Steel |
|---|---|
| Frame type | Tubular |
| Rake | 65.3 degree |
| Trail | 101 mm |
Brakes Front
| Type | Double disk |
|---|---|
| Diameter | 320 mm |
| Piston | Four pistons |
| Shock mount | Fixed caliper |
| Actuation | Hydraulic |
| Technology | radial, Monoblock, Wave |
| Brand | Brembo |
Brakes Rear
| Type | Disc |
|---|---|
| Diameter | 240 mm |
| Piston | Double piston |
| Brand | Brembo |
Assistance Systems
| Advanced Rider Assistance Systems | Riding modes, Engine drag torque control, Ride by Wire, Quickshifter, Shift assistant with blipper, Anti-wheelie, Modern electronics, Comfort, KTM Quickshifter Plus |
|---|
Dimensions and Weights
| Front tyre diameter | 17 inch |
|---|---|
| Rear tyre diameter | 17 inch |
| Wheelbase | 1491 mm |
| Seat Height | 860 mm |
| Dry Weight | 177 kg |
| Fuel Tank Capacity | 17.5 l |
| Ground clearance | 109 mm |
Equipment
| Equipment | TFT display, Modern electronics |
|---|
Latest 1000PS motorbike articles about KTM 1390 SUPER DUKE RR TRACK
FAQ KTM 1390 SUPER DUKE RR TRACK
- What is the current market price of the KTM 1390 SUPER DUKE RR TRACK?
- The current average market price of a KTM 1390 SUPER DUKE RR TRACK, year of manufacture 2026, is 32,920 GBP with an average mileage of 0 km.
- Which one is better? KTM 1390 SUPER DUKE RR TRACK or KTM 1390 Super Duke RR?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the KTM 1390 SUPER DUKE RR TRACK?
- Compared to other Naked bike bikes the availability is very poor. There are very few KTM 1390 SUPER DUKE RR TRACK bikes available on the market.
- How popular is the KTM 1390 SUPER DUKE RR TRACK?
- There is a very weak demand for a KTM 1390 SUPER DUKE RR TRACK on the market.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
TOP Comparisons
KTM 1390 SUPER DUKE RR TRACK Pictures
Source: 1000PS









Show more pictures
