KTM 1390 Super Duke RR 2026
Find technical data, prices and reviews.

Key Specification KTM 1390 Super Duke RR 2026
Engine and Drive Train
| Engine type | V |
|---|---|
| Bore | 110 mm |
| Stroke | 71 mm |
| Engine power | 190 HP |
| Rpm at Max. Power | 10000 rpm |
| Torque | 145 Nm |
| Rpm at Torque | 8000 rpm |
| Compression Ratio | 13.2 |
| Fuel system | Injection |
| Throttle Bore | 60 mm |
| Degrees | 75 |
| Starter | Electric |
| Clutch Type | Antihopping, Clutch systems |
| Transmission | Chain |
| Transmission Type | Gearshift |
| Number of gears | 6 |
| Cylinders | 2 |
| Strokes | 4-Stroke |
| Valves per cylinder | 4 |
| Valves | DOHC |
| Cooling | liquid |
| Lubrication | Forced |
| Displacement | 1350 ccm |
Suspension Front
| Front suspension | Upside-Down telescopic fork |
|---|---|
| Technology | Closed Cartridge |
| Brand | WP |
| Diameter | 48 mm |
| Travel | 130 mm |
| Adjustment | Compression, Preload, Rebound |
Suspension Rear
| Suspension | Single swing arm |
|---|---|
| Shock absorber | Monoshock |
| Brand | WP |
| Travel | 140 mm |
| Adjustment | Compression, Preload, Rebound |
Chassis
| Frame | Chromium-molybdenum |
|---|---|
| Frame type | Tubular |
| Rake | 65.3 degree |
| Trail | 101 mm |
Brakes Front
| Type | Double disk |
|---|---|
| Diameter | 320 mm |
| Piston | Four pistons |
| Shock mount | Fixed caliper |
| Actuation | Hydraulic |
| Technology | radial, Monoblock |
| Brand | Brembo |
Brakes Rear
| Type | Disc |
|---|---|
| Diameter | 240 mm |
| Piston | Double piston |
| Shock mount | Fixed caliper |
| Brand | Brembo |
Assistance Systems
| Advanced Rider Assistance Systems | ABS, Anti-rollover control, Riding modes, Cornering ABS, Ride by Wire, Traction control, Anti-wheelie, Modern electronics |
|---|
Dimensions and Weights
| Front tyre width | 120 mm |
|---|---|
| Front tyre height | 70 % |
| Front tyre diameter | 17 inch |
| Rear tyre width | 200 mm |
| Rear tyre height | 55 % |
| Rear tyre diameter | 17 inch |
| Wheelbase | 1491 mm |
| Seat Height | 847 mm |
| Seat Height up to | 847 mm |
| Dry Weight (with ABS) | 189 kg |
| Fuel Tank Capacity | 17.5 l |
| License compliancy | A |
| Range | 296 km |
| Combined CO2 emissions | 139 g/km |
| Combined fuel consumption | 5.9 l/100km |
Equipment
| Equipment | Connectivity, LED daytime running lights, LED-Headlights, TFT display, Modern electronics, Lighting |
|---|
Latest 1000PS motorbike articles about KTM 1390 Super Duke RR
FAQ tires KTM 1390 Super Duke RR
- Which tires are currently recommended by the 1000PS editorial team for this model?
Inexpensive sporty all-rounder
For the daily commute to work and short weekend rides. Sporty tires from the second row - good price/performance ratio.
Hypersport tires with trackday suitability
Sporty tires for the road that also work well on a track day. Some compromises in the rain on the road or in the heat on the track.
Road sport tires
All-round tire for sporty road riders. Super sports bikes, naked bikes, sports tourers. Also occasional trips to the race track. However, mileage plays a role, as does a short warm-up time and performance in bad weather.
FAQ KTM 1390 Super Duke RR
- What is the current market price of the KTM 1390 Super Duke RR?
- The current average market price of a KTM 1390 Super Duke RR, year of manufacture 2026, is 22,830 GBP with an average mileage of 0 km.
- Which one is better? KTM 1390 Super Duke RR or Ducati Streetfighter V4 S?
- You can compare these two motorcycles here. You can find all pros and cons of the comparable model here.
- How about the availability of the KTM 1390 Super Duke RR?
- Compared to other Naked bike bikes the availability is poor. There are few KTM 1390 Super Duke RR bikes available on the market.
- How popular is the KTM 1390 Super Duke RR?
- There is a very weak demand for a KTM 1390 Super Duke RR on the market.
- What is the data source for the content on this page?
- The data comes from the online motorcycle magazine '1000PS'. 1000PS was founded in 2001. The company is based in Austria. Most of the content is published in German. However, the team also presents motorcycle test videos in English on YouTube. Here you can find 1000PS on Instagram.
TOP Comparisons
KTM 1390 Super Duke RR Pictures
Source: 1000PS















Show more pictures











