Dvouciferný růst. Konečně zase číslo, které se v oborové prezentaci rádo napíše velkým zeleným písmem na slajd. Od ledna do září 2026 bylo na celkovém rakouském trhu registrováno 42.251 vozidel, o 11,44 procenta více než v předchozím roce. To je 4.336 registrací navíc. Radostné? Rozhodně. Nový boom? Šampaňské bych zatím nechal v lednici.

Nejoblíbenější motocyklové značky v Rakousku 2026
Prodejní rekordy? Ověřujeme fakta!
Registrace rostou oproti roku 2025 o 11,44 procenta. Zní to jako pivo po padla pro celý obor. Pohled na rok 2024 ale euforii brzdí: Rakousko hlavně dohání slabý předchozí rok. U jednotlivých značek je to mnohem zajímavější.
&width=72&height=72&bgcolor=rgba_39_42_44_0&mode=crop)
Poky
Zveřejněno dne 14. 10. 2026
Rakouský trh s motocykly: S jásotem ještě počkejte
Rok 2025 je totiž mimořádně vděčným srovnávacím partnerem. Tehdy statistika po devíti měsících ukazovala 37.915 registrací. V silném srovnávacím období 2024 jich bylo ještě 42.640. Trh tedy nejprve ztratil 11,08 procenta a nyní tento pokles z velké části dohání.
Oproti roku 2024 Rakousko stále zaostává o 389 vozidel, tedy o 0,91 procenta. Obor je tak téměř zpět tam, kde už byl před dvěma lety. Je to zotavení, ale zatím žádný důvod k vzájemnému poplácávání po zádech kvůli novému růstovému impulzu.
Zajímavější než celkové číslo je beztak otázka, kdo toto zotavení táhne. Některé značky skutečně rostou nad svou úroveň z roku 2024. Jiné slaví nárůst, který hlavně prozrazuje, jak špatný byl předchozí rok. A některé ztrácejí i na trhu, který zrovna znovu roste.
Informace předem: Všechna čísla se týkají období leden až září daného roku a poskytnuté statistiky celkového trhu. Jde o registrace, které automaticky neodpovídají prodejům soukromým koncovým zákazníkům. Roční bilance bude k dispozici až po prosinci.
Top 30 značek: Tři roky místo jednoho hezkého procenta
Pořadí se řídí registracemi v roce 2026. Těchto 30 značek dohromady představuje 38.936 vozidel, a tedy 92,15 procenta celkového trhu.
Nejoblíbenější motocyklové značky v Rakousku 2026
| Pořadí | Značka | 2024 | 2025 | 2026 | 2026 vs. 2025 | 2026 vs. 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Vespa | 6.930 | 6.118 | 6.187 | +1,13 % | -10,72 % | 2 | Honda | 5.801 | 5.509 | 5.279 | -4,17 % | -9,00 % | 3 | Beta | 3.615 | 3.225 | 4.039 | +25,24 % | +11,73 % | 4 | Yamaha | 2.332 | 2.726 | 2.709 | -0,62 % | +16,17 % | 5 | KTM | 2.980 | 1.364 | 2.413 | +76,91 % | -19,03 % | 6 | Kawasaki | 2.073 | 2.408 | 2.378 | -1,25 % | +14,71 % | 7 | BMW | 2.223 | 2.271 | 2.284 | +0,57 % | +2,74 % | 8 | Rieju | 2.218 | 2.052 | 2.016 | -1,75 % | -9,11 % | 9 | Aprilia | 783 | 817 | 1.016 | +24,36 % | +29,76 % | 10 | Suzuki | 952 | 891 | 961 | +7,86 % | +0,95 % | 11 | Piaggio | 1.062 | 929 | 943 | +1,51 % | -11,21 % | 12 | Triumph | 884 | 982 | 887 | -9,67 % | +0,34 % | 13 | Voge | 104 | 425 | 866 | +103,76 % | +732,69 % | 14 | CFMOTO | 315 | 296 | 858 | +189,86 % | +172,38 % | 15 | Sanyang-SYM | 615 | 631 | 661 | +4,75 % | +7,48 % | 16 | Ducati | 603 | 638 | 618 | -3,13 % | +2,49 % | 17 | QJ | 108 | 191 | 519 | +171,73 % | +380,56 % | 18 | Harley-Davidson | 531 | 419 | 498 | +18,85 % | -6,21 % | 19 | NIU | 140 | 226 | 477 | +111,06 % | +240,71 % | 20 | Kymco | 287 | 298 | 394 | +32,21 % | +37,28 % | 21 | Husqvarna | 850 | 426 | 366 | -14,08 % | -56,94 % | 22 | Stark | 0 | 173 | 340 | +96,53 % | n. v. | 23 | Benda | 124 | 251 | 303 | +20,72 % | +144,35 % | 24 | Vent | 158 | 293 | 297 | +1,37 % | +87,97 % | 25 | Talaria | 77 | 78 | 296 | +279,49 % | +284,42 % | 26 | Zontes | 180 | 243 | 289 | +18,93 % | +60,56 % | 27 | Surron / Sur-Ron | 301 | 247 | 278 | +12,55 % | -7,64 % | 28 | Fantic-Motor | 414 | 231 | 277 | +19,91 % | -33,09 % | 29 | Moto Guzzi | 353 | 252 | 256 | +1,59 % | -27,48 % | 30 | Sherco | 624 | 272 | 231 | -15,07 % | -62,98 % |
n. v.: Při nulové výchozí základně nelze vypočítat procentní změnu.
Vespa a Honda: Na špici, ale ne na růstovém kurzu
Stálice Vespa zůstává s 6.187 registracemi na prvním místě. Konkurence je v uctivé vzdálenosti, vlastní výsledek z roku 2024 ovšem také. Oproti roku 2025 přibylo pouhých 69 vozidel. To dává růst o 1,13 procenta na trhu, který roste o 11,44 procenta. Oproti roku 2024 chybí 743 registrací. Tržní podíl klesá z 16,25 na 14,64 procenta. Koruna zatím drží, ale už o něco volněji.
Honda následuje s 5.279 vozidly na druhém místě: Po 5.801 registracích v roce 2024 a 5.509 v roce 2025 jde opět dolů. Honda ztrácí 4,17 procenta oproti roku 2025 a je devět procent pod rokem 2024. Umístění je silné, směr vývoje však mírně negativní.
Beta na třetím místě ukazuje, že to jde i jinak. Po poklesu z 3.615 na 3.225 registrací stoupá značka na 4.039 vozidel. Nárůst o 25,24 procenta oproti roku 2025 obsahuje efekt dohánění, jde ale ještě dál: Oproti roku 2024 zůstává 424 registrací navíc a růst o 11,73 procenta. Tady smí zelené číslo opravdu zůstat zelené.
Yamaha a Kawasaki: Malý pokles ještě neznamená špatnou zprávu
U Yamahy svítí pokles o 0,62 procenta. Kdo se dívá jen na toto číslo, přijde o zajímavější příběh. Yamaha už v roce 2025 vyrostla z 2.332 na 2.726 vozidel a tuto úroveň nyní s 2.709 registracemi téměř drží. Oproti roku 2024 činí nárůst stále 16,17 procenta. Zatímco ostatní teď dohánějí, Yamaha měla růst už loni.
Kawasaki nabízí podobný obraz. Po 2.073 registracích v roce 2024 následovalo 2.408 v roce 2025 a nyní 2.378. Aktuální pokles o 1,25 procenta je malou korekcí po předchozím růstu. Oproti roku 2024 zůstává nárůst o 14,71 procenta. Červené znaménko tedy ještě nedělá špatnou dvouletou bilanci.
KTM: Nárůst o téměř 77 procent je po těžkém roce 2025 důležitým signálem
KTM je učebnicovým příkladem toho, proč by se na oslavné zprávy – po turbulentních měsících pochopitelné – mělo vždy dívat i kritickým okem. 2.413 registrací znamená oproti roku 2025 nárůst o 76,91 procenta. To zní jako pořádný záběr a s 1.049 vozidly navíc je to relevantní i v absolutních číslech, klíčové slovo: odbourávání skladových zásob. Čistě početně odpovídá tento přírůstek necelé čtvrtině celkového tržního nárůstu oproti roku 2025.
Háček je ve sloupci 2024. Tehdy bylo registrováno ještě 2.980 motocyklů KTM. Navzdory aktuálnímu skoku tak chybí 567 vozidel, tedy 19,03 procenta. KTM se viditelně dostává ze dna. Na úrovni roku 2024 ale značka ještě není.
BMW, Suzuki a Triumph: Stabilita má různé tváře
BMW dodává čísla, u kterých se kalkulačka ani nezapotí: 2.223, 2.271 a nyní 2.284 registrací. To dává nárůst o 0,57 procenta oproti roku 2025 a o 2,74 procenta oproti roku 2024. Zatímco celkový trh projel propadem, BMW zůstalo poměrně konstantní. Málo dramatu může být ekonomicky docela příjemné.
Suzuki se po 952 registracích v roce 2024 a 891 loni dostává na 961 vozidel. Aktuální růst o 7,86 procenta tak vede prakticky zpět k výchozímu bodu. Oproti roku 2024 činí nárůst devět vozidel. Je dobře, že směr zase sedí.
Triumph jde opačnou cestou. Z 884 to šlo nejprve nahoru na 982 registrací a nyní zpět na 887. Pokles o 9,67 procenta oproti roku 2025 je zřetelný. Ve dvouletém pohledu však zůstávají tři vozidla navíc. Triumph téměř úplně ztrácí loňský přírůstek, stále je ale zhruba tam, kde značka stála v roce 2024.
Rieju, Piaggio a Aprilia: Jen jedna roste v obou srovnáních
Rieju klesá z 2.218 přes 2.052 na 2.016 registrací. Aktuální pokles o 1,75 procenta působí neškodně, odstup od roku 2024 ale mezitím činí 9,11 procenta. Pokles probíhá po menších krocích, směr zůstává stejný.
U Piaggia statistika uvádí 943 vozidel, a tedy o 1,51 procenta více než v roce 2025. To je 14 registrací navíc. Oproti 1.062 vozidlům z roku 2024 stále chybí 119. Malý nárůst prostě ještě z dvouletého poklesu o 11,21 procenta nedělá obrat zpět k dřívějšímu objemu.
Aprilia má k radosti výrazně více důvodů. Značka roste z 783 přes 817 na 1.016 registrací. Na kontě je tak nárůst o 24,36 procenta oproti roku 2025 a o 29,76 procenta oproti roku 2024. Žádné pouhé dohánění po propadu, ale růst v obou srovnáních. Čtyřmístné číslo registrací k tomu sedí.
Voge, CFMOTO a QJ: Tady se přesouvají váhy
Voge stoupá ze 104 registrací v roce 2024 přes 425 v roce 2025 na 866 vozidel. Už tak výrazně narostlý loňský objem se ještě více než zdvojnásobil. Oproti roku 2024 činí nárůst 732,69 procenta. Malá výchozí základna samozřejmě impozantní procentní hodnotě pomáhá. 762 vozidel navíc během dvou let se ale těžko zpochybňuje i bez znaku procenta.
CFMOTO bylo v roce 2025 s 296 registracemi ještě těsně pod 315 vozidly z roku 2024. Skok na 858 vozidel nyní jde daleko za pouhé dohnání této mezery. Nárůstu o 189,86 procenta oproti roku 2025 odpovídá růst o 172,38 procenta oproti roku 2024. Tady se nejen vyspravil špatný loňský rok. Modelová ofenziva dává čínskému výrobci s prémiovými ambicemi křídla.
QJ rovněž roste v obou obdobích: ze 108 přes 191 na 519 vozidel. To dává nárůst o 171,73 procenta oproti roku 2025 a o 380,56 procenta oproti roku 2024. Voge, CFMOTO a QJ dohromady mají nyní 2.243 registrací. Před dvěma lety jich bylo 527.
Celkový trh zůstal téměř stejně velký. Tyto tři značky v něm však nyní zabírají výrazně více místa. Statistika tento posun jasně ukazuje, sama o sobě však ještě nevysvětluje jeho příčiny.
Ducati, Harley-Davidson a Kymco: Od dotahování ztráty po skutečný růst
Ducati se po 603 a 638 registracích dostává na 618 vozidel. To znamená o 3,13 procenta méně než v roce 2025, ale o 2,49 procenta více než v roce 2024. Stabilní tržní čísla bez velkých změn.
Harley-Davidson roste oproti roku 2025 o 18,85 procenta na 498 vozidel. To vypadá zprvu potěšitelně, když loni dosáhl jen 419 registrací. 531 vozidel z roku 2024 však zůstává mimo dosah. Oproti tehdejšku chybí 6,21 procenta.
Kymco se naopak může pochlubit oběma srovnávacími sloupci. Z 287 přes 298 jde na 394 registrací. To znamená růst o 32,21 procenta oproti roku 2025 a o 37,28 procenta oproti roku 2024. Aktuální skok staví na již mírně narostlém předchozím roce.
NIU a Stark: Elektrické vlajkové lodě se derou do top 20 nejoblíbenějších motocyklových značek
NIU roste ze 140 přes 226 na 477 registrací. Oproti loňsku se objem více než zdvojnásobil, oproti roku 2024 činí nárůst 240,71 procenta. V absolutních číslech jde o 337 vozidel navíc během dvou let, NIU se jednoznačně etablovalo jako jasná jednička mezi čistě elektrickými výrobci. I zde se za velkým procentem skrývá jasně vyšší objem.
Stark dosahuje 340 registrací po 173 v roce 2025. To dává růst o 96,53 procenta. Tedy zdvojnásobení, jsme zvědaví, kam povede cesta v roce 2027.
Benda a Zontes: Silný růst i v roce 2026
Benda roste ze 124 přes 251 na 303 registrací. Po loňském zdvojnásobení je aktuální přírůstek 20,72 procenta méně spektakulární. Oproti roku 2024 však zůstává růst o 144,35 procenta. Objem dál roste, jen tempo se změnilo, přičemž je nutno říct, že modely jako Rock 707 a cruiser 950 s motorem V4 mají velmi pozdní uvedení na trh v roce 2027 a zde ještě vůbec nejsou zahrnuty.
Zontes roste ze 180 přes 243 na 289 vozidel. Nárůst činí 18,93 procenta oproti roku 2025 a 60,56 procenta oproti roku 2024. Značka tak přidává v obou srovnáních a aktuálně roste rychleji než celkový trh.
Husqvarna, Fantic, Moto Guzzi a Sherco: Rok 2024 zůstává daleko
U Husqvarny není mnoho prostoru pro vlídné formulace. Po 850 registracích v roce 2024 následovalo 426 a nyní 366 vozidel. Po silném loňském poklesu značka ztrácí dalších 14,08 procenta. Oproti roku 2024 chybí 56,94 procenta objemu. Je znát, že koncern má aktuálně silně v hledáčku hlavní značku KTM.
Fantic-Motor se může pochlubit alespoň aktuálním nárůstem o 19,91 procenta. 277 registrací však zůstává výrazně pod 414 vozidly z roku 2024. Za dva roky činí pokles 33,09 procenta. Značka s nestabilní minulostí dohání, ale má před sebou ještě pořádný kus cesty.
Moto Guzzi stoupá v jubilejním roce z 252 na 256 vozidel. Čtyři registrace navíc dávají nárůst o 1,59 procenta. Oproti 353 vozidlům z roku 2024 stále chybí 27,48 procenta. Jde zatím o stabilizaci na nižší úrovni. Víc lze možná očekávat v roce 2027, teď když byla otevřena nová továrna.
Sherco klesá z 624 přes 272 na 231 registrací. Aktuální pokles činí 15,07 procenta, oproti roku 2024 chybí 62,98 procenta. Zde po již slabém srovnávacím období následuje další pokles.
Mimo top 30: Velké změny, často při malých počtech kusů
Zohledněny jsou další značky s nejméně 25 registracemi v roce 2026 a změnou o více než 30 procent oproti roku 2025 nebo 2024.
Málo kusů – velké změny
| Značka | 2024 | 2025 | 2026 | 2026 vs. 2025 | 2026 vs. 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Brixton | 561 | 215 | 230 | +6,98 % | -59,00 % | E.F.O | 163 | 112 | 214 | +91,07 % | +31,29 % | Royal Enfield | 290 | 278 | 178 | -35,97 % | -38,62 % | E Ride Pro | 0 | 52 | 139 | +167,31 % | n. v. | Peugeot | 442 | 184 | 135 | -26,63 % | -69,46 % | EFUN | 188 | 120 | 116 | -3,33 % | -38,30 % | Royal Alloy | 9 | 25 | 126 | +404,00 % | +1.300,00 % | Zero Motorcycles | 18 | 39 | 98 | +151,28 % | +444,44 % | Kove | 0 | 6 | 97 | +1.516,67 % | n. v. | Horwin | 107 | 44 | 94 | +113,64 % | -12,15 % | TM Moto | 0 | 10 | 82 | +720,00 % | n. v. | Motron | 287 | 167 | 75 | -55,09 % | -73,87 % | Gas Gas | 253 | 74 | 74 | 0,00 % | -70,75 % | VMOTO | 10 | 10 | 63 | +530,00 % | +530,00 % | Terra Motorrad | 352 | 117 | 54 | -53,85 % | -84,66 % | Moto Morini | 13 | 48 | 52 | +8,33 % | +300,00 % | Mangosteen | 33 | 39 | 52 | +33,33 % | +57,58 % | MV Agusta | 80 | 40 | 37 | -7,50 % | -53,75 % | Lambretta | 70 | 33 | 35 | +6,06 % | -50,00 % | Silence | 71 | 55 | 35 | -36,36 % | -50,70 % | Tianying | 39 | 114 | 33 | -71,05 % | -15,38 % | Super Soco | 112 | 56 | 31 | -44,64 % | -72,32 % | Benelli | 110 | 66 | 28 | -57,58 % | -74,55 % | RFN | 0 | 7 | 25 | +257,14 % | n. v. | Segway | 9 | 1 | 25 | +2.400,00 % | +177,78 % |
Horwin skvěle zapadá do hlavního tématu tohoto článku: růst o 113,64 procenta oproti roku 2025 zní jako průlom. 94 registrací je přesto pod 107 vozidly z roku 2024. Také Brixton a Lambretta vykazují aktuální nárůst, zatímco jejich objem za dva roky silně klesl. Gas Gas drží přesně loňské číslo, z výše uvedených důvodů je tím ale také o 70,75 procenta pod rokem 2024.
U značek Royal Enfield, Peugeot, Motron, Terra Motorrad, MV Agusta, Silence, Super Soco a Benelli ukazují oba srovnávací sloupce dolů. EFUN rovněž ztrácí v obou srovnáních. Tianying ztrácí oproti vysoké loňské hodnotě 71,05 procenta, oproti roku 2024 však zůstává u podstatně menšího poklesu o 15,38 procenta. I prudký pokles tedy potřebuje kontext.
Na druhé straně stojí E.F.O, Royal Alloy, Zero Motorcycles, VMOTO, Moto Morini a Mangosteen s přírůstky oproti oběma srovnávacím rokům. E Ride Pro, Kove, TM Moto a RFN výrazně rostou oproti roku 2025; procentní srovnání s rokem 2024 vždy ztroskotá na nulové výchozí základně.
A pak je tu Segway s nárůstem o 2.400 procent. Číslo, které by na prezentačním slajdu nejspíš dostalo vlastní animaci. Vyjádřeno ve vozidlech jde o skok z jedné na 25 registrací. Růst je správně, řád velikosti by se ale přesto měl připsat. Totéž platí pro Royal Alloy: 1.300 procent oproti roku 2024 znamená nárůst z devíti na 126 vozidel.
Závěr: Návrat na kurz ještě není nový boom
Rakouský trh se oproti roku 2025 výrazně zotavil. To je potěšitelné a není třeba to zlehčovat. Kdo z toho ale dělá nový boom, měl by vysvětlit, proč je rok 2026 stále pod rokem 2024.
Zajímavější vývoj probíhá uvnitř trhu. Voge, CFMOTO, QJ, NIU a Talaria mají dohromady 3.016 registrací. V roce 2024 jich bylo 744. Oproti roku 2025 dodává těchto pět značek početně 1.800 vozidel navíc, a tedy 41,51 procenta celého čistého přírůstku.
Jiní výrobci se teprve propracovávají zpět, drží již dosaženou úroveň nebo dál ztrácejí. Všeobecný růst trhu tyto rozdíly nezmenšuje.
Obor se smí z roku 2026 radovat. Jen by při přípitku neměl úplně zapomenout na rok 2024.