KOVE na EICMA 2026 přináší lehké motocykly
350 RALLY se 143 kg a čtyřválec se 109 k
Už 20 let chceme po Japoncích a Evropanech lehčí motocykly. Na stánku KOVE na EICMA 2026 jsem viděl, kdo je skutečně staví: od čtyřválcového supersports až po 350 RALLY se 143 kg.
Stánek KOVE na EICMA 2026 v Milán musím nejdřív hledat. Když ho konečn najdu, hned na okraji m přivítá stna plná motorů, která sama vypráví polovinu příbhu. Dvouválec s objemem 625, čtyřválec s 645, k tomu závodní jednoválec s 450 kubíky: šest různých koncepcí motorů má tahle mladá značka mezitím v nabídce. Co m na tomhle stánku ale zamstnává nejvíc, není rozmanitost, nýbrž hmotnost. Napříč celou nabídkou, od supersports po rallyové enduro, jsou tyhle motocykly lehké. Přesn to my motorkáři roky chceme po zavedených výrobcích.
Od závodění k 450RR s malým čtyřválcem
Ostruhy si KOVE vysloužilo v závodech, v mistrovství svta Supersport 300 se strojem na bázi 450RR. Na rok 2027 značka podle vlastního prohlášení plánuje další krok v mistrovství svta s 650RR. Co si z toho můžeme koupit, stojí hned vedle. 450RR je malý supersports s řadovým čtyřválcem o objemu 443 cm³, který dává 67 k při 13 250 ot/min. Sednu si na ni a sedí se dobře. Podle KOVE váží 165 kg v provozním stavu, výška sedla je 785 mm. Kdo si u čtyřistapadesátky představí hodný jednoválec, bude vyveden z omylu: čtyřválec, který se točí přes 13 000 ot/min, je v této tříd malá senzace. Do budoucna KOVE ohlašuje vlastní elektronickou spojku KEC, podle plánu na první pololetí 2028.
650RR přináší do světa supersports radar
O kategorii výš stojí 650RR. Řadový čtyřválec o objemu 645 cm³ podle KOVE dává 109 k při 13 000 ot/min a 60 Nm. K tomu šestiosá IMU, ABS do zatáček a quickshifter obma smry. Na stánku čtu o bezklíčovém systému Keyless Ride, velkém TFT displeji, tempomatu a launch controlu, tedy o všech elektronických asistentech, které si v supersports můžete přát. Na palub má dokonce asistenta mrtvého úhlu a zmny jízdního pruhu, podle zpráv s radarem. Uvedení na trh plánuje KOVE podle plánu na druhé pololetí 2027, konkrétní trh ale výrobce neuvádí. Kdo hledá čile se točící čtyřválec s kompletním elektronickým paketem, ml by mít 650RR rozhodn na seznamu.
Zkouška sezení na 625X: nízko a s jistým postojem
U adventure bike mnozí znají osmistovku od KOVE, i já znám nkolik spokojených zákazníků. Pro m je to v současnosti nejlehčí skutečn do terénu schopný adventure motocykl na trhu a nejlepší kompromis mezi jízdním komfortem a off-road výkonem. Na své cest Coast-to-Coast jsem potkal kolegu, který na ní jel rallye a byl naprosto nadšený. Nový je pro m svt šestsetptadvacítek. Sedám si na 625X: parádní displej, pořádný nastavitelný štít, široká řídítka. Posed je relativn nízký a integrovaný, je to hned vidt na úhlu kolene, a stojím velmi jist. Řadový dvouválec o objemu 581 cm³ dává 63 k a 56,5 Nm, k dispozici je i verze A2 s 35 kW. Pro Max dostane elektronickou zadní jednotku odpružení, která při nízké rychlosti automaticky snižuje výšku sedla, podle zpráv pod 30 km/h.
350 RALLY a 125 Rally jako ultralehká senzace
U závodních motocyklů je to radikálnjší. 450 Rally se závodním jednoválcem je lehká, ale už nenabízí jízdní komfort šestistovky nebo osmistovky. Skutečná senzace dne je ale jiná: 350 RALLY, nalakovaná červeno-tyrkysov a s rallyovým štítem. Její jednoválec o objemu 349,9 cm³ dává 30 kW, tedy 41 k, k tomu 33,7 Nm. Váží pouhých 143 kg suchá, jezdí na 21palcovém kole vpředu a 18palcovém vzadu, podvozek je nastavitelný a nádrž pojme podle KOVE 21 litrů. To bude pořádná pecka, tím jsem si jistý. Pod ní ješt přijde 125 Rally se 122 kg suché hmotnosti pro řidičák A1. Ob jsou podle plánu KOVE naplánovány na druhé pololetí 2027. Kdo chce lehce a daleko do terénu, dostane tady skutečnou nabídku.
Proč pro mě KOVE znamená lehké motocykly
Jakkoli m nabídka nadchla, jednu starost si ze stánku přece jen odnáším. Doufám, že prodejní struktury a dealeři zvládnou celou tuhle šíři. Dřív byly takové značky okrajovou záležitostí, dealer prost postavil jeden model do showroomu. U takové nabídky ale potřebujete místo, a kvůli tomu musí nco jiného ven. Jsem zvdavý, kteří výrobci budou kvůli novým hráčům trpt. Jedno se totiž říct musí: KOVE boduje především lehkou konstrukcí, ať jde o naked bike, supersports nebo enduro. Už 20 let chceme po Japoncích a Evropanech lehčí motocykly. KOVE je dodává. Za tím tahle značka podle m stojí a pro nás motorkáře je to opravdu dobrá zpráva.
Stánek KOVE najdete ve velkém videu z EICMA
Moje kompletní prohlídka EICMA 2026 bží jako čtyřhodinové video na YouTube kanálu 1000PS. Stánek KOVE začíná zhruba po dvou a půl hodinách, tento odkaz skočí přímo na KOVE. Uvidíte stnu motorů se všemi koncepcemi značky, 450RR a 650RR zblízka, osmistovkové adventure bike a moji zkoušku sezení na 625X se zvednutým štítem. K tomu 450 Rally, nová 350 RALLY, 125 Rally a moje myšlenky o tom, co tahle značka znamená pro dealery. Kdo se dívá dál, dostane přes 40 dalších stánků, od Hondy přes KTM až po BENDA, se zkouškami sezení, rozhovory na stáncích a jasnými verdikty. tyři hodiny EICMA ke zhlédnutí, bez tlačenice a bez cesty do Milána.
Přehled dat: KOVE na EICMA 2026
- 450RR: řadový čtyřválec 443 cm³, 67 k při 13 250 ot/min, 165 kg v provozním stavu, výška sedla 785 mm, nádrž 15 l, elektronická spojka KEC podle plánu v prvním pololetí 2028
- 650RR: řadový čtyřválec 645 cm³, 109 k (80 kW) při 13 000 ot/min, 60 Nm při 11 000 ot/min, šestiosá IMU, ABS do zatáček, quickshifter, výška sedla 810 mm, nádrž 17 l, uvedení na trh podle plánu ve druhém pololetí 2027
- 625X Pro: řadový dvouválec 581 cm³, 63 k (46 kW) při 8 500 ot/min, 56,5 Nm, verze A2 s 35 kW, podvozek KYB, výška sedla 820/850 mm
- 625X Pro Max: technický základ jako 625X Pro, 221 kg v provozním stavu, nádrž 21 l, výška sedla 795 až 850 mm (elektronicky snižitelná)
- 350 RALLY: jednoválec 349,9 cm³, 41 k (30 kW) při 9 000 ot/min, 33,7 Nm, 143 kg suchá, nádrž 21 l, 21/18 palců, uvedení na trh podle plánu ve druhém pololetí 2027
- 125 Rally: 122 kg suchá, 21/18 palců, uvedení na trh podle plánu ve druhém pololetí 2027